Автор Тема: Направи си сам магнитен генератор  (Прочетена 80330 пъти)

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Направи си сам магнитен генератор
« Отговор #15 -: Юли 23, 2017, 09:40:39 am »
Nizo, няма да стане DC генератор, пак ще си е AC генератор. Когато магнита навлезе в намотката имаш първия полупериод на синусоидата, когато магнита е по средата на намотката имаш преминаване през нулата. А когато магнита продължи от средата на намотката започва обратния полупериод, защото от другата страна намотката е на обратно.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Направи си сам магнитен генератор
« Отговор #16 -: Юли 23, 2017, 09:48:21 am »
Майсторе, понеже не ми се пишат коментари, изгледай този клип който вероятно си гледал.
https://1drv.ms/v/s!ArVpX6buCswUgV5q2ybjbEv7rM_U
Освен че пиша и давам съвети, аз съм проверил на практика тези неща и още повече, видял съм ги!
После, ако няма разбиране ще поясня!
krasias, приемаш ли една поправка? От другата страна намотката не е на обратно а магнитните силови линии влизат и излизат на обратно.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Направи си сам магнитен генератор
« Отговор #17 -: Юли 23, 2017, 10:24:09 am »
Бат Мишо, намотката по естествен път при навиването, посоката на проводниците от двете рамена на намотката е противоположна.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Направи си сам магнитен генератор
« Отговор #18 -: Юли 23, 2017, 12:15:46 pm »
Да но тока няма да си промени посоката ако магнитното поле не си промени своята чрез въртенето. Както и да е! Това са подробности. Ще имаме положителен и отрицателен полупериод при всички схеми на вързване стига да няма объркано поставени бобини и грешно свързани начала и краища.
От друга страна, варианта еднопосочно поставени магнити опростява нещата. А крайният резултат е един и същ.

Сега мнението ми относно екранирането. Външен екран ще причини деформиране на магнитното поле. Не е ясно дали това ще се отрази на вътрешна страна. Ако и там има деформация ще се наруши перпендикулярността м/у магнитни силови линии и намотките. При това положение ще имаме влошена ефективност на генериране.
Аз препоръчвам ПРИХВАЩАНЕ на външните полета с бобини. Така като се вижда от последното ми видео. Независимо че това е алтернатива на Бедини, принципа е идентичен. Виждате генерираното напрежение само от крайните бобини което този път не преминава през грец. От това следва че подходящо свързване на трите бобини ще повиши еф. на генериране понеже няма да въртим за тоя дето духа, външните магнитни полета. Също, ще намали вътрешното съпротивление на генератора, като източник на енергия, от което следва че ще можем да дръпнем по голям ток.
Останете със здраве!!

Неактивен Vetap

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 423
Re: Направи си сам магнитен генератор
« Отговор #19 -: Юли 23, 2017, 01:47:50 pm »
Майсторе,
Щом вече си опрял до генератор, работата е сериозна и е много напред. В тубата има доста конструкции на генератори за вертикални вятърни турбини. Идеята почти на всички е: Три диска, централният носи бобините, двата останали магнитите. Магнитите са ориентирани с разноименните си полюси ( на привличане) Бобините ( без метална сърцевина) обикновено са свързани по три - фазна схема и напрежението, получено от генератора се изправя от три фазен изправител. Това е класиката. Имах някъде даже чертежи. Ако имаш нужда, ще потърся. До колкото разбирам, искаш да правиш нещо, подобно на Бединка. Тогава вероятно ще трябва да помислиш за бобини с феромагнитна сърцевина и да промениш конфигурацията им, така че да получиш импулси.
« Последна редакция: Юли 30, 2017, 10:28:06 am от Maistora52 »

CPU

  • Гост
Re: Направи си сам магнитен генератор
« Отговор #20 -: Юли 23, 2017, 01:48:38 pm »
1. Магнитите и на ДВАТА диска наредени в последователност S и N и съответно засрещнати S срещу N - схема 1
2. Магнитите на Единия диск са само с S-S последователност, а на другия са само с N-N последователност, като двата диска са засрещнати пак с S-N последователност - схеми 2 и 3

По вариант 1:
Схема 1 с двата диска показва, че един срещу друг се падат едноименни полюси. Тази намотка, която минава между тях какво ще индуцира? Нищо, защото нямаме изразен магнитен поток. Би трябвало над полюс S да има N а следващата двойка магнити да е обратно, S върху N.

По вариант 2: Тука вече прозират идеи за " борба с ефекта на Ленц"   :) и няма много общо с реалните генератори. Майстора не казва от къде е взаимствал подредбата.
« Последна редакция: Юли 30, 2017, 10:29:22 am от Maistora52 »

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Направи си сам магнитен генератор
« Отговор #21 -: Юли 23, 2017, 02:10:31 pm »
Бат Мишо в грешка си. Ако вземем един магнит и измерим неговото поле на разстояние 10 мм от челото, то ще бъде 25 % от това до сами челото (всъщност това зависи не само от разстоянието, но и от размера на сечението). Ако сега поставим още един магнит на разстояние 20 мм действащ на привличане с първият, полето в същата точка вече ще бъде 50 %. В страни от челото ще се затварят магнитните линии на отдалеченият полюс, съответно те ще бъдат с обратен поляритет и толкова по разсеяни колкото по далеч е този полюс. Условно можем да ги приемем за около 10 - 15 %. При преминаване на бобината през тази зона тя ще изпитва влияние от магнитен поток изменящ се от -15% до +50%, съответно dФ ще бъде 65%.
Ако се ползват поредица от магнити с редуваща се полярност, тогава ще получим изменение на потока от -50% до +50%, което е доста по добре от варианта с едностранни полюси. В случая индуцираното напрежение ще бъде 40 - 50 % повече.
За да се избегне разсеяният магнитен поток на отдалечените полюси е необходимо те да се затворят с железен екран, достатъчно дебел за да може да прекара през себе си този поток. В този случай ефективният поток в сърцевината между челата на магнитите може да достигне до 100% (това отново зависи от съотношението площ/отстояние). Изменението на потока dФ вече е 200%, иначе казано максимално възможното.
При отдалечени чела на магнити (голяма дължина на бобината) магнитното съпротивление на магнитната верига силно се повишава, намалява dФ и товароносимостта на бобината. За целта в сърцевината на бобината трябва да се постави желязна сърцевина от листова силициева ламарина. Така се подобрява затварянето на магнитният поток и съответно загубите му от разсейване.
Във всички случаи ще се получи синусоидален сигнал, за да бъде едно полярен или импулсен трябва да има постояннотокова съставляваща, а такава тука няма. Но доколко е чиста синусоидата зависи от физическите размери на магнитите и разстоянието между тях, от размерите и формата на бобините, както и от формата на железните сърцевини (ако има такива).
Това са съветите които мога да дам за подобряване на магнитната индукция, респективно напрежението и тока в товарната намотка.
« Последна редакция: Юли 30, 2017, 10:29:55 am от Maistora52 »

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Направи си сам магнитен генератор
« Отговор #22 -: Юли 23, 2017, 02:55:05 pm »
   Майсторе, бат Мишо ти показа каква е графиката на напрежението при наредени само с еднакъв полюс магнити (вариант 2). Същата графика е и при генератора Венетин Колю на Стефан Маринов. И там при висока скорост се появява лек анти-Ленц ефект.
   Краси и той правилно каза за допълнителното желязо при вариант 1. Аз даже бих го направил този вариант с два дебели железни диска, защото ако са от друг материал може да се огънат като ги дръпнат многото магнити. А и самото сглобяване на двата диска ще е доста сложно в домашни условия - трябва да си направиш някакъв стенд и с голям винт бавно да приближаваш единия диск към другия, защото те ще се привличат с голяма сила (може и 100 килограма да е). Трябва и да се внимава при свързването на бобините да не се объркат изводите.
   При всички варианти обаче е сигурно едно - ще си подобриш майсторлъка.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Направи си сам магнитен генератор
« Отговор #23 -: Юли 23, 2017, 04:13:52 pm »
Бат Мишо, за да си промени магнитното поле посоката трябва да завъртиш целия магнит, а в случая магнита само преминава над намотката и пак тока се обръща. Виж Bat_Vanko даде най точно и пълно обяснение на този генератор и магнитните полета в него.

Velektra

  • Гост
Re: Направи си сам магнитен генератор
« Отговор #24 -: Юли 23, 2017, 05:07:28 pm »
Майстора52 е събрал пари и си е купил материали за неговия магнитен двигател и сега пита форума да му помага за направата на генератор. За да не се разсейва аудиторията е добре да се заключат всички подобни теми и да остане само тая на Майстора52.
Така че и аз помагам: идеята да се направи отделно магнитен двигател, който да върти генератор е меко казано нерентабилна и донякъде глупава. Хаби се мощ на постоянни магнити, които само се отблъскват или привличат, за да се въртят и нищо друго не вършат, а най-хубавото което могат да правят е да произвеждат ток.
« Последна редакция: Юли 24, 2017, 03:14:04 pm от Maistora52 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Направи си сам магнитен генератор
« Отговор #25 -: Юли 24, 2017, 05:10:44 am »
Добавям пояснения, за добиване на цялостна представа за това, което правя, че някои пак не са разбрали  ЦЯЛОСТНАТА идея.
Казах, че това тук, което разискваме е ПРИСТАВКА - генератор от магнити индуциращи ток в бобини, което по същество НЕ Е ГЕНЕРАТОР НА СЕ - която приставка ще се интегрира в конструкция, в която имаме РАЗВЪРТАНЕ на ротора от ВЕЧЕ ПОСТИГНАТО такова развъртане от ДРУГА конструкция дискутирана в другата ми тема - "БГ магнитен двигател" (заключена към настоящия момент).
За да не възниква въпросът - защо имаме ДВЕ конструкции събрани в общо устройство - отговарям:
- защото с това ДРУГОТО УСТРОЙСТВО, което съм направил и е готово още преди три години ПОСТИГАМ саморазвъртане на ротор, НО НЕ ГЕНЕРИРАМ ЕНЕРГИЯ (в случая електрически ток).
НАЛИ НЕ НИ ТРЯБВА САМО ИГРАЧКА, А ГЕНЕРАТОР НА СЕ, което пак не е точно название, защото някои го асоциират с вечен двигател (а Вечни двигатели които да произвеждат енергия - няма!) - така че, това което правя е ПРЕОБРАЗУВАТЕЛ НА МАГНИТНА СИЛА В ЕЛЕКТРИЧЕСКИ ТОК, БЕЗ УЧАСТИЕТО НА ВЪНШНО ЗАХРАНВАНЕ.
Така че, общото название на ЦЯЛОСТНАТА конструкция вече е ПРЕОБРАЗУВАТЕЛ - в случая МАГНИТЕН.
В направения за целта мой сайт (блог) https://amazing-magnet.blogspot.bg/  съм използвал названието "магнитни двигатели", но то е само заради търсачките в мрежата, а не защото е правилното название, както и обяснявам това там още на първата страница.
 
Ще попитате пак, защо е това (уж) усложняване? -  не може ли директно да се преобразува Магнитната сила в електрически ток? - отговорът е - може, но избраният тук начин е друг (намерен лично от мен ПРИНЦИП) - без външно (на пръв поглед) захранване на въртенето. Не крия НИЩО вече - затова си го представете като блокова схема така:

1. Имаме намерен ПРИНЦИП И СЪЗДАДЕНА КОНСТРУКЦИЯ - Блок 1 - за развъртане на ротор само с магнити. Да, обаче има два начина за развъртане на ротора ПРИ ТОЗИ ПРИНЦИП - чисто механично, което е трудно за изпълнение без специализирани инструменти (стругове, фрези и пр.), и чрез електрически ток - като за целта е необходим възможно НАЙ-ЕФЕКТИВЕН генератор на електр. ток - това което разискваме в ТАЗИ ТЕМА.
Този "Блок 1" е съставен от два основни възела - 1/ Актюаторни магнити и 2/ Развъртащи се магнити - показани в моделите Терра и Торнадо тук: https://amazing-magnet.blogspot.bg/
Темата за "развъртане" и "саморазвъртане", "захранване" и "самозахранване" ще я обсъдим отново, когато направя ТОЗИ тук обсъждан генератор.

2. Блок 2 - Генератор на електрически ток тип WAVT.
Изборът на този тип генерация е съобразен с естеството на Блок 1. Няма да обяснявам - защо точно WAVT?
Важното е да го направим така, както съм подал съответните два варианта описани в пост 1 в тази тема.
...
Надявам се да е станало вече по-ясно какво правим тук - Блок 2.
...
Относно други въпроси, допълвам:
Произведеният електрически ток от този генератор (блок 2) ще се подава на съответни на напрежението КОНДЕНЗАТОРИ. Не акумулатори!
Значи - на изхода на бобините на този генератор (без значение от свързването им) ще има Изправители тип "Грец".
Постъпилият в тези Кондензатори електрически ток ще се използва за (само) два броя линейни соленоиди (с плунжери, котви) имащи ход не повече от 5 - 10 мм. Консумацията на тези два соленоида се очертава по един ампер за всеки. Мощността им ще зависи от напрежението - например, при 100 волта - 100 вата, 200 волта - 200 вата, 300 волта - 300 вата.
Значи, съответно и Кондензаторите трябва да са на съответния волтаж.  Ще има две групи високонапреженови кондензатори с достатъчно висок капацитет 1000-2000 uF - всяка група, за съответния соленоид.
...
Надявам се - предвид въпросите, че съм обяснил какво правим.
...
Да се върнем към темата за ПОДРЕДБАТА на магнитите в генераторните дискове, които трябва да направим.

На този етап, мога да си позволя направата само на два диска - всеки от тях с по 24 магнита (общо на двата диска 48бр), всеки магнит със сила 13 кг.
Виждам, че CPU възприема неправилно разположението на магнитите на двата диска един срещу друг - и при двата варианта (посочени в пост 1) имаме задължително засрещане на магнитите на двата диска N срещу S.
Дали ще са разположени магнитите на единия диск в последователност S - N, или само S срещу само N - един срещу друг ще се засрещат ЗАДЪЛЖИТЕЛНО S срещу N  полюси от двете страни на бобините.
...
Предвид становищата на очертаващи се "два лагера" тук - За и Против съответните Варианти 1 и 2 на разполагане на магнитите - мисля, че ще се наложи да го проверя на практика лично... т.е. ще навия няколко бобини с посочените(по-горе) размери и ще ги подложа на индукция с малки роторни дискове с разположени на тях магнити с посочените (по-горе) размери и сила.

Иска ми се да се доверя на Бат Мишо, защото неговото мнение (и на още двама -трима колеги) ме устройва за вариант 2 на разположение на магнитите само с S-S и съответно срещу тях с N-N  полюси, но пък нямам осцилограф и пак се "забатачва" работата.
И изглежда ще карам по трудния начин - с много тестове на различни подредби и крайни резултати "на око"...
- а сме вече в 21-ви век, "ма-а му стара"...
...
Айде спасете ме от тия неандерталски проблеми, бе "де-е-ба тая крива нива"!
За всички НАС се мъча и аз - като "грешен дявол"!!!
...
Векторе, не занимавай аудиторията тук с темата на Иван БГ - всички вече разбрахме, че всичко в тая тема е "БОЗА" и сладки поздрави "а-ла - "Бъдете!". Ще ти се отвори темата на Иван БГ.

Благодаря за творчески развихрилата се дискусия, но до момента въпросите ми за Вариант 1 и Вариант 2 за подредба на магнитите на двата роторни генераторни диска СА НА КАНТАР!
 8) 8) 8)


« Последна редакция: Юли 24, 2017, 10:36:45 am от Maistora52 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Направи си сам магнитен генератор
« Отговор #26 -: Юли 24, 2017, 06:16:43 am »
Налага ми се пореден пост, за да поясня специално за Mi68, CPU и Velektra:

1. Ми68 - казах в предния пост - тук обсъждаме обичаен генератор на електрически ток - магнити индуцират ток в бобини. Няма СЕ!
В посочения аспект - Свободната енергия я разбирам като Свободна от Монополистите. Не им плащаш нищо за това, че си произвеждаш енергия в къщи. Само трябва да се вложат средства в направата или придобиването на създаваното от мен устройство.

2. CPU -за Вариант 1 обясних в предния пост.
 
По вариант 1:
Схема 1 с двата диска показва, че един срещу друг се падат едноименни полюси. Тази намотка, която минава между тях какво ще индуцира? Нищо, защото нямаме изразен магнитен поток. Би трябвало над полюс S да има N а следващата двойка магнити да е обратно, S върху N.

По вариант 2: Тука вече прозират идеи за " борба с ефекта на Ленц"   :) и няма много общо с реалните генератори. Майстора не казва от къде е взаимствал подредбата.

За Вариант 2 - пояснявам - няма борба срещу Ленц ефекта И по този начин - има друго решение преодоляването на Ленц ефекта, но то е в друга моя разработка на която ще обърнем внимание в друга тема.

Подредбата на магнитите във Вариант 2 - произлиза като идея от Магнитния ротор на Бедини. В него има "много хляб", който тепърва предстои да "бъде яден"! - без значение дали в реплики тип "Бедини", или в подсказаното в горното изречение - оцветено с червено.

Velektra - това което казваш тук, не е вярно, защото не си го проверил с моите конструкции.
 
...
Така че и аз помагам: идеята да се направи отделно магнитен двигател, който да върти генератор е меко казано нерентабилна и донякъде глупава. Хаби се мощ на постоянни магнити, които само се отблъскват или привличат, за да се въртят и нищо друго не вършат, а най-хубавото което могат да правят е да произвеждат ток.

И да знаеш - не се хаби никаква Магнитна сила по начина (Принципа) намерен от мен. Защото няма нито само Привличане, нито само Отблъскване. Има ги и двете - така, колкото взимаме от полюси S, толкова връщаме в полюси N... Така че - това е необходимо за ефективно развъртане на ротор, на който има интегрирани генераторни магнитни дискове, които индуцират електрически ток в бобини - Е това  е, което според теб е най-хубавото!

Под въпрос е КАЧЕСТВЕНОТО ГЕНЕРИРАНЕ, което именно искам да обсъдим в тази тема, по предложения от мен начин - линкът в първия пост.

Разбира се, че посочената подредба на магнитите на един диск във вида S-N  и съответно същата във втори диск (от другата страна на бобините е много добра и изпитана от множество иноватори. Няма проблеми да я репликирам СЪЩАТА (т.нар. Вариант 1), но въпросът ми беше доколко ефективен е Вариант 2 - защото такава подредба , ще ми върши чудесна работа за Енергизатор тип Бедини, но в модификация на Генератор (в моя конструкция БЕЗ Ленц ефект).
Е те тука "зимуват раците"!

 8) 8) 8)
« Последна редакция: Юли 24, 2017, 10:49:12 am от Maistora52 »

Velektra

  • Гост
Re: Направи си сам магнитен генератор
« Отговор #27 -: Юли 24, 2017, 11:58:00 am »
Maistora52, помисли малко след като избереш вариант за генератор, дали може същите магнити на дисковете да се използват и за електричество, и за въртене.
Или обратно, на магнитния мотор, който си направил, дали същите магнити могат да се използват и за генериране на електричество след като се сложат бобини на съответните места.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Направи си сам магнитен генератор
« Отговор #28 -: Юли 24, 2017, 02:21:02 pm »
 Може, Velektra, може и в единия и в другия вариант, но не е целесъобразно, защото в моите конструкции аз печеля от добива на ток в големия диаметър, където скоростта е в съответните "пъти" по-голяма, а пък теглителната (задвижващата) сила на същите магнити (в  големия диаметър) е почти нищожна.
Обратно - да се черпи ток от малкия диаметър, където са двигателните и актюаторните магнити - също е нецелесъобразно, защото там скоростта е малка, няма място за повече бобини и пр.
Да не говорим, че става гмеж от магнитни полета с различна сила и посока в близост до Актюаторните магнити,  които също са в средата и  са много силни, НО и имат различна ос и движение от тези на генериращите - и става "боза"... вкиснала!
Мислил съм го това, но няма ефект от него.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Направи си сам магнитен генератор
« Отговор #29 -: Юли 24, 2017, 06:07:17 pm »
След направените уточнения, (блок1, блок2 и т.н.) искам да внеса още мисли, с риск да бъда размазан от по знаещите!
Имаше плахо споменаване в предни постове за многофазно генериране. Правилно, според мен! До сега разглеждахме монофазно генериране, както и моето показване в експериментални клипове. След описанието (грец, кондензатори и тн.), това означава че генератора ще бъде допълнително натоварен от влошен фактор на мощността.
В ролята си на домашна електроцентрала, това ще наложи повишена енергия за въртенето му. Следователно тук с пълна сила ще се отнасят коментарите които направихме в темата "Фактор на мощността".

Връщам се на, защо многофазно!? От графиките се вижда че фазата нараства, достига връх и пада до нула. Преминали през грец положителен и отрицателен полу-периоди, на графика застават един до друг като две полу-вълни.
Т.е. виждаме че вече едно-полярното напрежение, достига връх и пада до нула. М/у две полу-вълни се получава падина (празнина). Тази празнина може частично да се запълни от кондензатор. Но точно този кондензатор ще дефазира (размине нулевото преминаване) на тока и напрежението и според стойността си и товара ще предизвика влошаване на фактора на мощността.
Сега да си представим че вместо с кондензатор в празнината вмъкнем още една фаза. Т.е. още един полупериод.
Ще видим че напрежението вече не слиза до нула а се колебае м/у максимум, и да речем някаква средна точка.
Естествено, следва да сложим по малък кондензатор за запълване на празнината. От тук пък следва намалено влошаване на фактора на мощността. Т.е имаме по DC а там, тези неща не важат. По този начин увеличавайки броя на фазите подобряваме ефективността на генератора. OFFFF, дали го обясних разбираемо?