Автор Тема: Индукционен нагревател, направи си сам.  (Прочетена 28329 пъти)

hristolocco

  • Гост
Индукционен нагревател, направи си сам.
« -: Септември 16, 2017, 12:04:05 am »
Здравейте как се изработва индукционен нагревател на 50Hz http://vinteplo.ru/ ?  Колко навивки на волт?  Как се смята?  Предполагам не като обикновен мрежов трансформатор?

https://www.youtube.com/watch?v=mrlbNEXm3G0 Индукционный нагреватель "ВИН"

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Индукционен нагревател, направи си сам.
« Отговор #1 -: Септември 16, 2017, 12:47:52 am »
locco, първо кажи за каква цел е този нагревател, за какво ще го ползваш?
За топене на метал, или за загряване на вода?

И в случая "Колко навивки на волт?" е неточен въпрос!

Аналогията с мрежов траф е почти пълна. Целта е да се нагрява само вторичната, затова, колкото по-"многовиткова" е първичната...толкова по-добре! Трябва термоустойчива изолация между първичната и вторичната. Колкото по-голяма разлика в навивките, толкова по-голям ток във вторичната, волтовете стават малко, токът-голям!

Добра е аналогията с индукционен поялник (ако си разглобявал такъв, де) ;)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Индукционен нагревател, направи си сам.
« Отговор #2 -: Септември 16, 2017, 01:11:16 am »
За всяко изчисление ти трябва да знаеш крайните си параметри (крайната си цел).
Колко градуса трябва да постигнеш температурно? Колко вата мощност...
Локално нагряване (в точка) ли търсиш или по-голям обемно мащаб...
Не може да търсиш изчисления, преди да си изясниш крайната цел!

Какво искаш да изчислиш?


П.П. Няма по- ефективен метод за прахосване на ел. енергия от индукционния нагревател :D

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Индукционен нагревател, направи си сам.
« Отговор #3 -: Септември 16, 2017, 04:07:56 pm »
Все пак в PDF файла досттъчно ясно е написано, теоретично PF малко под 100%. Иначе изглежда прекрасно, нямаме загуби в обем изстиваща вода. Но от друга страна не можем да съхраним обем вода при нощна тарифа. Въпрос? Кое от двете би било по ефективно за джоба? За околната среда е ясно.
Може би не е нужно да коментираме конструкцията, която меко казано в любителски-домашно-гаражни условия изработена, не би издържала дълго.
Да обележим, най долу Литература: Т1, Японците през 1997 год. са предложили в IEEE високочестотно нагряване (според мен по добър вариант имайки в предвид съвремнният напредък на импулсната техника). Този вариант опростява нещата спрямо вариант с честота 50hz.
Т2, През 1999 вече има US patent.
locco, като си ровил из нета, откри ли на пазара проточен бойлер на този принцип?
Успех с трансгенератора на Мелниченко!

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Индукционен нагревател, направи си сам.
« Отговор #4 -: Септември 16, 2017, 06:52:13 pm »
Като за студентски проект е много добре разработено, но за практическа реализация няма да срещнеш такъв бойлер по следните причини:
1. Един проточен бойлер трябва да има мощност поне 5 kW за да има достатъчен за повечето приложения дебит. За честота 50 Hz магнитопровода така или иначе се оразмерява според предаваната мощност по теорията за трансформаторите. Дори да се приеме че е допустимо намаление на сечението с 20 - 30 % то пак ще бъде необходима 20 до 30 кг силициева ламарина. Допълнително удължаването на дължината му ще увеличи магнитното съпротивление на веригата, което изисква увеличение на сечението за да може да се предаде същата мощност. Т.е. масата на магнитопровода нараства още.
2. Сечението на проводника на нормалните трансформатори се избира в рамките на 3 - 4 А/mm. Тука се предполага, че водата ще охлажда първичната намотка, но за тази цел тя трябва да преминава между самите проводници. Всички знаем, че в процеса на навиване е възможно да се получат пукнатини  в лаковата изолация и контакт между водата и медният проводник и съответно да се получи или галванично прекъсване на проводника или дъгов разряд между отделните слоеве. За избягване на това е желателно цялата първична намотка да се залее във смола, което ще влоши охлаждането.
И трето, най-важното: независимо как ще бъде направено, залято или не, при зле изработено заземление или неговото прекъсване и същевременно пукнатина някъде в лака на първичната намотка, водата може да се окаже офазена. Ако в този момент някой се къпе под душа (без предпазни средства, като гумени ботуши, гумени ръкавици и пелерина  ;D), то не ми се мисли как ще се озъби.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Индукционен нагревател, направи си сам.
« Отговор #5 -: Септември 16, 2017, 09:02:08 pm »
Да помислим малко! Съвременните индукционни котлони предлагани на пазара се регулират от 200 до 2000 W. Достатъчно леки и малки. Но изобщо не са на този трансформаторен принцип. Освен това са предназначени за готвене. Т.е. тази мощност е недостатъчна за проточен бойлер. Като свалим честотата до 50 hz ще трябва да видим какво е написал Bat_Vanko в предният пост.
locco не знам с тези 7 см² сечение на ядрото какво ще постигнеш? За поялник стават.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Индукционен нагревател, направи си сам.
« Отговор #6 -: Септември 16, 2017, 10:20:27 pm »
Идеята да се прави индукционен нагревател на 50 херца е обречена още в зародиш. Не случайно всички индукционни уреди си изправят напрежението и след това си го накъсват на много по-висока честота (е, евтините поялници са изключение ... ).

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Индукционен нагревател, направи си сам.
« Отговор #7 -: Септември 17, 2017, 01:09:21 am »
Що, малките индукционни пещи за топене на алуминиеви сплави са точно на този принцип, директно 50 херца мрежово напрежение и...безумни киловати :D
Но там преразхода на енергия е за сметка на цената на изделието, всеки знае колко струват едни алуминиеви джанти за баварец (примерно).
Разбира се, за СЕ и дума не може да става...

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189

Неактивен VeleV

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 84
  • Пол: Мъж
  • Дай на глупака власт и му гледай сеира!
Re: Индукционен нагревател, направи си сам.
« Отговор #9 -: Септември 20, 2017, 02:42:11 pm »
Цитат
А ведь искровик – штука опасная, некоторая часть его спектра находится в области жесткого ультрафиолета и мягкого рентгена, которыми можно облучиться и довольно сильно. В этом убедились некоторые экспериментаторы, которые попытались повторить опыты Тесла: они, как правило, получали раковые заболевания и преждевременную смерть.

И защото "искровик – штука опасная", Никола Тесла живял "само" 87 години. Повече от половината си живот Тесла е правил опити, може би хиляди, само с искрища.
Рака е в друга тема, но той идва при човека със замърсения въздух, замърсената и отровна храна (включително и ГМО), и стреса съпътстващ съвременното ни ежедневие.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Индукционен нагревател, направи си сам.
« Отговор #10 -: Септември 20, 2017, 09:28:09 pm »
VeleV, не е точно така...Тесла е усещал много повече неща, отколкото е споделял :D
Нормално е да е избягвал негативните излъчвания...достатъчно имидж на "шаман" и магьосник са му приписвали преживе, за да очакваме запазени обяснения докрай от него.
За това, той се е ограничавал до обяснения, достатъчни за разбирането от тогавашната "учена" среда (не, че и сега го разбират напълно).
Всичко след него досега е просто подражание!
То е както с...пирамидите - след Хеопсовата, всяка следваща е по-малка, с по-груби блокове и строена за повече време...