Автор Тема: Ученик е на път да създаде битов ядрен реактор, работещ с радиоактивни отпадъци  (Прочетена 3745 пъти)

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Ако статията не е поредната журналистическа сензация, то до 5-10 години може да има евтин и безопасен ядрен реактор, работещ с отпадъци от съвременните АЕЦ, както и с ядрени оръжия, набелязани за унищожаване:

https://www.vesti.bg/lyubopitno/momcheto-koeto-shte-promeni-sveta-naj-veroiatno-6072213

Неактивен merlinbg

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 220
Цитат от статията:
   Нещо повече – на 14-годишна възраст Уилсън изумява научния свят, като сам постига термоядрен синтез. В гаража на родителите си.

   Ето това ме удиви най-много: термоядрен синтез в гаража на родителите си... няма как да е журналистическа измислица. Жалко че нямам гараж  :(

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Това, че журналистите в по-голямата си част са неграмотници и не различават ядрен разпад (който протича спонтанно и не зависи от външните условия) от термоядрен синтез (за който трябва да се създадат доста тежки външни условия и определено не става в гараж), както и куп други неточности, съвсем не омаловажава подхода на човека!
Ще го държим под око.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Весо, при стимулиран ядрен разпад на някое вещество, не се ли синтезираше друго - с по-малък атомен номер?

В този смисъл...не са ли възможни и двата процеса при един и същ експеримент? Освен, че го свързваме с ядрен взрив :D

Или греша? Отдавна съм ги чел тези неща, припомни ми?

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Вече трябваше да си купуваме куфарчето LENR на Rossi, през 2016 трябваше да чуем, че ITER е в действие, ама ни едното ни другото!! Та и за това, също съм скептик!
https://bg.wikipedia.org/wiki/ITER
« Последна редакция: Август 05, 2017, 05:45:20 am от Maistora52 »