Алтернативни енергоизточници > Механични, гравитационни и хидродинамични устройства

Динамопропелер " въдица" за енергия от реката

(1/5) > >>

Коев:
Здравейте! В тази тема ще пиша за агрегатът от хидрогравитачен мотор и алтернатор, който направих тази зима и споменах, като идея в другата ми тема за многополюсните генератори.
В този раздел ще пиша и качвам снимки на вече завършеното устройство, за което от доста време си човърках акъла, докато нещата се наредят  :)
Това е една лесна машинка с големина и тегло, колкото ловджийска пушка/горе- долу/, един мой вариант на многото разновидности изцяло, или полупотопени във течението на реките, портативни хидрогравитачни турбогенератори.
Машинката работи от месец март, почти без прекъсване. Преди два месеца я вързах за клона на ей-тази върба над реката в близост до дома ми.

Коев:
Преди три дена я извадих и разглобих за да сложа метален куплунг - снадка между оста на кардана и генератора и използвах момента да направя снимки. За съжаление виждам, че излизат твърде малки тук :-\

Първоначално бях направил куплунг от пластмасов детайл, но след четири месеца работа се скъса.
Не ми се дялкаше с флекса, но се наложи да направя четиригран на горния край на предавателната ос и шестогран на оста на генератора и за куплунг поставих този път удължен гедориен ключ/камък/ девятка.
Гореспоменатият от мен хидрогравитачен мотор представлява 80 сантиметров предавателен прът с долен редуктор, за моторен тример, със  затегната вентилаторна перка вместо диск за рязане отдолу.

Коев:
Генераторното тяло е от ретротелефон: малък синхронен монофазен, двуполюсен генератор с корпус от постоянен подкововиден магнит и две чугунени плочки, между които се върти ротора.
Премахнах месинговото капаче заварящо корпуса отдолу и поставих там магнит от магнето за пусков двигател.

Коев:
Така постигнах тунинг ефект, магнитът се поставя със същите полюси, с които е поставен срещуположно подкововидния магнит.
Леко се увеличава съпротивлението на всеки полуоборот, но това се преодолява с лекота от хидромотора, понеже няма никакви предавки , оста на генератора е  фактически продължение на
Карданната ос.
Ето тук снимка на пръта с перката, извадената от него ос, снадката, генератора и носещата основа- винкел 25/25 мм 150 см, на който се привързва плътно целия механизъм.

Коев:
И така, за всички любители на изпълненията в стил ,,Макгайвър"  или направи сам  :D
Ето как прикачих генератора към предавателния прът...с помощта на шише от омекотител за пране и два пръстена изрязани от пвц маркучи за поливане 3/4  и 1 цол.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия