Алтернативни енергоизточници > Магнитни мотори/генератори

Направи си сам магнитен генератор

(1/14) > >>

Maistora52:
Темата има много вариации, но тук ще посоча само това, което аз правя.

Генераторът, който конструирам е реплика на т.нар. WAVT генератори - тези, които са за въздушни турбини.
Този същият, който аз правя е ПРИСТАВКА, която се интегрира към моите Магнитно задвижващи АКТЮАТОРНИ конструкции - тип Терра, Торнадо и Терминатор.

Конструкцията на генератора се състои от ДВА диска с наредени върху тях магнити (2 х 24 бр.), и ЕДНА платформа между тях с наредени 24 бр. бобини.
Преди да наредя магнитите обаче, по показаните на схемите ДВА основни варианта:
1. Магнитите и на ДВАТА диска наредени в последователност S и N и съответно засрещнати S срещу N - схема 1
2. Магнитите на Единия диск са само с S-S последователност, а на другия са само с N-N последователност, като двата диска са засрещнати пак с S-N последователност - схеми 2 и 3
- имам следния въпрос:
КАКЪВ ВИД ТОК ЩЕ СЕ ИНДУКТИРА В БОБИНИТЕ ПРИ ВАРИАНТ 2 ? - и евентуално - каква ще му е синусоидата?
 
За вариант 1 е ясно - (май) се нарича "променлив" ток.

Подчертавам, че от двете страни на всяка от 24-те бобини ще има точно разположени 2 х 24 магнита в един от двата варианта.
Имам предпочитание към вариант 2, защото може да се използва и в конструкция тип "Бедини".

Общата идея за генератор от този тип е тук https://www.youtube.com/watch?v=0Y_9yi_1FtM - като е ясно, че се показва трифазен генератор с 9 бобини и 12 магнита.

Важното е да ме посъветвате - от това, което питам какво ще излезе?

Maistora52:
На фотосите отдолу показвам какво имам вече (и боядисано) в готовност.

Maistora52:
Понеже не съм специалист по тоците, предполагам, че и в двата варианта - ПРИ РАВЕН БРОЙ БОБИНИ И МАГНИТИ СРЕЩУ ТЯХ, ще се  индуцира променливо напрежение, като във вариант 2 - то ще е ИМПУЛСНО!, монофазно

juliang:
Абе май и в двата случая ще имаш промяна на поляритета ... но нищо не ти пречи да размахаш един магнит над една бобина, би трябвало да ги имаш в изобилие :)
И другото ... аз лично бих разминал броя на намотките и магнитите, освен ако нямам някаква много основателна причина за противното... примерно изрично държа да получа променливо напрежение. При разминаването ще имаш много по-равномерен ход на конструкцията, без тласъци

Михаил Кузмов:
Подреждаш магнитите на всеки един от дисковете еднопосочно. Събираш дисковете така че магнитите да се привличат. Бобината м/у тях ще генерира идеална синусоида, с положителен и отрицателен полу периоди. Честотата и напрежението на така генерираното напрежение ще зависи от скоростта на въртене. Дали ще вадиш голям ток или голямо напрежение, зависи от свързването на бобините. Бобините трябва да бъдат монтирани еднопосочно спрямо навиването им. Всички начала и всички краища в една точка ще осигурят ток и ниско напрежение. Последователно вързване начало, край ще осигури високо напрежение и ток според силата на магнитите и силата която върти дисковете. И дебелината на жицата.
Визирам ленц ефекта.
Чиста синус генерация изправена от грец и натоварена с резистор от бобинката под диска.
https://www.dropbox.com/s/kez7cjvv2wf5uo9/Clear%20sin%20gen.mp4?dl=0
Всяка двойка синусоиди е от един магнит. Разстоянието м/у тях е разстоянието м/у магнитите. Т.е. там няма генерация.
От останалите схеми ще получиш боза която трябва да видиш на осцилоскоп. Нямам налична снимка.
Тук магнитите са по яки и по близо.
https://www.dropbox.com/s/c7fq79r5g3myrar/Sine%20wave.mp4?dl=0
Въртя на ръка и достигам 15в. размах на синусоидата.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия