Автор Тема: Позициониране на вакуумни тръби  (Прочетена 17122 пъти)

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Позициониране на вакуумни тръби
« Отговор #15 -: Август 11, 2017, 03:09:17 am »
Valex, снимах ти онзи ден, да видиш ъгъла с който ги слага фирма. Ъгъла е 50 градуса, а панела гледа на юг. Като цяло историята с тия панели е проста ... като е студено и мрачно няма вода, като е топло и слънчево има. Не мисля, че някой друг градус ще ти даде коренна промяна.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Позициониране на вакуумни тръби
« Отговор #16 -: Август 11, 2017, 08:01:13 am »
nizo
Това как ги слагат фирмите ми е ясно отдавна. Макар, че според мен ъгъла трябва да е по-голям (поне на вакуумните).
Аз правя тези измервания за да видя дали мога да избегна големите ъгли и южни позиции. Или колко процента загуби ще имам ако не е оптималния ъгъл.

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Позициониране на вакуумни тръби
« Отговор #17 -: Август 11, 2017, 05:38:56 pm »
krasias, естествено, че ще има ефект (макар и времето да е мръчкаво, и за очите да е все едно - светлината и енергията все пак идват откъм Слънцето, дори и да е скрито зад облаци).
В случая обаче печалбата е несъществена, понеже за да си топлиш вода за домакинството ти трябват 2 панела, или 2-3 хиляди лева, докато за да генерираш достатъчно ток ти трябват доста панели (към 20) или 20 000 лв. инвестиция. На този фон дали ще си сложиш още един топлинен панел и ще си позволиш лукса да пожертваш 33% от КПД-то е почти несъществено.
Виж, ако трябва да се лишиш то 30-40% от ефективността на фотоволтаиците заради това, че нямаш тракинг-система или адекватно разположение - това вече си е проблем...