Автор Тема: Газификация на мотор с директно впръскване  (Прочетена 19381 пъти)

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Пускам това ЛС като тема, защото предполагам ще бъде от интерес и за другите участници.
-------------------------
Здравей valex!

Имам стар Citroen C5 2.0 HPi /2001/, в който се наляха маса пари (съединител, глави, всякаква поддръжка).

Освен амортизацията и забележките, двигателят е с директно впръскване и предполагам не може да се газифицира на разумна цена.

Последно е сдала багажа ламбда сондата (широколентова, не я намерих в България) и тя също е с "приятна" цена.

Въпросът е следния - иска ми се да сложа газ на колата и да я покарам още известно време, докато директно стане за моргата (в момента няма желаещи да я купят). Тук има много варианти:

1. Газов комп за директно впръскване - напр AC Stag 400 (чакам отговор от тях дали поддържа RLZ мотор - EW10D). Ще трябва да налея още пари, да сменя ламбда сондата и да си играя с прецизиране на впръскването. За съжаление имам подозрения в работата на един инжектор, също така на този мотор беля прави помпата за високо налягане, която е четирицифрена сума и ако сдаде багажа няма да има смисъл да я търся.

2. Втори вариант - оставям я както е в момента - в "принудителен" авариен режим. Обяснявам защо: в авариен режим (без работеща ламбда сонда) ECU-то /би трябвало!/ работи само в "нормален" режим, т.е. не разчита на преобедняване на сместа и директното впръскване /впръскване в края на цикъла на компресиране/.
С газово ECU мога да си поиграя да намаля малко времената на бензиновите инжектори, защото сега я дави и е много неприятна за каране. А може и да не се занимавам.

Измислям си някаква самоделка така, че да впръсква минимално кол-во бензин за щадене на инжекторите и газифицирам с обикновен газов инжекцион.

Ако помпата за високо наляга не сдаде багажа слагам обикновени инжектори и шунтирам датчика за налягане в рейката...

3. Трети вариант /отпаднал/ - изхвърляне на бензиновото ECU и замяна със самоделка - макар да е един чудесен учебен проект би изяло твърде много време и нерви, а аз търся бързо решение с ниска цена :/

Какво мислиш, какви подводни камъни да очаквам? Някакви други идеи?

Благодаря предварително!

ПС:
- мисля, че има променливо газоразпределение, ако има някакакво значение;
- електронен дросел;
- кой знае още какво... :-/

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Газификация на мотор с директно впръскване
« Отговор #1 -: Май 30, 2017, 10:13:09 am »
mzk, четвърти вариант - разкарваш бензина тотално някак си, монтираш един газо-въздушен смесител на входящия колектор и си караш след съответния реглаж. Минимална цена, простота, надеждност 8). Е, че ще харчи малко повече, дреме ти. Ама си палиш на газ без грижи лете, зиме :) Иначе тоя шибан мотор с ГИ и обратна връзка трудно ще го догодиш ми се види. А и като знам тукашните разбирачи какви ги вършат, особено пък на GDI ДВГ.
Та, това от мен, съвсем сериозно.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Газификация на мотор с директно впръскване
« Отговор #2 -: Май 30, 2017, 10:24:31 am »
@locco, запознат съм.

@getca, и това е вариант, чудя се дали неработещите бензинови инектори могат да се счупят от прегряване в един момент и да се отчупят части.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Газификация на мотор с директно впръскване
« Отговор #3 -: Май 30, 2017, 12:57:39 pm »
Нищо не може да им стане на инжекторите освен да се запекат от превръщането на останките от гориво в кокс. Алуминият на буталата има много по ниска точка на топене от материала на инжекторите Щом става дума за "финал дестинейшън" то варианта на гецката на мен ми се вижда най приемлив.
А между другото инжекторите ти отделни ли са или са интегрирани във свещите.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Газификация на мотор с директно впръскване
« Отговор #4 -: Май 30, 2017, 01:55:54 pm »
Отделни са. Не знаех, че има интегрирани в свещите :)
Говоря с emm днес, нещата вървят към най-обикновената конверсия.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Газификация на мотор с директно впръскване
« Отговор #5 -: Май 31, 2017, 09:14:10 am »
locco, съветвам те да изгледаш това клипче: https://www.youtube.com/watch?v=R5MVH1oI3i8
За предпочитане цялото (гледал съм го няколко пъти), но ако си много зает и нямаш възможност виж частта от 16:35 - 21:34.

Както написах в първия пост на тази тема, т.2 - двигателите (или поне този - EW10D) има 2 режима на работа:
- обикновен - подаването на горивото става в такт "всмукване" (първи такт), следва компресиране, горене (разширяване), издухване.
- обеднен - в този режим имаме пак всмукване, компресиране, горене и издухване, но горивото не се подава някъде в първия такт, а чак във втория такт - след като въздухът е компресиран до известна степен.

От тук нататък мога да напиша всичко, но намирам, че ще ти е по-интересно да изгледаш посочения клип, да прочетеш хубаво в wikipedia и по други, за предпочитане чужди форуми /просто има по-голямо количество информация/ за работата на директните инжекции. Образуването на въглеводороди /сажди, нагар/ го неглижирай, това са подробности от пейзажа. Съсредоточи се само на горивния процес - защо го правят, какво постигат, какви условия трябва да се спазят.

След това ще знаеш защо Сименс не са сложили просто един резистор за 2 стотинки на мястото на широколентова ламбда сонда :)

----------------

ПС: съвсем извън темата, но ако гледаш цялото филмче обърни специално внимание на пре-катализатора, има 2 температурни сензора и на самия катализатор - за двигатели с директна инжекция не се ползва обикновения катализатор, а такива с възможност за очистване и на азотни окиси.

А сега се сещам - това е много хубав въпрос, направо тръгни от него - защо се ползват катализатори за очистване на азотните окиси при двигателите с директно впръскване :)
« Последна редакция: Май 31, 2017, 05:55:35 pm от Maistora52 »

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Газификация на мотор с директно впръскване
« Отговор #6 -: Юни 02, 2017, 10:19:06 am »
========
GDI ДВГ трябва да е идеалния мотор за K3 на caduceus, който твърди, че с обедняването на сместа ДВГ дава 20 до 30% икономия, оказва се вярно неговото твърдение, обаче реализирано хардуерно в ДВГ, под формата на GDI работещ със силно обеднени горивни смеси, заради които и вредните азотни окиси са извън норми. Ако с оптимизаторите К3 се намалят вредните NOx емисии и покрият Евро 6 ли там кое е сега вместо катализаторите и прекатализаторите и там нинам кво си беше във филма, французите трябва да го платят на caduceus теглото му в злато или поне да му плащат пенсия Безусловен Базов Доход, докато е жив дето ги е светнал на тоя К3 неговия патент.

========
Иначе гласувам с две ръце за предложението на getca да се направи с най-просто обикновенно газово + един DIY самоделен запалителен компютър (ignition ECU), може и с мегаскуирт, който да подава искри през 4-те запалителни бобини в правилния момент. Тъй като GDI ДВГ няма Делко разпределител и чукче и бобина ще трябва да се изчислява момента на искрата по датчика за положение на коляновия вал и да се цъкат 4 бобини в такт в нужния момент.

В общия случай моите разсъждения са, че ДВГ е проста машина, ако му се подаде Искра и Гориво, все ще заработи някак и без катализатори и други простотии от които може и да се изкара някой лев, като се продадат втора ръка или за ценни метали.

Иначе погледнато GDI ДВГ не може на ГАЗ точка. Но все пак ние в БГ сме Българи (майстор Тричко, кара всичко) и не сме Френски ДВГ инженери.

Лично за Предизвикателството би ми било безкрайно интересно и любопитно: как да се постави последно поколение газов инжекцион с директно впръскване в цилиндрите на мястото на бензиновите инжектори и да се такова компа да работи с ГАЗта, както с Бензина. а Бензина да се забрави, но това изисква солидна подготовка в Газови системи и др. области, в които съм кръгла нула да си призная, но пък може да науча от мазето.нет още нещо ново за това.

Златни ти уста, Locco  :) И от тях право в Божиите уши да отиде  ;D Теглото ми в злато не е зле, щото съм около сто кила  ;D
А ако някой ми уреди тестове при автомобилен производител, има от мен едни 20% комисионна от паричния поток който ще дойде оттам - без значение като цяла сума или на части, зависи от това което влиза като оборот. Съвсем сериозно говоря.
Малко да уточня - правилната идея не е да се обеднява изкуствено сместа, защото тогава екологията отива на кино + падане на мощност и други такива лоши работи. Така че другарите франсета, германци и прочее подобни инженери които се опитват да направят т.нар. детонационен двигател, работещ на свръхобеднени смеси, бъркат тотално в едно - работят с входни параметри на сместа които не са променени спрямо стандартните като качество. Това именно води до окиси и екологични опасности. К3 не действа по този начин, той променя КАЧЕСТВЕНО сместа през основните и параметри и тогава колата си я обеднява през обратната връзка на ламбда сондата автоматично, за да нагласи стехиометрията спрямо намалялото количество кислород в изходящите газове. Т.е. нищо не се прави насила - и екото, мощността и икономията са едновременно ОК.
Относно тестове с газ на този двигател - готов съм ако го направите с обикновена газова уредба, да ви предоставя или лично да монтирам един комплект К3 за да видите с очите си какво става когато се регулира ръчно и няма софт, датчици с ограничения и т.н. Ако може и предварението да се бутне с няколко градуса на плюс, съвсем добре. Гарантирам ви едни 30% надолу газ + горница мощност от около 10%, защото ефектът на обикновени газови с делко или ТАП е толкова, че и повече. Зависи от регулирането и състоянието на колата /компресия, клапани и т.н./
И да - българинът може всичко, особено с повече тел и тиксо  ;D ;D ;D
Поздрави!
 


Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Газификация на мотор с директно впръскване
« Отговор #7 -: Юни 02, 2017, 11:07:43 am »
"Така че другарите франсета, германци и прочее подобни инженери които се опитват да направят т.нар. детонационен двигател, работещ на свръхобеднени смеси, бъркат тотално в едно - работят с входни параметри на сместа които не са променени спрямо стандартните като качество."

На това мога само да кажа:
"Кога стана циганин, кога ти почерня гъза"

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Газификация на мотор с директно впръскване
« Отговор #8 -: Юни 02, 2017, 12:16:25 pm »
...К3 не действа по този начин, той променя КАЧЕСТВЕНО сместа през основните и параметри и тогава колата си я обеднява през обратната връзка на ламбда сондата автоматично, за да нагласи стехиометрията спрямо намалялото количество кислород в изходящите газове.
Единствения начин да направиш това е да промениш валентността на атомите съставящи горивото и въздуха.
За да получиш от въглеводород въглероден диоксид и водна пара няма НИКАКЪВ друг начин освен за всеки атом въглерод да осигуриш 2 атома кислород (за да получиш СО2) и за всеки 2 атома водород да осигуриш 1 атом кислород (за да получиш Н2О).
Ти си смятай за октана (C8H18) колко кислород ти трябва. Моята сметка показва това:
25 O2 + 2 C8H18 → 16 CO2 + 18 H2O
За 2 молекули октан ти трябват 25 молекули кислород. Ако се задълбаеш в смятане на молове и тегла ще стигнеш до числото 14.7, което ти показва точно съотношението октан/въздух за да постигнеш тази химична реакция. Това е съотношение което ти дава т.нар. стохиметрична смес и това число не е изсмукано от пръстите или наложено от някой дет му е хрумнало просто така за да на лъже и да ни прибира парите.
Ако ми кажеш как ще докараш нещата по друг начин - готов съм да го чуя.

Не намесвай двигателите, КОНСТРУИРАНИ и ИЗРАБОТЕНИ да работят със свръхбедни смеси. Те са конструктивно различни от обикновените. Не можеш да накараш обикновен мотор да работи със свръхбедна смес по начина по който го правят тези мотори. Трябва ти специална форма на горивната камера, трябва ти впръскване на горивото в точно определено място в камерата - неща които не можеш да промениш с твоите изделия. Със същия успех можеш да се опитва да накараш дизелов двигател да работи на бензин - нали все е гориво, все се добива от петрол... изглежда и мирише почти еднакво ... Моторите и те са почти еднакви - имат си клапани, бутала, цилиндри... Но ти е пределно ясно че нещата няма да се получат или ако се получат - нещата ще са далеч от идеалните.
Част от руските танкове примерно могат да работят на всякакво гориво - бензин, нафта, керосин, суров петрол, дори въглищен прах смесен с малко вода за да тече ... но това не означава че са образец на ефективност, екологичност и икономичност. Напротив - образец на компромиси са. Ужасно неефективни с всяко от горивата, единственото им предимство е че все пак могат да работят с тях за разлика от другите, които работят по-добре, но ... само с един вид гориво.

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Газификация на мотор с директно впръскване
« Отговор #9 -: Юни 02, 2017, 02:17:58 pm »
"Така че другарите франсета, германци и прочее подобни инженери които се опитват да направят т.нар. детонационен двигател, работещ на свръхобеднени смеси, бъркат тотално в едно - работят с входни параметри на сместа които не са променени спрямо стандартните като качество."

На това мога само да кажа:
"Кога стана циганин, кога ти почерня гъза"

Прост човек, тъпи изказвания. Лично благодаря, че го показа така явно на всички  ;D
И да - дотук никаква полза от теб не се видя в този форум, само хейтърски приказки. Но не си заслужава времето да пиша и това - трийте боклука колеги, че нещата стават за резил.

juliang
При правилната постановка и обработка на горивната смес това става и с двигател на Лада, а при дизели и с прост тракторен. Никакви керамики или особености в конструкцията. Но е дълга приказка а нямам време да пиша в момента.
Поздрави за конструктивния пост.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Газификация на мотор с директно впръскване
« Отговор #10 -: Юни 02, 2017, 02:23:19 pm »
Може и да съм прост, но не съм мошеник като теб, и не съм навредил на никого, нито с тъпи предложения, нито с още по тъпи продукти.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Газификация на мотор с директно впръскване
« Отговор #11 -: Юни 02, 2017, 02:45:49 pm »
juliang
При правилната постановка и обработка на горивната смес това става и с двигател на Лада, а при дизели и с прост тракторен. Никакви керамики или особености в конструкцията. Но е дълга приказка а нямам време да пиша в момента.
Поздрави за конструктивния пост.



Виж как с точно позициониране на горивната дюза и чрез формата на челото на буталото се прави така, че стохиметрична смес да се получава само на мястото където е запалителната свещ. Там където е нужно (около свещта), сместа дори е богата - с ламбда 0.9 (или съотношение въздух/гориво около 12:1). Но в останалата част на горивната камера ламбда достига над 2, демек съотношение 28-30:1. Това може да се направи само когато буталото е в точно определена позиция - малко по-късно или по-ранно впръскване води до неправилно формиране на този "ръкав" от точно премерено количество гориво, стигащ до свещта и оттам до несигурно запалване, намалена мощност и т.н.

С плоско бутало и сферична горивна камера това не може да се постигне. С впръскване различно от директно впръскване направо в горивната камера това не може да се постигне.
Не говорим за керамика, материали и подобни. Говорим за форма на буталото и главата, говорим че ти трябва директно впръскване на горивото направо в горивната камера, а не в смукателните колектори. Това не можеш да го промениш с нещо си.
Не говорим дори и за свойствата на горивото, на въздуха или на електричеството... дори ако приемем че можеш да им влияеш с твоите дивайси.

В тази конструкция обаче има проблем с азотните окиси (именно поради малкото гориво, което се впръсква). Затуй се взимат допълнителни мерки включващи специални катализатори, както и системата за впръскване на т.нар. AdBlue в изходящите газове, с което азотните окиси се неутрализират до голяма степен. Това също го няма в конвенционалните двигатели и е ако не невъзможно, то изключително трудно и скъпо да се добави.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Газификация на мотор с директно впръскване
« Отговор #12 -: Юни 02, 2017, 03:01:25 pm »
МЗК Бих ти предложил покрай решението на Гецката още нещо, просто махни дюзите и завий на тяхно място по един подходящ винт. Типично българска технология.
« Последна редакция: Юни 04, 2017, 05:30:04 am от Maistora52 »

Неактивен бай Теню

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 473
  • Чем больше узнаю людей, тем больше нравятся собаки
Re: Газификация на мотор с директно впръскване
« Отговор #13 -: Юни 03, 2017, 06:20:45 pm »
Нищо не може да спре народ, който слага газова уредба на приус.