Автор Тема: Получаване на ел. ток от електрет  (Прочетена 132166 пъти)

Vale

  • Гост
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #225 -: Ноември 21, 2018, 07:33:05 pm »
Михаил Кузмов, извинявам се но бях зает и не съм влизал в мрежата. Схемата от #143 е същата като тази от #141 само дето на нея има дадени напрежение и капацитет на кондензатора. Понеже капацитета може да се превърне в заряд, сложих и тази схема, защото може да помогне да се пресметне колко електрета трябва да се навържат паралелно и/или последователно, за да се конструира еквивалент на този кондензатора на Бедини.
Ето виждам че nizo е сложил прекъсвач. Сигурен съм, че ако се размърдат повече участници ще се намерят и други схеми на прекъсвачи, които не се нуждаят от допълнително захранване. За количеството енергия, която се вади от един конкретен електрет в началото на темата правих изчисления. Сега ще погледна и ще поставя линк към поста. Ето го линка:

http://mazeto.net/index.php/topic,10085.msg93352.html#msg93352

Постовете от #96 до #103 и после пост #106

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #226 -: Ноември 22, 2018, 09:07:44 pm »
Да, Vale, това е формулата за изчисление на кондензатор. Ето ти един калкулатор https://daycounter.com/Calculators/Plate-Capacitor-Calculator.phtml

Примерна сметка, за плоча 10х10см имаме 10000 квадратни милиметра площ, да речем че си го отлял 1см дебел, а диелектричната константа на материяла е около 3 (така даде гугъл за восък). Резултата: 26.6pF
Енергията на 1 зареден такъв кондензатор до 5кV е 332.5 microjoules т.е. 0,000332J ... умножаваме по 1000 разряда в секунда, което не знам дали е възможно и ще имаш 0,3W

Vale

  • Гост
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #227 -: Ноември 23, 2018, 03:00:09 pm »
Да nizo, за домашен електрет това може и да е повече, от колкото се получава на практика. Обаче фабричните електрети са в много пъти по-добри. Аз преавих изчисления за един фабричен и се получи 0.2 W но за 1 см2. Това е около 70 пъти повече. Има двама украинци, които правят нещо като батерия от електрети. Редът ги на пластове със сегнетоелектрик между електретите. Резултатите които показват са 6.5 W и 17 W. Има го техния патент и схемата която са измислили. Ако такива батерии се исползват за захранване на трансформатор на Тесла, ще се получи устройство, което не се нуждае от обратна връзка за самозахранване. Това според мен е най-добрия начин за употреба на електрет. Има такъв патент в началото на темата.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #228 -: Ноември 23, 2018, 03:45:15 pm »
Доста от съвременните датчици работещи на батерии потребяват не 0.3W , а доста под 0.003W. Така, че има достатъчни  приложения на батерии с такава мощност. Само трябва да се произведат.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #229 -: Ноември 23, 2018, 04:07:41 pm »
Не ми е ясно защо Vale вярва на едно абсурдно твърдение от едно също толкова абсурдно авторско свидетелство, показано още в началото на темата. В това свидетелство се твърди, че може да се черпи безкрайно много енергия от един електрет. И малките деца знаят, че това е невъзможно само Vale, си държи на изцяло погрешното схващене, че щом един документ е авторско свидетелство то, той непременно има стойност. Не, не  всички автрски свидетелства заслужават внимание, някои са направо за боклука, като това. Nizzo показа колко енергия има в един електрет, толкова колкото и в един кондензатор.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #230 -: Ноември 23, 2018, 04:31:39 pm »
Случайно открих една книга от БАН с изследване на електретите. Все още се предлага за 13 кинта.
http://baspress.com/book.php?l=b&id=1129

В нея се обясняват всички методи на производство на електрети и приложения, но ми направи впечатление, че само за датчици. Защо само за датчици не мога да кажа, защото не ми стига въображение - нека разконспираторите и ония дето нямат капаци с нитове на главите си да кажат  :D. Не твърдя, че Сорос е бил спонсор на изданието.  :D

Вероятно енергията е пренебрежимо малка и си мисля, че от тесла патента за събиране на заряди от въздуха, което е пак една доста мижава работа, ще се събира повече енергия. Дори ми се струва, че просто една голяма кръгла бобина с много навивки и един грец или умножител от шотки диоди ще извади "колосално" повече енергия от Н-на брой електрети.


Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #231 -: Ноември 23, 2018, 05:05:18 pm »
Доста от съвременните датчици работещи на батерии потребяват не 0.3W , а доста под 0.003W. Така, че има достатъчни  приложения на батерии с такава мощност. Само трябва да се произведат.
Датчика за дялово разпределение на радиатора ми не знам колко харчи, но след като си изкара 10 годишния срок, го смениха. Стои поне още 5 години в килера и все още показва някакви числа на дисплея. В това устройство са два датчика, някаква електроника и LCD екранче, а батерията вътре е малко по-голяма от фас на цигара и вероятно струва 2-3 лева.
Едва ли може да се направи електрет с такъв размер, който да захрани това устройство, и дори ако може ... какво ще донесе това? 15 години са почти "вечно" дори в рамките на човешкия живот. А ако накъде се налага да се ползва енергиен източник със срок на действие столетия... има радиоактивни източници на ел. енергия, които се слагат в разни спътници и т.н. Там имаш сравнително малко тегло, комбинирано с дълговечност, сравнително голям ток и устойчивост на високи и ниски температури.

Vale

  • Гост
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #232 -: Ноември 23, 2018, 06:00:49 pm »
dmitarp, колкото и абсурдно да ти изглежда това твърдение е факт. Електретите имат живот от 6 месеца до 10000 години в зависимост от материалите от които са направени и технологията за наелектризиране. EDM, може да намери в началото на темата, където съм поставил част от книгата на г-н Мекишев, която се отнася до получаване на ток от електрет. Това е официалната наука, която се распространява в университетите. Истината обаче се оказа много по интересна. Обърнете внимание на определението за електрет - "квази-перманентно зареден кондензатор". Съвременната наука не иска да обясни, защо електрета след като си отдаде заряда, веднага си го възтановява, и заради това премълчава този факт. Ако някой е обърнал внимание в книгата на Лидскалнин за магнетизма има подобно обяснение за постоянния магнит. Там се казва, че след като магнита произведе ел. ток при електромагнитна индукция, той загубва силата си и трябва да мине някакво време (много малко) за да може магнита да си възтанови силата. Работи точно както и електрета. Този факт е отразен и в генератора на Лидскалнин, от който е останала само подвижната част - там има около 14 постоянни магнита които работят срещу една намотка. За да може в рамките на един оборот на ротора, магнитите след като произведът ток да си възтановят силата. Ролята на прекъсвач играе отсъствието на намотки.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #233 -: Ноември 23, 2018, 06:08:22 pm »
Сигурен съм, че и сам не вярваш на това, което пишеш. Теории на конспирациите развиваш, на теб някой пречи ли ти да го направиш. Отговори честно, кой и какво те ограничава да го направиш? Защо вярваш на сулю и пулю, а не на собствената си интуиция, освен и тя да е пострадала, помисли малко и се опомни.

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #234 -: Ноември 23, 2018, 06:46:47 pm »
От гледна точка получаване на СЕ  24/7/365  няма друго , което на този етап да може да се направи. Друг въпрос е вече колко мощност и на каква цена.  Критиката Ви не е градивна. Vale пуска хипотетичен вариан достатъчно добре обвързан с научни доказателства за направата и функционирането му, естествено абсолютно никой от Вас дървени философи такива няма никаква представа как се прави  електрет, какви свойства има, какво му влияе , какво не му влияе,  какви са начините за подобряване на качеството и най важното защо всички си мислите че електрета може само и единствено да се ползва като някакъв си смотан кондензатор който си възтановява заряда сам. Ама то можело и да се огъва, то  можело да се прави на сектори, то можело да се комбинира с главанични елементи дажеможело и да се върти и не щеш ли и магнитно поле можело да прави. Брейййй..
Много сте зле хора..... това е единственото нещо познато и достъпно за направа, което директрно си взема  изразходения потенциал от околната атмосфера. Айде подължавайте да критикувате.

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #235 -: Ноември 23, 2018, 07:37:34 pm »
coke2k е напълно прав. Някой, от невярващите, да е правил електрет?
 

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #236 -: Ноември 23, 2018, 08:06:38 pm »
coke2k е напълно прав. Някой, от невярващите, да е правил електрет?
И от вярващите, и от вярващите...  :D
Бас хващам, че все има някой, който е правил и е стигнал до кривата круша.

Vale

  • Гост
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #237 -: Ноември 23, 2018, 08:28:14 pm »
Абе четете бе хора. Ето този адрес съм го сложил на първа страница от темата и не знам колко хора си направиха труд да го проверат. Пак ще го сложа да не го търсите:

http://www.keelynet.com/electret.htm

По въпроса дето coke2k ви пище че електрета може и магнитно поле да направи:

Цитат
"If you take one electret and one magnet you will get a surprise. When not in motion, these two differing objects will have no effect on one another. It is only when you move them that anything happens ... and ... it is not the familiar attraction-repulsion. When a pole of the magnet is in relative motion to a "pole" of the electret they push each other at 90 degrees to the direction of motion. The effect is entirely odd and immediately unfamiliar (unless you are a physics student)."

Когато магнита и електрета се движат единия спрямо другия се получава взимодеиствие под ъгъл 900.

В книгата на Ацюковски за електромагнетизма в главата за кондензатор е обяснено на ефирно ниво какво става в кондензатора когато е зареден и по аналогия може да се разбере защо е възможно да се правят електрети. Ето така е името на книгата:

Ацюковский В.А. - Эфиродинамические основы электромагнетизма

Тука на форума съм виждал че някой му е сложил книгите. Ако е нужно и аз мога да я сложа.

Между другото, на Мекишев във книгата за електрети и дума няма. че електрета може да прави магнитно поле.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #238 -: Ноември 23, 2018, 08:42:15 pm »
Браво, най-накрая разбра, че няма как вечно да получаваш ток от електрет, и сега постепенно започваш да изместваш темата как да си направим електрет, е който иска може да си го купи, продават се свободно.

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #239 -: Ноември 23, 2018, 08:47:53 pm »
dmitarp то няма нищо вечно .... добър интервал е поне 100 г без подръжка. Как ти се струва?