Автор Тема: Получаване на ел. ток от електрет  (Прочетена 132355 пъти)

Vale

  • Гост
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #210 -: Ноември 17, 2018, 07:18:16 pm »
Bat_Vanko, никого не съм тръгнал да ръководя. Виж какво съм написал в поста, където сложих материала за магнитния двигател на Московския авиационен институт. Написах, че се стига до затваряне на тема с извода, че не е възможно да бъде реализирана, при положение, че има успешни реализации. И от тогава се опитваш, да ме убедиш, че съобщението не вдъхва доверие, понеже въпросния двигател не го продават в магазина. От къде да знам какво го правят. Факта че са го направили си остава. Но този факт пречи на извода, че тази работа не може да се направи, за това се оспорва фанатично. Никого не карам да го прави. Даже написах, че според мен, за частно лице е непосилен разход. Ти изрази мнение, че било много евтино, за това ти писах, да го направиш, като твърдиш че е евтино. Аз мнението си, за това, че схемата не е за частно лице, не съм променил.
« Последна редакция: Ноември 18, 2018, 02:00:11 am от atos »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #211 -: Ноември 17, 2018, 07:26:49 pm »
Хулио, трябва ли да ти обяснявам, че въпроса не е само в кое е по-икономично и удобно, а и в енергийната независимост?
Или тебе тоя въпрос не те вълнува?
Енергийно независим ... хващаш едно колело и тръгваш на море. Купуваш си кон и каруца. Слагаш един декар слънчеви панели. Цепиш по 10 кубика дърва всяка есен.

Кое от всичките тези неща ТИ ЛИЧНО ще направиш? И готов ли си да жертваш личния си комфорт в името на енергийната независимост?

Ей сега си гледам сметката за топла вода и парно от топлинния счетоводител. За 12 месеца съм израходвал топлинна енергия на стойност 823 лева и стотинки. ЗА ГОДИНА. Това е цената на 8 кубика дърва. Някой може ли да каже, че ще изкара цяла година с налична по всяко време топла вода и комфортно стоплен апартамент с 8 кубика дърва? Без да цепи, без да носи, чисти, без да става по нощите, без миризми, без сажди...
Някъде толкова са ми сметките и за ток. Тоест 1 500 лева на година давам за енергия в къщи. Маа му стара ... та аз за бензин давам повече, да си влача задника насам-натам.

Ако реша да си пооежа комфорта, спокойно бих свалил тази цена до под 1000 лева. Но струва ли си? Нали човек трябва и да се кефи, да си почива, да се наслаждава на комфорт. На постиженията на съвременната цивилизация...

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #212 -: Ноември 17, 2018, 07:34:34 pm »
И какво правим, ако на някой след n години по анализ на изкуствения интелект на постовете му в мазето и фейсбук се решава да не му позволяват закупуване на топлинна и електрическа енергия? 1984?

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #213 -: Ноември 17, 2018, 07:42:19 pm »
Vale, да те питам нещо:
- Ти познаваш ли принципа на работа на електронните елементи - пасивни и активни?
- Имаш ли практически опит в електрониката?

Vale

  • Гост
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #214 -: Ноември 17, 2018, 09:17:16 pm »
EDM, ти видя ли какво напрежение потребява електростатичния двигател измислен от преди 40 години. Погледна ли какви са характеристиките на електретите, които е известно че се произвеждат. Простичко да направиш сравнение, дали изискванията на двигателя могат да се удовлетворят от електрети, които е известно че се произвеждат. Понеже електретът е кондензатор, за него са в сила правилата за последователно и паралелно свързване на кондензатори. А това последното позволява много широко прилагане. При статичен мотор консумацията на ток идва предимно от получаване на искри, поради високото напрежение, но електретът си възстановява заряда по-бързо, от колкото се случва да прескачат искри, така че статичен двигател би могъл да се задвижва от електрети, без допълнителни части за управление на процеса.
« Последна редакция: Ноември 18, 2018, 02:04:22 am от atos »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #215 -: Ноември 18, 2018, 08:36:26 am »
От последно написаното, следва че вече трябва да ни покажеш нещо. Какво би и не би няма смисъл да коментираме. Направи едно видео на твоите постижения, в областта на електретите.
Всички виждат, начел си се не малко. Сега приложи на практика знанията. Достатъчно е да ни покажеш един електрет или, свързана група да пали светодиод. Да го приемем като "вечно" фенерче. Ако си запознат достатъчно с форумното съдържание, вЕрвай ми, ще се наредиш м/у първите ползващи СЕ.
Време е!! Достатъчно стояхме, и контра стояхме по въпроса!
Аз поне не намирам за нужно, да пиша повече тук.
Разбира се ще продължа, стига да покажеш нещо лично!
Останете със здраве!!
P.S. само не вдянах какво общо има "бедини" в цялата работа

Vale

  • Гост
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #216 -: Ноември 18, 2018, 03:04:22 pm »
Михаил Кузмов, не знам какво си гледал, но на схемата на Бедини има предложен прекъсвач, който работи без отделна верига за управление. Това е причината, схемата да стой в тази тема. При появата на името Бедини, веднага се намериха неколко души да плюят, че неговия метод не работи и не бил повторен. И никой не обърна внимание, че схемата е поставена заради прекъсвача, който се състои от един тиристор и предполагам само тръбната част на една неонова лампа. Тя тази комбинация ще работи, докато едно от двете не изгори. Понеже темата се казва "получаване на ток от електрет", а не се казва "домашно приготвяне на електрет", тука слагам материяли, които могът да довъдът до целта поставена в темата. А електрет може да се добие и от някой прибор, защото ги слагат на много места. Така че може и това удоволствие да ти доставя, да го видиш вързан през прекъсвача на Тесла. И ти бъди здрав.

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #217 -: Ноември 19, 2018, 10:22:16 pm »
Здравей, Vale,

преди време за един експеримент реших да си сглобя електронен разрядник, схемата за който намерих тук: http://teslaboys.com/SISG/index.html

Схемата на сайта е от модули, които отпушват високоволтов IGBT транзистор при достигане на желаното напрежение. Моята версия ползва 5 SIDAC (не знам как е на български) по 200V в серия, което отпушва 1200V IGBT на 1000V, всичко друго е както на сайта. Аз имах 2 такива модула и пробивно напрежение 2000V. Схемата по мое наблюдение е много по-ефективна от разрядник. Прикачвам схемата от сайта и снимка на моето творение.
Според мен става за твоите изисквания, сработва на праг, също така може да контролираш дължината на импулса с R5, т.е. може да направиш така, че само част от натрупаната енергия да се вземе от кондензатора, докато тиристора, ще трябва да го разреди почти напълно.
Електростатичния ключ на Тесла е значително по-прост, но не знам колко разряда ще издържи. Може да го видиш тук: https://www.youtube.com/watch?v=AopAHbgD2PA и като цяло системата на Тесла за източване на кондензатора зареден от лъчиста енергия е същата която ти трябва и за електрет. Според мен обаче се заблуждаваш за възможностите на електрета. Мисля си, че йонизатора във видеото е далеч по-мощен от електрет. Замисли се колко е дебел екетрета от една страна и каква малка повърхност има. Може да му сметнеш капацитета, да се види волтажа и според броя разряди в секунда да се изчисли колко енергия ще дава това чудо.

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #218 -: Ноември 20, 2018, 02:21:43 pm »
Има хляб в електретите.
Искам само да вметна един факт и няма да се обаждам повече. Първия електродвигател измислен от човек и документиран е електростатичен. 100 години след него е измислен и първия електромагнитен. Има електростатични двигатели  които работят по 100тина години само на електричество от атмосферата . До момента няма електримагнитни двигатели които да работят толкова време дори и с батерии  дори и 10 год не могат.... Имам предвид в автономен режим. В природата няма електромагнитна енергетика има само електростатика.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #219 -: Ноември 20, 2018, 05:11:21 pm »
Да спомних си, но коя от двете схеми е по вярна, от #141 или от #143?

Неактивен ventsy74

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 422
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #220 -: Ноември 20, 2018, 06:49:49 pm »
В природата няма електромагнитна енергетика има само електростатика

Coke2k сигурен ли си че сме от една и съща пла нета? Със една и съща природа?

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #221 -: Ноември 20, 2018, 08:59:29 pm »
 :D, как така нямало в природата електроматгнитна енергетика, сериозно ли?
Най-голямата природна енергетика е електромагнитната. Светлината какво е, статика ли? - както и да е, това в случая е без значение.

Разгледах схемичката на Бедини с тиристора и мога да кажа, че е доста оригинална с простота си. Браво на Бедини.
Тиристора е вързан като ключ, който снема енергията на електрета върху батерията. При достигане на определено напрежение, около 60 В на електрета, тиристора се отпушва през глимлампата и управляващия електрод. Започва процеса на разреждане на електрета и когато напрежението му спадне до това на батерията, той автоматично се запушва. Процесът се повтаря.

Схемата позволява автосинхронизация и не е необходимо външно управление - просто и ефективно. Дори при промяна на условията на зареждане, да речем по-бързо или по-бавно, тиристора винаги е синхронизиран в ключовия режим.


Ето това е адекватна схема за снемане на енергия от електрет, а не оная измислица с въздушните кондензатори - пълна простотия. Как ще сваляш енергия с кондензатор от порядъка на пикофаради? Това за да се случи е необходимо променливо напрежение и мегахерцов обхват - пълна бутафория. Това пък с електростатичния двигател, някой от вас вярва ли си, че ще го направи, защо въобще го споменавате?  ;D
   

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #222 -: Ноември 20, 2018, 09:14:50 pm »
EDM, аз очаквах Vale да обясни. Това обаче не се случва. Както и да е!
Имам малки резерви относно отпушването на тиристора. Сега пиша на тл. и не е удобно за по дълго писане.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #223 -: Ноември 20, 2018, 09:18:42 pm »
Имам въпрос, понеже тиристора се управлява и от тока на управляващия електрод, схемата съгласувана ли е, все пак електрета има голямо вътрешно съпротивление.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #224 -: Ноември 20, 2018, 09:34:40 pm »
Да, електрета е с голямо вътрешно съпротивление, а управляващия електрод на тиристора е нискоомен, той е един п-н преход, диод. Но този п-н преход се явява свързан последователно на електрета и батерията, т.е. токът който ще протече за отпушването на тиристора ще е същия заряден ток на акумулатора, или акОмОлатора, както някой казват.  ;)
Т.е. енергията за отпушване няма да се явява загуба. Ниското вътрешно съпротивление на тиристора ще се компенсира с високото му напрежение. Тъй като електрета и тиристора са в последователна верига, а тиристора се отпушва с ток, не с напрежение, то токът в тази верига ще е отношението на напрежението на електрета и вътрешното му съпротивление.

Ако се окаже, че вътрешното съпротивление е твърде голямо и не може да отпуши тиристора, то вариантите са два: или се връзват паралелно електрети за по-малко вътрешно съпротивление или последователно за по-високо напрежение.

Най-малкият проблем е съгласуването на схемата. Основният проблем е наличието на електрет, де го той?  :D