Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити

Задача за хидроинженери и "техничари"

(1/4) > >>

Аtos:
Здравейте!
Отварянето на тази тема е по повод на една отдавнашна идея, на която ме наведе нашия колега Светльо...а именно:

Възможно ли е да се проектира водна система, в чийто вход има около 4-5 бара постоянно водно налягане, което извършва някаква работа (генериране на ел. ток, примерно), а на изхода и остава около 2 бара постоянно налягане?

Има населени места, в които налягането по водопроводната мрежа е прилично (около 4 бара), а за захранване на един дом не са нужни повече от 2...

Т.е...ако подобна система се проектира с КПД малко над 50-60%, би могло да се усвоява някаква енергия, която иначе се поема от напрежението в тръбите на водопровода.

Радико:
Не само е възможно, но дори и е направено. Дори и в България е направено.
На водопровода за град Севлиево Възможно е да има и на други места но за там знам със сигурност, май беше към 500 киловата генератора.

Аtos:
Изрови повече информация, де?

Хвърляш бомбата и бягаш, на какво прилича това? :o

П.П.Проектът е малко по-различен, едно е да "хванеш" градския водопровод, където няма спиране на теча, друго е, когато имаш спиране и пускане на потока...

ELPUNTO:
atos струва ми се, че идеята да се изцеждат ватове от домашния водопровод е подходяща за
деца от кръжока "сръчни ръце".В най добрия случай ще получиш 2 - 3 вата, достатъчно за да "запалиш"
някакво LED тяло, но твърде малко за да покрият някакви енергийни нужди на едно домакинство.

atos напомням ти, че 50% от границите на БГ са ВОДНИ . . . . а енергията която се крие
в тези водни маси никак, ама никак не се използва . . . .   :( 
Ето задачи за хидроинженери, по точно за екипи от специалисти.

По р. Дунав може да се поставят нискооборотни водни турбини, без да се строят скъпи бентове.
В Ч. море да се използва енергията на морските вълни. В Ч. море има постоянни подводни течения,
които имат повече енергия от р. Дунав. Тази енергия може да се използва чрез подводни турбини.

За сероводорода, който е на 100 - 150 м. под водата в Ч. море не искам да говоря . . .
Просто недоумявам защо не се използва ?  :o
Вместо да се прокарва скъпоструващ нефтопровод по дъното на Ч. море, просто трябва да се
изпомпва водата от 150 м. дълбочина и H2S сам ще излезе във вид на мехурчета.
Самият сероводород е енергоносител + суровина за химич. промишленост.
Този газ е в такива количества, че ще задоволи нуждите на БГ години напред + енергия за износ . . .

Това според мен са задачи за хидроинженери и др. специалисти, за учените от БАН, за форумците
от МАЗЕТА и тавани, паркинги и ГАРАЖИ . . . . ;D

Аtos:
ELPUNTO, ти говориш едва ли не за държавни проекти...ясно е, че няма резон тук :D
Идеята е дали има "частно" приложение?

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия