Автор Тема: Получаване на ел. ток от електрет  (Прочетена 132216 пъти)

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #60 -: Април 18, 2018, 01:33:02 am »
Разбирам го Юли, той е градивен критик, така ви подтиква да го направите и да му го покажете. Само да не стане като шопа в зоопарка пред клетката на жирафа. Така се получават нещата, ние Българите само това чакаме някой да ни каже че нещо не мое се направи. Дай ся да избацаме един електрет да натрием носа на Юли че мое и да има такова животно.

Vale

  • Гост
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #61 -: Април 18, 2018, 09:35:14 am »
juliang, понеже виждам, че ти всичко знаеш, даже знаеш, че Господ не зарежда електрета, сега ше ти сложа малък цитат от началото на темата, понеже изглежда си прескочил началото. Ти ще ни обясниш на всички, от къде идва тока в устройството на господин Сычик. Ето цитатите:
Цитат
"Изобретението се отнася към областта на електроенергетиката и може да бъде използвано в системи за управление, радио-разпространение, системи за връзка и космическа апаратура за автономно захранване на електрически устройства, интегрални микросхеми и други елементи."
...
"Отключването чрез комутатора на външната верига от електродите в течение на време dt(2) осигурява последващо индуциране на свободни заряди на външните повърхности на електродите на електрета, а също така и спадането до нула на тока във външната токова верига. При последващото подключване на електродите към външната верига, в нея тече нов токов импулс, имащ същата полярност като предишния, който също се базира на изменението на електрическите заряди на електродите от максималното значение до нула, т.е. базира се на неутрализация на свободните заряди на електродите."
...
"Електрета е направен от полиметилметакрилат (известен с търговското наименование плексиглас) с дебелина 2 мм имащ работна площ S = 1 см2"
...
"Размерите на електрета (1) и полярния диелектрик (5), изработен с дебелина 0.3 ... 2 мкм, се обуславят от габаритните размери на устройството като цяло, с отчитане на факта, че с нарастване на площа на електрета (1) и полярния диелектрик (5) пропорционално нараства величината на генерирания ток."
...
"Тока на късо съединение във вторичната намотка на високочестотния трансформатор достигна значения от 1,2-1,5 А"
...
"Електрета (1) е изработен от материал с висок повърхностен заряд  , например от полиметилметакрилат (известен с търговското наименование плексиглас) с напрежение на полето Е = 2.104 В/см." ...
За удобство съм удебелил пасажите, на който очаквам да наблегнеш. Дерзай. А ако пак почнеш да пишеш за разглабяне на мобилни телефони, всички ще знаем, че се занимаваш с тролинг. Надявам се. че ти е специфика на характера и не си платено мекере на ония, дето се опитват да скрият информацията. И още нещо - отчети, че господин Сычик е виден инженер от военната промишленост на СССР и Русия и има дестки патенти за отбранителни изделия. Можеш да се убедиш, като му сложиш името в Google.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #62 -: Април 18, 2018, 11:08:35 am »
А вероятно на Скелета дисплея го зарежда Господ, затуй отчита докосване без реално да го е пипнал... :)

Знаеш, че това не отговаря на истината, нали? И на мен се е случвало дисплея да отчете реакция на малко разстояние (десети от милиметъра) без реално докосване! Явно решаващо е разстоянието на което е пръста, за да се отчете докосване, а не практическият контакт!
Ако не беше така, интерактивните дисплеи нямаше да работят след като им лепнеш протектор за екран (на по-скъпите телефони са дори и от по-дебело органично стъкло, не от тънка "слюда").

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #63 -: Април 18, 2018, 12:06:24 pm »
Четох по диагонал темата и ми стана интересно.
Мисля най-лесно може да се направи електрета с едно парче плексиглас и на него от двете му страни за електроди, да се залепи алуминиево или медно тиксо. Това става за минути. Кажете какво трябва да очаквам, какво да измеря?

Доколкото разбрах, кондензатора сам се зарежда, само трябва да го разреждаме при достигане на определено напрежение. Т.е. прави се кондензатора, мери се напрежението дали се самозарежда, окъсява се /разрежда/ и пак се мери дали се самозарежда, така ли е?

Ако това се случи оттам нататък нещата са ясни и лесни. Казвайте?

Неактивен teofilius

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 712
  • Пол: Мъж
    • Teosfera - free energy - antigravity
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #64 -: Април 18, 2018, 12:50:45 pm »
Един много лесен вариант за бърза направа на електрет:  Четири листа плексиглас или някакво пластмасово и прочее фолио което да издържа на ВВ напрежение и да е добър изолатор. Всичките са един върху друг. Между първите две и последните две се поставя алуминиево фолио. Към двата листа алуминиево фолио се прилага високо напрежение и те се зареждат защото системата представлява кондензатор. Изваждаме проводниците да не са в контакт с алуминиевите листа. Отделяме една от друга двете двойки пластмасови листа с алуминия между тях и ги облепваме по ръбовете така че алуминия да не може да се разреди заряда към външен проводник или тялото ни. Вместо четири пластмасови листа може да ползваме два плика в които поставяме алуминиевите листа. Алуминиевите листа може да се извадят също като се хванат с щипки от изолационен материал (за пране) . От други експерименти знаем че заряда в кондензатор не е във алуминиевото фолио а по повърхността на диелектрика. В случая накрая ще имаме два найлонови плика във вътрешността на които ще имаме натрупан заряд поради което структурата им както и повърхността ще е наелектризирана както при електрет но е възможно да е по-ефективно от електрет тъй като във пликовете ще имаме реално затворен електрически заряд който може да се изгуби единствено при разреждане спрямо външната повърхност и лоши изолационни качества на пликовете. Доколко тези "електрети" ще може да се ползват като източник на енергия това е въпрос на експериментиране.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #65 -: Април 18, 2018, 01:20:16 pm »
Искам да споделя резултатите от мои опити по силнотокови импулси. Разреждам кондензаторна банка за постигане на мощен токов импулс. Във веригата няма никаква индуктивност, кабелите са много дебели и дълги максимум 25 см. Товара е реотан 20 милиома. Импулса е доста дълъг и не може да се говори изобщо за резонасно затихване. След разкъсване на веригата напрежението на кондензаторите почва да се повишава от 0 V до към 1.5 V без да е свързан някакъв токоизточник. Тогава реших, че това се дължи вероятно на зареждане през веригата на волтметъра.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #66 -: Април 18, 2018, 01:57:53 pm »
Знаеш, че това не отговаря на истината, нали? И на мен се е случвало дисплея да отчете реакция на малко разстояние (десети от милиметъра) без реално докосване! Явно решаващо е разстоянието на което е пръста, за да се отчете докосване, а не практическият контакт!
Ако не беше така, интерактивните дисплеи нямаше да работят след като им лепнеш протектор за екран (на по-скъпите телефони са дори и от по-дебело органично стъкло, не от тънка "слюда").
Атос, на теб ли да ти обяснявам основи на електрониката...
Някои екрани отчитат и материал в непосредствена близост до тях, тъй като явно това влияе на капацитета на кондензатора. Предполагам че всеки дисплей се влияе, но софтуерно (или хардуерно) това е ограничено в телефона за да няма фалшиви сработвания.
А протекторите за екран са от специален материал - пробвай да пипаш екрана през някой по-дебел найлон или през лист хартия за да видиш че няма да има ефект. А хартията е значително по-тънка от "дебелите" протектори за телефоните. Така че зависи от материала, не само от разстоянието.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #67 -: Април 18, 2018, 02:19:08 pm »

А протекторите за екран са от специален материал - пробвай да пипаш екрана през някой по-дебел найлон или през лист хартия за да видиш че няма да има ефект. А хартията е значително по-тънка от "дебелите" протектори за телефоните. Така че зависи от материала, не само от разстоянието.

Когато си го писал това май не си пробвал, а си писал ей така. Сега си вземи телефона и пробвай отново, може и да се получи.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #68 -: Април 18, 2018, 02:21:08 pm »
Именно - влияе на капацитета! И това става от разстояние...на практика, пръстът се явява като допълнителна плоча на кондензатора с диелектрик - въздухът между тях...

Vale

  • Гост
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #69 -: Април 18, 2018, 02:57:26 pm »
EDM, от плексиглас електретите са капризни и домашно-произведените се развалят много бързо. На 3-та страница от темата сложих част от лекциите, на доц. Ася Виранева, в които е описан процеса. coke2k прави няколко опита и не знам дали е постигнал напредък. Файлът е .PDF и се казва ВИДОВЕ ЕЛЕКТРЕТИ И МЕТОДИ ЗА ТЯХНОТО ПОЛУЧАВАНЕ.pdf . Ето му адреса:
http://mazeto.net/index.php?action=dlattach;topic=10085.0;attach=46687
Процеса иска първо нагряване. За плексигласа е до 150 градуса. И се държи в силно електрическо поле докато не истине. Сега ще потърся и един руски патент, където процеса е описан доста добре. Те след нагряването и изстиването в електрическо поле подлагат електрета на корона-ефект с напрежение 30000 волта. Това не знам дали е удобно да се прави в домашни условия. Имам чувството, че за плексигласа е задължително да се направи и корона-ефект, но никой не пише тънкости от технологията. За домашни условия има много съобщения за успешно правене на електрет от пчелен восък и съкъс. Това е първата технология на японците, но съобщенията са за постигнато напрежение до 10 волта, което е много по-слабо от фабричните електрети. Има един момент, че електрета трябва да е колкото може тънък, защото това е кондензатор и така заряда му е по-голям. Аз ще изровя каквото имам по въпроса и ще го сложа тук.
Намерих патента на руснаците - той се оказа белоруски. Ето го:
« Последна редакция: Април 18, 2018, 03:42:35 pm от atos »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #70 -: Април 18, 2018, 03:12:42 pm »
В Алиекспрес продават тарнсфертери - мини инвертор с умножител на напрежение по спомен около 30 000 В на цена 1-2$. Нагряването може да стане в електрическа фурна или пистолет за горещ въздух.

И какъв трябва да е диелектрика в крайна сметка?

Процеса ми напомня на този на изготвяне на магнити.

Неактивен lz1jer

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 166
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #71 -: Април 18, 2018, 03:36:22 pm »
   Това с телефоните съм го изследвал, понеже и на мен ми се е случвало. По тялото се натрупва статика от найлоновите ни дрехи, килими, обувки и т.н. При доближаване на наелектризиран пръст до екрана, капацитивният дисплей реагира на електрическото поле на зарядите. Даже има такива капацитивни сензори за Ардуино, които реагират от 5-10mm. Ако човек се заземи и неутрализира предварително, ефектът не се наблюдава.
 
« Последна редакция: Април 18, 2018, 03:43:56 pm от atos »

Vale

  • Гост
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #72 -: Април 18, 2018, 04:01:11 pm »
EDM, мисля че тези двата (плексиглас и пчелен восък със съкъс) са най-достъпните. Има някакъв титанит на бария, за който пишат че е много устойчив, но според мен не е лесно-достъпен. Също ползват орг-стъкло но нямам описана технологията. Требва да се знае до колко градуса да се нагрее и после на колко волта напрежение да истива. Мисля че в лекцийте на доц. Ася Виранева са изброени основните материали и видовете технологий. Със корона-ефект правят моно-електрети, но не съм срещал описана технологията.

Да пишеш "лекциЙ", "технологиЙ" или "батериЙ" е също толкова нелепо, колкото да пишеш -
"лекцио", "технологио" или "батерио"!
Забележката е поради ПОВТАРЯЩА се тенденция, и нарочно игнориране на поне 10 досегашни предупреждения!/А/
« Последна редакция: Април 18, 2018, 06:18:16 pm от atos »

Неактивен teofilius

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 712
  • Пол: Мъж
    • Teosfera - free energy - antigravity
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #73 -: Април 18, 2018, 04:32:26 pm »
Това дето го описах с найлоновите пликове го тествах и то успешно. След като си поиграх достатъчно и правих някои тестове, бръкнах в двата плика и си ме трясна с искра доста отрезвяващо. Опитите ми са с 20 Кв.  Ами оказва се че по начина описан от мен може в найлонови пликове "разделно" и все тая как :) да се пренася високо напрежение.

Vale

  • Гост
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #74 -: Април 18, 2018, 06:24:30 pm »
teofilius, това както го правиш не умее да се самозарежда, след като веднъж изпусне заряда. То е кондензатор. Нагряването е нужно, за да се размекне материала и при застиването под напрежение, молекулите са ориентирани така, че електретът е винаги зареден. За това са подходящи само материали, които имат молекулярна поляризация.
« Последна редакция: Април 19, 2018, 06:05:01 pm от atos »