Автор Тема: 14.09.2017 Пресконференция в БТА за източването на средства чрез "наука"  (Прочетена 14426 пъти)

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Официален източник: http://www.bta.bg/bg/pressclub/id/5953/

Мисля, че излъчването ще е на горния линк, от 12:00.

Парите на европейските данъкоплатци и финансирането на абсурдите в европейската наука

Организатор:
Проф. Веселин Нонински – физикохимик, бивш преподавател в университети в Масачузетс и Ню Йорк, и Джудит Марино - учен, ядрен физик

На пресконференцията ще бъде представен неоспорим пример за абсурдност и измама, широко и фалшиво прокламирана като създание на гений и поради това финансирана от данъкоплатеца с милиарди евро. Такова държавно финансиране трябва да се спре незабавно и желаещите да се пренасочат към финансиране от частния сектор. С парите на данъкоплатеца трябва да се финансират социални програми, здравеопазване, образование и истинска наука, а не трябва да се пилеят за финансиране на явни абсурди.


Споменатите абсурди не биха били голям проблем, ако данъкоплатецът не страдаше от него по две линии. Първо, объркването във физиката се използва, за да се обосновава невероятен фалшив философски и социален наратив, повел обществата към гибел. Второ, вместо за осигуряване на жизненоважни разходи, включително в самата наука, народите на ЕС харчат милиарди, за да поддържат гаргантюански структури на безумието.

Честният анализ на фактите изисква всеки проект за финансиране от ЕС да съдържа следния преамбюл: Предлаганият за финансиране проект не съдържа и не се основава под никаква форма и по никакъв начин върху Лоренцовите трансформации. Тази формулировка, макар и звучаща херметично за широката общественост, изразява същността на проблема.

Неактивен VeleV

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 84
  • Пол: Мъж
  • Дай на глупака власт и му гледай сеира!
Човешката алчност е безгранична!
Лъжат, крадат, убиват и нямат насищане.
Даже да спечелят толкова много, че и пра-пра внуците им да са осигурени пак лъжат, крадат и убиват, и трупат ли трупат пари.....
Защото това е в кръвта им...

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
mzk, би ли дал повече информация за дискутираната тема...
От съобщението на БТА не може да се разбере какво се оспорва всъщност:
Фирма (организация, личност) са спечелили финансиране на проект, в чиито основи не са заложени по никакъв начин Лоренцовите трансформации и казионата наука протестира, че нещо което не отговаря на възприетите норми се финансира;
Или:
Същите тези организации протестират, че не се финансират перспективни проекти, а се хвърлят пари по гигантомански и неперспективни, но казионни, инициативи...

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж

Фирма (организация, личност) са спечелили финансиране на проект, в чиито основи не са заложени по никакъв начин Лоренцовите трансформации и казионата наука протестира, че нещо което не отговаря на възприетите норми се финансира;
Или:
Същите тези организации протестират, че не се финансират перспективни проекти, а се хвърлят пари по гигантомански и неперспективни, но казионни, инициативи...
Ако се съди по последния абзац, би следвало това да е верното: " Същите тези организации протестират, че не се финансират перспективни проекти, а се хвърлят пари по гигантомански и неперспективни, но казионни, инициативи..."

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Bat_Vanko, второто. Само дето протестър не е на "същите тези организации" ами на двама души, посочените имена в комюникето.

ПС: дали мога да помоля модераторите да преместят новината в някой раздел, който се вижда и от нерегистрирани?

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Преместено!

В същност (както аз ги разбирам нещата), въпросната пресконференция има за цел да атакува лансирането на закостенелите научни догми, част от които (макар и да се знае, че са погрешни) са наложени в учебната програма на подрастващите!
Давам пример - отдавна се знае, че Дарвиновата теория е несъстоятелна и не издържа проверката на съвременните генно-инженерни изследвания поне от 30 години насам! Особено що се касае до произхода на "хомо-сапиенс", но в училищата се изучава като БИБЛИЯ!
Има и други отрасли в науката, които робуват (и то умишлено поддържано) на доказано остарели и погрешни схващания...


Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Атос, ако се появи някаква по-достоверна теория, текущата е най-правдоподобна. Тъпо е в училище да им кажат "Ми ... не знаем откъде е произлезнал човека". Или още по-лошото "Човека е кръстоска между маймуна и извънземни, ма нямаме никакви доказателства за това."
Същото е и с електричеството, с магнетизма, със създаването на Вселената... изобщо с голяма част от това което се нарича "наука" в момента.

/офф/ е за това обичам компютрите - защото знам как работи програмата, която съм написал. Няма причина да се съмнявам какво става като се стартира :)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Атос, ако се появи някаква по-достоверна теория, текущата е най-правдоподобна. Тъпо е в училище да им кажат "Ми ... не знаем откъде е произлезнал човека". Или още по-лошото "Човека е кръстоска между маймуна и извънземни, ма нямаме никакви доказателства за това."
Същото е и с електричеството, с магнетизма, със създаването на Вселената... изобщо с голяма част от това което се нарича "наука" в момента.

Това, в черното не го разбрах добре?
Защо да е тъпо?
Тъпо е науката да признае, че НЕ ЗНАЕ ВСИЧКО???
Що за идиотщина?


А не е ли тъпо в училище да ти кажат - "Не знаем какъв е произходът на гравитацията"?
КАКВА Е РАЗЛИКАТА?
 И човекът го има и гравитацията я има!
И двете са изучени (доколкото може догматично) само като последствия от съществуването им!
Защо има разлика?
Ти мислиш ли изобщо с ЛИЧНИ мисли?


Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Това, в черното не го разбрах добре?
Защо да е тъпо?
Тъпо е науката да признае, че НЕ ЗНАЕ ВСИЧКО???
Що за идиотщина?


А не е ли тъпо в училище да ти кажат - "Не знаем какъв е произходът на гравитацията"?
КАКВА Е РАЗЛИКАТА?
 И човекът го има и гравитацията я има!
И двете са изучени (доколкото може догматично) само като последствия от съществуването им!
Защо има разлика?
Ти мислиш ли изобщо с ЛИЧНИ мисли?
Това което се учи в училище е известната до момента част от науката. Преди 500 години със същата увереност са преподавали, че земята е центъра на Вселената и че е плоска. Да, имало е някакви съмнения и подозрения че това не е така, но за тогавашното ниво на знания това е била най-добрата интерпретация.
В момента е същото - има теория, която обяснява задоволително огромна част от нещата които ни заобикалят. Да - има и други теории, да - има и неща които не се връзват със сегашната теория, но ... няма по-добра.
Науката не е статична, догмите се променят. Просто в настоящия момент това е обяснението за заобикалящия ни свят. Може да не е вярно, може да е непълно, но е най-доброто с което разполагаме. И затова се преподава масово.
Предполагам че в Семинарията все още държат на това че Земята е в центъра на вселената, но ... това са изключения. Също както в лабораториите по квантова физика - там не има вършат работа общоприетите физични закони... Когато се появи някаква нова теория, която обяснява по-пълно знанията които имаме - тогава тя ще почне да се преподава.

М/у другото в училище никъде не казват на какво се дължат гравитационните взаимодействия. Обясняват че са следствие от масата на телата, но ... дотам. Дори и във учебниците на висшите училища не съм срещал някакво тълкуване за произхода им. Така че ... науката просто си мълчи за това, което не знае. Не го казва в прав текст, но този който се зарови вижда, че няма обяснение (или поне не научно обосновано такова). И за магнетизма е така ... мънкат за някакви диполи с половин уста...
Дарвиновата теория ... мисля че вече е в процес на ревизия вследствие на "засиления обществен интерес" и явните несъответствия с фактите. Да, все още в училище се обяснява как сме произлезли от маймуните просто защото не могат да кажат "тоя предмет ще го преподадем евентуално след 20-30 години, когато нещата ще са се избистрили". Щото може да е след 10 години, ама може да е след 100. А хората трябва да имат някакво знание по въпроса.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
На мен много ми харесаха изказванията на проф. Нонински :) И силно се надявам повече хора да застанат на негова страна, понеже тази борба е страшно трудна сред закостенялото научно общество :(

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Хм..., и аз навремето си мислех, че парите в обществото се разпределят по предназначение, особено за науката, за разните видове поддръжки на техника и т.н.
Оказа се, че това съвсем не е така! Освен корупцията и злоупотребата с власт, които са да речем 40% от случаите, има още едни 50% с почти напълно социално значение - назначават се "свои хора", измислят/раздават се ненужни длъжности и какво ли още не. Едва 10% от отпуснатите средства отиват по предназначение.
А научната дейност, която се върши, хех - и там 10-ина % се върши нещо съществено. Другото е алабализми, баластра, покриване на хорариуми, гонене на импакт-фактор и т.н.

Та и науката, и някаква част от бизнеса, и особено всякаквите форми на държавна работа (като започнеш от нашенските кочинки, та стигнеш до Евро-парламента) в момента са (без)крайно неефективни, и ако в тях липсваше социалния елемент и 10-те % наистина свършена работа, спокойно можеха да се закрият.

Който се интересува как стои въпросът с науката в България може да прочете книгата на проф. Емил Хорозов за ограбването на Фонд Научни Изследвания, озаглавена "Проектният бизнес и ограбването на науката" от 2013. В резултат на издаването на книгата професорът е уволнен и понастоящем преподава в Щатите.

"Интересен" материал по темата може да бъде прочетен и тук:
http://dnes.dir.bg/news/ubiystvo-nikoly-hristov-fond-nauni-izsledvania-19593243

И това само в администрацията, управлението и финансирането на науката! А пък какво става с/в самата наука е съвсем отделен въпрос...

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
https://www.blitz.bg/lyubopitno/nauka-i-tekhnologii/nash-uchen-v-sashch-oplyu-teoriyata-za-otnositelnostta-na-aynshchayn-kato-bezobrazna-i-absurdna_news543593.html
Ехе, Веско разбуни духовете, mzk ;D Макар че силно се съмнявам в ефекта от цялата тупурдия  8)

Неактивен lz1jer

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 166
   "Наш учен" и "оплю" идеално пасват в едно изречение :).  Вероятно, ако беше захапал от баницата нямаше да вдига толкова шум. Ученият, който живее в САЩ се разтревожил, къде си харчат парите, народите от ЕС, даже си намерил съмишленик, друг учен от САЩ.

Неактивен prp

  • Активен
  • **
  • Публикации: 208
    • Free Gary McKinnon
В нашия БАН на не е по-различно? Всяка година изтичат милиони за "наука" а всъщност си е една хранилка за връзкари които по цял ден си клатят краката и получават тлъсти заплати.