Автор Тема: Направи си сам магнитен генератор  (Прочетена 80276 пъти)

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Направи си сам магнитен генератор
« Отговор #30 -: Юли 24, 2017, 06:29:44 pm »
Бат Мишо, прав си с повече фази е по добре. Но с тази геометрия и брой на магнитите и бобините може да се получи само една фаза.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Направи си сам магнитен генератор
« Отговор #31 -: Юли 24, 2017, 06:39:07 pm »
След направените уточнения, (блок1, блок2 и т.н.) искам да внеса още мисли, с риск да бъда размазан от по знаещите!
...
OFFFF, дали го обясних разбираемо?
Обяснението е ОК, обосновката също, но аз бих подхвърлил на Майстора една идея:
Ако момента в който се включват бобинките които ще се явяват консуматори се синхронизира с момента, в който синхронизираните генериращи намотки дават максималния си добив, то тогава размера на кондензаторите може да бъда значително намален - енергията ще се произвежда в момента в който е необходима и няма да има смисъл да се съхранява толкова дълго време или в такива големи количества.
Но настройката (синхронизацията) на една такава електромеханична система ще е кошмар... още повече без осцилоскоп... без него ще е направо невъзможна.

И естествено, макар че едва ли това ще спре Майстора... това нещо няма да работи :) Ако работеше, вместо тия дивотии дет сега ги е замислил досега да го е направил с чисто механично местене на магнитите чрез гърбици и лостове. Най-вероятно се е опитвал, не е станало и сега си мисли че като набуха едни още по-неефективни електрически чаркове нещо ще се промени... Ама не, няма... сори.

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Направи си сам магнитен генератор
« Отговор #32 -: Юли 24, 2017, 07:14:17 pm »
Здравейте,
Такава многоелементна конфигурация на кого е нужна?
За СЕ ако нямаме нелинейни полета, може да имаме нелинейни токове, в краен случай нелинейна ъглова скорост. Това е продиктувано от входната и изходна работа да има положителна разлика. До тук само традиционна отрицателна разлика от две устройства. Ако на първото и второто КПД е 0.9 то общото 0.9.0.9=0.81. В кое устройство ще е усилването над 20%. В едното устройство е получено усилване около 100 - 101%. Този 1% ще компенсира загубите? Мечта!

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Направи си сам магнитен генератор
« Отговор #33 -: Юли 24, 2017, 07:19:35 pm »
Да-а!
Съгласен съм! Може и да не стане... както бе замислено! Ще се пробва, разбира се, няма да хвърляме материала, но пък и... все пак се уповавам на опита на Бат Мишо! - така че, още не се знае "у коя ряка че найдеме коньо!"
А имаме и "План В", а и "План С"...бъкано е с Планове!
Тук ще се асоциирам с Аватара на juliang  ;D ;D ;D 8) 8) 8)
Платформата с 24 бобини си остава както е замислена. Към нея  пак ще има инсталирани от двете й страни Генераторни дискове с магнити, но явно трябва да се увеличи броят им, за да стане Трифазен Генератора и евентуално с РАЗМИНАВАНЕ.  ДАЙТЕ АКЪЛ колко да бъдат магнитите - 27, 30... Колко? - че нещо математиката и общия знаменател съм ги позабравил.
Единият от двата диска с 24 магнита остава за План Б - на него магнитите ще са в последователност S-S (съответно N-N) - пак за Генератор.
Другият диск с 24 магнита ще се префасонира с последователност на магнитите S-N  за План В - също за генератор.
Само че Платформите с бобини към тях ще са различни.
В момента почти съм завършил една конструкция с такава платформа, която чака само свързване с електрониката. Резултатите ще покажат по-нататък КАК?

Ще обмисля нещата и ще видим.
 8) 8) 8)

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Направи си сам магнитен генератор
« Отговор #34 -: Юли 24, 2017, 07:33:16 pm »
Майсторе здравей,
Тук не се иска да видим или невидим. Разбираш ли или не разбираш какво пиша?
                            E=0.5.L.I^2. 
L - е индуктивност или коефициент на пропорционалност. Ако той се променя т.е. средата СЕ е вързано. За да има усилване трябва нелинейно да се променя, т.е. с малки промени да имаш голямо отклонение. По просто не мога да го обясня. 
Остава да решиш как ще направиш нелинейна индуктивност или магнит/и и да имаш СЕ.

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Направи си сам магнитен генератор
« Отговор #35 -: Юли 24, 2017, 08:35:28 pm »
Майсторе здравей,
Пак се включвам. От ф-лата XL=w.L се вижда, че индуктивността е пропускливост, а тази пропускливост лесно се унищожава с безиндуктивна бифиляркя. Извод във всяка бобина включвай безиндуктивна бифилярка да получиш надсветлинни скорости и да кривиш полето. Броят на магнитите трябва да е четен да имаме кратност на честотата. С тези забележки и малко опит конструкцията може да стане, направо минавай на вариант Б, другото не става за гледане.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Направи си сам магнитен генератор
« Отговор #36 -: Юли 24, 2017, 09:16:58 pm »
Милене, от формулите получавам алергия!  ;D ;D ;D Обривам се! ;D ;D ;D
Освен това от професионалния език на който ми говориш, разбрах само, че магнитите трябва да са четен брой и да минавам на "Вариант Б", което съм го назовал "Вариант 2" - последователност на магнитите S-N.
ОК!
Сори приятелю, обаче в пипето на 65 годишен художник формули не влизат дори и набивани с чук през 2 секунди.
 :'( :'( :'(   

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Направи си сам магнитен генератор
« Отговор #37 -: Юли 24, 2017, 11:02:42 pm »
Здравей Майсторе,
Грешно ме разбираш, наближавам 50 но да кажем, че 45 години се занимавам със СЕ между другото. Формулите ги ползвам за оразмеряване и доказателство. Ако не ползваш формули, разчиташ на интуицията си, контактьорство и чужд опит.
За това не се разбрахме, S-N вариант е сложен защото се сменя функцията, за това се спираме на вариант само S или N, все пак диска се върти в една посока, не се клати. Тук ти трябва нелинеен трионообразен ток, при това положение сумата на входящата и изходящата работа ще има положителна стойност. Тъй като магнитите са симетрични и генерират синусоида то входящата и изходящата работа са равни и противоположни и равни на нула. Реално работата е отрицателна защото имаме загуби. Не симетрията трябва да се наруши в наша полза. Това може да стане ако се пуска ток в бобина, за този подход говоря като вариант Б.
Ако магнит мине през бобина индуцира полусинусоида, от тази полусиносоида се обработи и получи правоъгълен импулс, а той се подаде в друга бобина, ще се получи трионообразен ток. Този трионообразен ток може да мести диска подобно на развивката на телевизор.
Това е идеята, количествените сметки пак стигаме до формулите, но става с много време за губене и налучкване.
Творческият процес е индивидуален, работата може да е обща, но може да е и индивидуална, избери сам!             
« Последна редакция: Юли 30, 2017, 10:34:45 am от Maistora52 »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Направи си сам магнитен генератор
« Отговор #38 -: Юли 25, 2017, 03:36:44 am »
Ако магнит мине през бобина индуцира полусинусоида...
Абе май не е така... :)
https://phet.colorado.edu/sims/html/faradays-law/latest/faradays-law_en.html

П.С. магнита може да се мести с мишката :)

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Направи си сам магнитен генератор
« Отговор #39 -: Юли 25, 2017, 06:23:19 am »
Да-а!
Хубаво показно, но са можели да позволят (вложат) повече варианти - да сложат кръгли магнити, да сложат по два магнита, да позволят същите да се обръщат на 90 градуса... да дадат избор на дебелина  на проводника, избор на брой навивки...

Ми68 - започвам да те разбирам! - само трябва да използваш по-прости  и разбираеми термини и понятия.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Направи си сам магнитен генератор
« Отговор #40 -: Юли 25, 2017, 07:54:23 am »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Направи си сам магнитен генератор
« Отговор #41 -: Юли 25, 2017, 12:59:04 pm »
Чудесни линкове, Valex!
Специални благодарности... ровил съм се доста па мрежата за такива работи, но все нещо не ми харесваха разните други разработки.
Поздрави!

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Направи си сам магнитен генератор
« Отговор #42 -: Юли 25, 2017, 04:15:29 pm »
Харесвам и приветствам такова развитие на тема! Имаме даденост, представена от Майстора. Въпросът е, как да получим най-доброто от вече направеното до тук? Смятам че това ще бъде от полза за всеки четящ, интересуващ се от тематиката.
От линка (горен) на valex аз съм фен на рис.1.3 с добавка от две външни бобини които да прихващат външните полета на магнитите. Така имаме нулева загуба на даденост, т.е. магнитно поле. То така или иначе съществува.
В пост #16 линка с видеото, двете крайни бобини генерират а средната е двигателна по Бедини схема. Ако въртим оста на генератора с външна енергия то трите бобини могат да се вкл. сфазирано и синхронно да произведат напрежение х2 или ток х1.75 според необходимостта. Проверено и изпитано!!
Това което наблюдавате на видеото е захранено с 8.1в. 162мла. консумация, положителен и отрицателен полупериоди с размах до 5в. от двете крайни бобини + малък индуктиран обратен импулс който показвам с пръста, товар малка крушка с нажежаема нишка. От двигателната бобина може да се свали енергия от обратен импулс (ОЕДС).



Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Направи си сам магнитен генератор
« Отговор #43 -: Юли 25, 2017, 04:50:50 pm »
Здравейте,
Изразявам се неразбираемо, защото на мен не ми е ясно, тъй като правя опити в статично устройство.
В конкретното динамично устройство трябва да имаме "тласък" създаден от трионообразен ток (да не се бърка с трионообразно напрежение).
Правя описание на блокова схема както я виждам аз.
Имаме постоянотоково захранване и електроника, която прави трионообразен ток. Най-вероятно електрониката трябва да удвоява честотата да може диска да се ускорява до стационарен режим. Най-просто е нарастващ трионообразен ток, тласкащата бобина трябва да работи на привличане. Магнитното поле на бобината привлича магнита, при приближаване на магнита от диска, трионообразния ток става 0 и магнита с диска преминава по инерция. Цикълът се повтаря за следващия магнит. Броят на магнитите четен или нечетен  е без значение, важно е да са балансирани. При многофазни системи при четна система четен брой магнити примерно двуфазна, при нечетен брой система четен или нечетен брой магнити примерно трифазна система.
Разбира се някой детайли могат да имат друго схемно решение примерно пулсиращ изправен ток от генераторна бобина, но логиката е такава.   

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Направи си сам магнитен генератор
« Отговор #44 -: Юли 25, 2017, 09:56:32 pm »
Бат Мишо, при всички показани роторни установки, включително и твоите, от залипание никуда не денешся.  :)