Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Други нагревателни устройства

Индукционен нагревател, направи си сам.

(1/3) > >>

hristolocco:
Здравейте как се изработва индукционен нагревател на 50Hz http://vinteplo.ru/ ?  Колко навивки на волт?  Как се смята?  Предполагам не като обикновен мрежов трансформатор?

https://www.youtube.com/watch?v=mrlbNEXm3G0 Индукционный нагреватель "ВИН"

Аtos:
locco, първо кажи за каква цел е този нагревател, за какво ще го ползваш?
За топене на метал, или за загряване на вода?

И в случая "Колко навивки на волт?" е неточен въпрос!

Аналогията с мрежов траф е почти пълна. Целта е да се нагрява само вторичната, затова, колкото по-"многовиткова" е първичната...толкова по-добре! Трябва термоустойчива изолация между първичната и вторичната. Колкото по-голяма разлика в навивките, толкова по-голям ток във вторичната, волтовете стават малко, токът-голям!

Добра е аналогията с индукционен поялник (ако си разглобявал такъв, де) ;)

Аtos:
За всяко изчисление ти трябва да знаеш крайните си параметри (крайната си цел).
Колко градуса трябва да постигнеш температурно? Колко вата мощност...
Локално нагряване (в точка) ли търсиш или по-голям обемно мащаб...
Не може да търсиш изчисления, преди да си изясниш крайната цел!

Какво искаш да изчислиш?


П.П. Няма по- ефективен метод за прахосване на ел. енергия от индукционния нагревател :D

Михаил Кузмов:
Все пак в PDF файла досттъчно ясно е написано, теоретично PF малко под 100%. Иначе изглежда прекрасно, нямаме загуби в обем изстиваща вода. Но от друга страна не можем да съхраним обем вода при нощна тарифа. Въпрос? Кое от двете би било по ефективно за джоба? За околната среда е ясно.
Може би не е нужно да коментираме конструкцията, която меко казано в любителски-домашно-гаражни условия изработена, не би издържала дълго.
Да обележим, най долу Литература: Т1, Японците през 1997 год. са предложили в IEEE високочестотно нагряване (според мен по добър вариант имайки в предвид съвремнният напредък на импулсната техника). Този вариант опростява нещата спрямо вариант с честота 50hz.
Т2, През 1999 вече има US patent.
locco, като си ровил из нета, откри ли на пазара проточен бойлер на този принцип?
Успех с трансгенератора на Мелниченко!

Bat_Vanko:
Като за студентски проект е много добре разработено, но за практическа реализация няма да срещнеш такъв бойлер по следните причини:
1. Един проточен бойлер трябва да има мощност поне 5 kW за да има достатъчен за повечето приложения дебит. За честота 50 Hz магнитопровода така или иначе се оразмерява според предаваната мощност по теорията за трансформаторите. Дори да се приеме че е допустимо намаление на сечението с 20 - 30 % то пак ще бъде необходима 20 до 30 кг силициева ламарина. Допълнително удължаването на дължината му ще увеличи магнитното съпротивление на веригата, което изисква увеличение на сечението за да може да се предаде същата мощност. Т.е. масата на магнитопровода нараства още.
2. Сечението на проводника на нормалните трансформатори се избира в рамките на 3 - 4 А/mm. Тука се предполага, че водата ще охлажда първичната намотка, но за тази цел тя трябва да преминава между самите проводници. Всички знаем, че в процеса на навиване е възможно да се получат пукнатини  в лаковата изолация и контакт между водата и медният проводник и съответно да се получи или галванично прекъсване на проводника или дъгов разряд между отделните слоеве. За избягване на това е желателно цялата първична намотка да се залее във смола, което ще влоши охлаждането.
И трето, най-важното: независимо как ще бъде направено, залято или не, при зле изработено заземление или неговото прекъсване и същевременно пукнатина някъде в лака на първичната намотка, водата може да се окаже офазена. Ако в този момент някой се къпе под душа (без предпазни средства, като гумени ботуши, гумени ръкавици и пелерина  ;D), то не ми се мисли как ще се озъби.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия