Автор Тема: Направи си сам магнитен генератор  (Прочетена 80313 пъти)

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Темата има много вариации, но тук ще посоча само това, което аз правя.

Генераторът, който конструирам е реплика на т.нар. WAVT генератори - тези, които са за въздушни турбини.
Този същият, който аз правя е ПРИСТАВКА, която се интегрира към моите Магнитно задвижващи АКТЮАТОРНИ конструкции - тип Терра, Торнадо и Терминатор.

Конструкцията на генератора се състои от ДВА диска с наредени върху тях магнити (2 х 24 бр.), и ЕДНА платформа между тях с наредени 24 бр. бобини.
Преди да наредя магнитите обаче, по показаните на схемите ДВА основни варианта:
1. Магнитите и на ДВАТА диска наредени в последователност S и N и съответно засрещнати S срещу N - схема 1
2. Магнитите на Единия диск са само с S-S последователност, а на другия са само с N-N последователност, като двата диска са засрещнати пак с S-N последователност - схеми 2 и 3
- имам следния въпрос:
КАКЪВ ВИД ТОК ЩЕ СЕ ИНДУКТИРА В БОБИНИТЕ ПРИ ВАРИАНТ 2 ? - и евентуално - каква ще му е синусоидата?
 
За вариант 1 е ясно - (май) се нарича "променлив" ток.

Подчертавам, че от двете страни на всяка от 24-те бобини ще има точно разположени 2 х 24 магнита в един от двата варианта.
Имам предпочитание към вариант 2, защото може да се използва и в конструкция тип "Бедини".

Общата идея за генератор от този тип е тук https://www.youtube.com/watch?v=0Y_9yi_1FtM - като е ясно, че се показва трифазен генератор с 9 бобини и 12 магнита.

Важното е да ме посъветвате - от това, което питам какво ще излезе?

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Направи си сам магнитен генератор
« Отговор #1 -: Юли 22, 2017, 01:29:20 pm »
На фотосите отдолу показвам какво имам вече (и боядисано) в готовност.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Направи си сам магнитен генератор
« Отговор #2 -: Юли 22, 2017, 02:16:24 pm »
Понеже не съм специалист по тоците, предполагам, че и в двата варианта - ПРИ РАВЕН БРОЙ БОБИНИ И МАГНИТИ СРЕЩУ ТЯХ, ще се  индуцира променливо напрежение, като във вариант 2 - то ще е ИМПУЛСНО!, монофазно

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Направи си сам магнитен генератор
« Отговор #3 -: Юли 22, 2017, 05:29:16 pm »
Абе май и в двата случая ще имаш промяна на поляритета ... но нищо не ти пречи да размахаш един магнит над една бобина, би трябвало да ги имаш в изобилие :)
И другото ... аз лично бих разминал броя на намотките и магнитите, освен ако нямам някаква много основателна причина за противното... примерно изрично държа да получа променливо напрежение. При разминаването ще имаш много по-равномерен ход на конструкцията, без тласъци

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Направи си сам магнитен генератор
« Отговор #4 -: Юли 22, 2017, 05:29:54 pm »
Подреждаш магнитите на всеки един от дисковете еднопосочно. Събираш дисковете така че магнитите да се привличат. Бобината м/у тях ще генерира идеална синусоида, с положителен и отрицателен полу периоди. Честотата и напрежението на така генерираното напрежение ще зависи от скоростта на въртене. Дали ще вадиш голям ток или голямо напрежение, зависи от свързването на бобините. Бобините трябва да бъдат монтирани еднопосочно спрямо навиването им. Всички начала и всички краища в една точка ще осигурят ток и ниско напрежение. Последователно вързване начало, край ще осигури високо напрежение и ток според силата на магнитите и силата която върти дисковете. И дебелината на жицата.
Визирам ленц ефекта.
Чиста синус генерация изправена от грец и натоварена с резистор от бобинката под диска.
https://www.dropbox.com/s/kez7cjvv2wf5uo9/Clear%20sin%20gen.mp4?dl=0
Всяка двойка синусоиди е от един магнит. Разстоянието м/у тях е разстоянието м/у магнитите. Т.е. там няма генерация.
От останалите схеми ще получиш боза която трябва да видиш на осцилоскоп. Нямам налична снимка.
Тук магнитите са по яки и по близо.
https://www.dropbox.com/s/c7fq79r5g3myrar/Sine%20wave.mp4?dl=0
Въртя на ръка и достигам 15в. размах на синусоидата.
« Последна редакция: Юли 22, 2017, 05:49:20 pm от Михаил Кузмов »

Неактивен az_skeleta

  • Активен
  • **
  • Публикации: 294
  • Пол: Мъж
Re: Направи си сам магнитен генератор
« Отговор #5 -: Юли 22, 2017, 08:05:17 pm »
 Михаил Кузмов, тия клипове не мога да ги отворя. Иска да се регистрирам. Аз се опитах да направя това което иска да прави майстора, но напрежението което получих беше 2В, мерено с уред(на работата нямам осцилоскоп). Оборотите не бяха повече от 400, а на дисковете бях сложил 3 двойки магнити север-юг, юг-север. Тока достигаше до около 2.5А. На намотките не помня бройката, но бяха 5 паралелни от проводник Ф 0,75мм.
 В последствие реших че дисковете ми са много далече един от друг(24мм) и намалих разстоянието на половина. Направих си намотка от само един проводник Ф 0,75 широка 4 мм и пак пробвах. Тока който измерих беше 1,5А, а напрежението същото. И после се отказах. Явно човек трябва да прави неща които разбира. Та ще ми е интересно да погледна клиповете. Ако може да ги качиш някъде където могат да се гледат свободно.
 Синусоидата която се получава при еднополюсното нареждане сигурен ли си че минава през нулата или е само положителна(отрицателна)?
 майсторе, намотките ще имат ли сърцевина или няма да имат?
« Последна редакция: Юли 23, 2017, 03:18:48 am от Maistora52 »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Направи си сам магнитен генератор
« Отговор #6 -: Юли 22, 2017, 08:42:41 pm »
Първо, да отстраня една моя грешка! На първият клип с високата скорост на въртене размаха достига 5в. На вторият, въртене на ръка размаха достига достига 1.5в. а не 15.  Вижте CH1 долу волт/деление.
Пускам линкове на същите клипове в гугъл драйв. Надявам се всичко да е на ред. Това дето ми казваш за dropbox ми се струва неуместно да са го направили. Ще взема мерки относно споделянето.
https://drive.google.com/file/d/0Byxk88Af9xF9YVpvZVpGWXdsQTA/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0Byxk88Af9xF9SUpTZ1dqRkpaVHc/view?usp=sharing
Ако мислите че могат да ви бъдат полезни в бъдеще си ги свалете. Често правя промени и може да изчезнат или да са на друго място.
Да синусоидата е положителна и отрицателна, свързана когато преминава един магнит само. Ако следващ е достатъчно близо няма да има интервал.
« Последна редакция: Юли 30, 2017, 10:25:04 am от Maistora52 »

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Направи си сам магнитен генератор
« Отговор #7 -: Юли 22, 2017, 11:13:51 pm »
Майсторе, генератора така както си започнал да го правиш ще работи и по двата начина на подреждане на магнитите. И при двата начина ще имаш синусоида, само при първия начин токовете в бобините ще са в една посока през една бобина, а по втория начин на подреждане на магнитите токовете във всички бобини ще са в една посока. Така че нещата опират до това как ще се свържат бобините при различната подредба на магнитите. Аз ти препоръчвам първия вариант с N и S магнитна последователност, като е желателно да се направи едно допълнение към генераторните дискове. Доколкото виждам на снимките генераторните дискове са от дебел шперплат. В този случай е добре да направиш така че магнитите да се показват леко и от другата страна на генераторните дискове. След това вземаш дебела ламарина 3-4мм и изрязваш два пръстена широки колкото магнитите и с диаметър да покрие магнитите на диска. Трябва да стане като на 3 и 4 фотос от " Отговор #1 ", така затваряш магнитните полета от свободния край на магнитите и значително ще повишиш КПД на генератора.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Направи си сам магнитен генератор
« Отговор #8 -: Юли 23, 2017, 04:38:56 am »
Браво, момчета! Железни сте!

"Вариант 2" ме устройва идеално - с еднопосочно разположение на магнитите на дисковете, на единия диск само с N, а на другия само с S полярност - засрещнати един срещу друг с S - N страните си.
 
Допълнителни уточнения относно започнатата конструкция:
Диаметъра на дисковете с магнити е 60 см. Дебелината на тези дискове е 24мм. Гнездата за магнитите са "вкопани", т.е. всяко гнездо има "дъно".  За да удовлетворя предложението на Krasias, ще разпробия тези дъна, за да мога да поставя и съответни железни "екрани" на външната страна на магнитите - като това не обременява разработката. Идеята ми е, тези екрани да могат да се махат. като в допълнение - премахването на "дъната" на гнездата, ще позволи добавянето на втори магнит във всяко гнездо, с което силата ще се удвои от 13 на 26 кг, което ще е направо чудесно. Така броя от настоящите общо 48 магнита, ще се увеличи на 96.
Засега на всеки диск ще има по 24 магнита - всеки с фи 20 мм, височина 10 мм, сила 13 кг. Подредба - "вариант 2".

Понеже ми трябва висок ток, всички намотки ще бъдат свързани паралелно - всички начала - изход 1, и всички краища - изход 2. Ще има възможност и за други свързвания - на групи през 1, през 2 и т.н. бобини - за евентуално повишаване на напрежението.
Бобините ще се навиват на макарички с размери - вътрешно фи (на отвора) - 18 мм (20мм откъм навивките), външно фи 60 мм, височина 22 мм.
Няма да се слагат сърцевини.
Проводникът за бобините е с фи 1,1мм. - очертават се около 400 навивки на всяка бобина. Макарите няма да се лепят първоначално в гнездата на платформата, ЗАЩОТО ще търся и вариант за три паралелни проводника навити с фи 1,1 мм  в една бобина. Тези три проводника ще има възможност да се свържат и по начин "край с начало" ако не ме удовлетворява ниският брой на навивките - около 130, които ще се получат.
Трите проводника са добър вариант за последващо  (евентуално) използване на тези бобини в конструкция тип "Бедини" с поставяне на сърцевини - все пак този генератор е ОПИТЕН ОБРАЗЕЦ и трябва да позволява повече варианти.

Избрал съм брой на гнездата - съответно за магнити и бобини да е 24, защото това 24 се дели на най-много числа - 2,3,4,6,8 и 12 - за бъдещи евентуални варианти и комбинации.
Не ми е необходимо "разминаване " на броя магнити с бобините - според предложението на Juliang, въпреки, че то е много добро. Знам всички плюсове на това "разминаване", но предвид посоченият (евентуален) вариант за използването на дисковете с магнити и платформата с бобините за конструкция тип "Бедини" - възможният избор бе само този - 24 срещу 24.

Отделно:
Подготвена е и опитна конструкция, на която срещу всеки от 8-те магнита на роторен диск, ще се разположат по две бобини - "нанизани" на подковообразни сърцевини тип Лийдскалнин, във варианти 3,4,5,6,8,9,12 броя общо "чифтове", за  изследване на същата в схема тип "Бедини".
Точно за такава разработка ми е необходима дотук разискваната по-горе конструкция. 

И така! - започва голямото Навиване и голямото Лепене!

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Направи си сам магнитен генератор
« Отговор #9 -: Юли 23, 2017, 06:22:46 am »
Майсторе, при вариант 2, не слагай железни екрани няма да се получи добре. Няма да има усилване на полето защото ще се срещнат еднакви полюси.

Неактивен az_skeleta

  • Активен
  • **
  • Публикации: 294
  • Пол: Мъж
Re: Направи си сам магнитен генератор
« Отговор #10 -: Юли 23, 2017, 07:25:08 am »
Само един съвет от мене. Преди да започнеш да навиваш и лепиш бобините, навий една и я тествай. Ако не ти хареса преправяш и пак тествай, и така докато стане това което искаш. Няма смисъл да навиваш 24 бобини, да ги залееш и ако не си доволен да навиваш нови 24.
« Последна редакция: Юли 23, 2017, 07:48:23 am от Maistora52 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Направи си сам магнитен генератор
« Отговор #11 -: Юли 23, 2017, 07:46:22 am »
Благодаря Краси - ще го взема под внимание за "екранирането. Това може би е във вариант "цяла метална шина" по обиколката на магнитите?! - Тогава има ново ПИТАНЕ: А ако всеки магнит поотделно се екранира откъм гърба - ще има ли положителен ефект? - във всеки случай ще се пробва и този вариант.

Скъли - подразбира се, че ще има проби на отделни бобини. Тъй като затварянето и отварянето на платформата с бобините (от между двата диска) е доста шиткава работа, ще се сложат три четири вида бобини и ще се тестват поотделно.
Важното бе, да изберем концепцията.

Ей-и-и! Чаках го тоя момент три години... да събера парите, да купя проводника, макарите, да купя магнитите - яка пара е! Че и подходящи плоскости трябваше да се набавят, големи и яки...

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Направи си сам магнитен генератор
« Отговор #12 -: Юли 23, 2017, 08:01:12 am »
Да Майсторе, цяла метална шина по обиколката на магнитите, но ефект ще има само при вариант едно, при N и S последователност на магнитите. Това не точно екраниране а и връзка между магнитните полета, затова поотделното екраниране откъм гърба на магнитите няма да даде никакъв ефект.

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Направи си сам магнитен генератор
« Отговор #13 -: Юли 23, 2017, 08:50:23 am »
Maйсторе, не искам да се заяждам, но така генератор не се прави. Ако сглобиш този генератор по точка 2, то ще направиш DC генератор с голям ripple. Ще постигнеш поредица от еднополярни полу синусоиди, такива каквито показва Кузмов на осцилоскопа. Ти ще сложиш например акумулатор 12 волта да зареждаш и докато ти се качва напрежението в синуса, нищо не влиза в акумулатора, като чак някъде около пика, да речем 14 волта, ще влезе някаква енергия в акумулатора и после пък като почне да ти пада напрежението на синуса, пак нищо няма да влиза в акумулатора. Искам да ти обърна внимание, че съвременните DC мотори/генератори не работят така! В тях има много намотки и те се включват в един много тесен ъгъл близък до 90 градуса с което постигат максимална мощност, а ако го ползваш като генератор ще има малко ripple/флуктуация и практически акумулатора ще се зарежда 100% от времето, а не в 10-20% от времето, както ти смяташ да го правиш. Не си мисли, че печелиш нещо с DIY подхода, напротив, по-скъпо излиза и ще работи значително по-зле от готов генератор, но ти си избираш.
« Последна редакция: Юли 30, 2017, 10:26:19 am от Maistora52 »

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Направи си сам магнитен генератор
« Отговор #14 -: Юли 23, 2017, 09:17:35 am »
Здравейте,
Като гледам разположението на магнитите този генератор за СЕ ли е или просто генератор за захранване на консуматор?
За да има СЕ трябва нелинейно поле. Ако се погледне магнитния генератор на Сърл там имаме три реда униполярни магнита  които се въртят с различна ъглова скорост (нелинейност). При достигане на критични обороти около генератора става бяла корона и смесването (широка лента), загубва се радиоприемането, температурата спада и генератора литва.
Когато експериментирах с ламповия двойно спирален генератор наблюдавах спиране на радиоприемането в честотния диапазон 150кХц - 108мХц.
Пак питам Майстора какъв е този генератор?