Автор Тема: Разпределител за Домашна Ел. Централа  (Прочетена 76186 пъти)

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Разпределител за Домашна Ел. Централа
« Отговор #45 -: Ноември 24, 2018, 06:50:24 pm »
Закачих го на "C" и засега работи нормално, дърпа от панелите колкото е нужно на къщата.

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Разпределител за Домашна Ел. Централа
« Отговор #46 -: Януари 19, 2019, 01:17:54 pm »
Здравейте, имам и други мрежови инвертор може ли да ме светнете как мога да лимитиран мрежовите инвертор да не връщат към енергото?

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Разпределител за Домашна Ел. Централа
« Отговор #47 -: Януари 19, 2019, 02:09:27 pm »
sasma, еми трябва ти ограничител, то китайците продаваха преди време и ограничители отделно от мрежовия инвертор. Но това беше в самото начало после вкараха ограничителя в самия инвертор. А и не е сигурно дали ограничителя може да работи със всеки модел мрежови инвертор. Ето тука един руснак дава как стават нещата  https://youtu.be/egmjCWmGD8E . Sasma на руски е "лимитер" но търсих в алито и не намирам нищо такова.
« Последна редакция: Януари 19, 2019, 02:35:24 pm от krasias »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Разпределител за Домашна Ел. Централа
« Отговор #48 -: Януари 21, 2019, 09:04:00 am »
От това видео става ясно , че ограничителя работи на включване/изключване на инвертора https://www.youtube.com/watch?v=d02rPyEbEo0
За мен е неочаквано и нелогично. Излиза, че просто се изключва инвертора ???? Това ще работи при всички инвертори, но ще се губи произведената енергия.
Руснака е направил някакво елементарно решение на проблема.
Вариант е ако управлението на инвертора да е направено при сигнал от ограничителя постепенно да намаля генерираната енергия до момента на получаване на сигнал от ограничителя, че излишната енергия към мрежата е нула .

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Разпределител за Домашна Ел. Централа
« Отговор #49 -: Януари 21, 2019, 09:35:34 am »
valex, това което аз разбрах от видеото е че руснака е направил някакво допълнително устройство за оползотворяване на излишната енергия от панелите под формата на топлина, а не че ивертора работи на включване и изключване. Със включване и изключване според мен няма да стане поради бавните преходни процеси в инвертора, задължителното влизане в паралел с мрежата при включване и бавно натоварване. Не знам ти какво направи нали имаше същата идея за направа на ограничител, но за съжаление китайците те изпревариха.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Разпределител за Домашна Ел. Централа
« Отговор #50 -: Януари 21, 2019, 09:51:03 am »
krasias,
Руснака ползва нагревател да натовари допълнително инвертора. Иначе сигнала който ползва от ограничителя е 5 волта има/няма.
А предполагам инверторите с вход с ограничаване са по-бързи на пускане/спиране.
Проекта ми за ограничител отпадна поради липса на интерес от инвеститора и естествената китайска конкуренция :)

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Разпределител за Домашна Ел. Централа
« Отговор #51 -: Януари 21, 2019, 10:08:42 am »
Сигурно са по бързи, но според мен регулацията е плавна без излизане от паралел. Жалко обаче за идеята ти наистина беше гениална, аз трябва да ти се извиня тогава не те разбрах. Всъщност това на руснака не го разбрах много добре но сега нямам време по късно ще го гледам пак.
« Последна редакция: Януари 21, 2019, 10:34:53 am от krasias »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Разпределител за Домашна Ел. Централа
« Отговор #52 -: Януари 21, 2019, 08:02:44 pm »
Идеята на руснака е при наличие на излишък засечен от ограничителя включва за определено време допълнително натоварване (в случая буркан с вода и нагревател в него) на мрежата в къщата. Така токовете генерирани от напрежението на инвертора си 'остават' във вътрешната мрежа. Вътрешна в смисъл мрежата отделена от 'външната' с електромера. И така не се позволява да се изпраща енергия навън. Което се санкционира освен всичко и парично за клиента. С времевото реле переодично проверява дали още има голяма генерация от инвертора.
Моята идея беше разликата от излишъка да се праща на съседа след като се загрее бойлера, басейна и се изпече баницата :)

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Разпределител за Домашна Ел. Централа
« Отговор #53 -: Януари 30, 2019, 03:49:12 pm »
От това видео става ясно , че ограничителя работи на включване/изключване на инвертора https://www.youtube.com/watch?v=d02rPyEbEo0
За мен е неочаквано и нелогично. Излиза, че просто се изключва инвертора ???? Това ще работи при всички инвертори, но ще се губи произведената енергия.
Руснака е направил някакво елементарно решение на проблема.
Вариант е ако управлението на инвертора да е направено при сигнал от ограничителя постепенно да намаля генерираната енергия до момента на получаване на сигнал от ограничителя, че излишната енергия към мрежата е нула .


Не намирам такива лимитери вече.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Разпределител за Домашна Ел. Централа
« Отговор #54 -: Януари 30, 2019, 08:06:19 pm »
Здравейте,

На този проблем се натъкнах и аз. В коментар № 6 в тази тема ( http://analogov.com/showthread.php?tid=28&pid=200#pid200 ) съм разсъждавал.

При ELPUNTO коментирахме именно как да се ползва мощността, която при него стига 2-2.5 kW, когато акумулаторите са заредени. При него може да се следи дали акумулаторите консумират, а ако не - тогава да се вклюи някакъв товар (бойлер).

Вариантът е да се сложи двупосочен електромер на входа на домакинството и да се следи дали се връща енергия. Информацията се подава към друга електроника, която включва, изключва или плавно регулира някакъв паразитен товар, който да компенсира тази енергия.

Работя над подобен проект, ако има интерес може да сглобя прототип.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Разпределител за Домашна Ел. Централа
« Отговор #55 -: Януари 30, 2019, 08:43:49 pm »
И аз си мисля, че един обикновен стар електромер с малко боя по диска и два оптрона ще бъде не чак толкова високотехнологично, но лесно за изпълнение решение.
П.П. мисля, че се сетих и за по елегантно изпълнение без използването на механични електромери. Ще работи по същия начин но определено ще има по търговски вид.
« Последна редакция: Януари 30, 2019, 08:59:44 pm от Радико »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Разпределител за Домашна Ел. Централа
« Отговор #56 -: Януари 31, 2019, 08:44:47 am »
mzk
Това което смятах да ползвам като детектор за връщана енергия в моя проект беше оптрон синхронизиран с мрежовото напрежение, който 'сваля' едната полувълна на тока от токов трансформатор. При наличие на 'обратно' връщане на енергия се получава увеличаване на напрежението от токовата полувълна.
Не  съм тествал идеята. Ако имаш интерес може да обсъдим.
Проблема е при много лош косинус фи на консуматорите.

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Разпределител за Домашна Ел. Централа
« Отговор #57 -: Февруари 01, 2019, 03:21:35 pm »
Аз имам на входа да къщата си стар електромер с което следа дали има връщане, скоро си купих някакъв електронен датчик да ми показва колко дърпа от енергото и така си регулирам косуматорите и от смартфона.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Разпределител за Домашна Ел. Централа
« Отговор #58 -: Февруари 01, 2019, 04:52:00 pm »
Миже да се направи с фазово управление загряване на бойлер или друго като постепенно се вдига мощността и да се следи за връщане. Като почне да връща да се намали мощността докато спре да връща.

Неактивен Tanas

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 150
Re: Разпределител за Домашна Ел. Централа
« Отговор #59 -: Февруари 01, 2019, 06:12:58 pm »
Може valex ама не става, фазата ще чука полувълната и енергото ще отчете разход, трябва "гегата" да е половин оборот с пик но тогава  ще счупиш уреда, къде Илия на кирия?