Автор Тема: Получаване на ел. ток от електрет  (Прочетена 131924 пъти)

Vale

  • Гост
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #120 -: Май 14, 2018, 03:38:01 pm »
dmitarp, това е спор, който най-добре да водиш с Том Барден. Моето мнение по-въпроса зучи доста по-просто - електрета е единствения дипол, който след като бъде използван за да произведе електрически ток в токова верига, сам си въстановява потенциала. Всички останали диполи се разрушават и трябва да бъдат създадени отново. По този начин електрета може да се оприличи на реално устройство, което испълнява изискванията за 'демоните на Максуел'. И съответно нарушава второто начало на термодинамиката, създавайки подреденост на базата на хаоса. Така задоволен ли си?

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #121 -: Май 14, 2018, 06:16:03 pm »
Vale, а някъде има ли описана практически и просто технологията, чрез която се изработва такъв електрет:
Електрет - парче изолационен или диелектричен материал, който е бил нагряван и специално охлаждан, за да осигури биполярни домени и по този начин притежава цялостна фиксирана диполяризация...

Понеже ако няма такава информация, всичко казано до тук не преминава границите на теорията!

От години, разни световни (и тукашни - форумни) мозъци се бъхтят да измислят начин "да бръкнат" в пространството/ефира/средата...
Пък се оказва, наистина много просто, че електретът сам го правел?
Ако това е вярно:
... просто поставете електрет или зареден кондензатор на постоянен магнит, така че Е-полето на електрета / кондзатора да е под прав ъгъл с H-полето на магнита. Това оптимизира ... енергийния поток S = E x H, и този звяр ... ще седне там и ще излее ЕМ енергия за неопределено време.

знам поне 7 тукашни ентусиасти, които с радост биха провели експеримента!
Имат и необходимата ерудираност в темата, само дай инструкции?

Vale

  • Гост
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #122 -: Май 14, 2018, 06:17:22 pm »
dmitarp, Въпросния цитат на Том Барден, дето не ти харесва, го сложих така, както той го е написал. Все пак това е цитат, а не свободно съчинение. Аз там изобщо не разбирам какво прави този кондензатор и на мой вкус това би трябвало да се каже така:
Така че можете ли лесно да направите безплатна енергийна машина? Разбира се. Направете електрет и просто го поставете на постоянен магнит, така че Е-полето на електрета да е под прав ъгъл с H-полето на магнита. Това оптимизира енергийния поток S = E x H, и този звяр ще седне там и ще излее ЕМ енергия за неопределено време.
Това не е цитат. а е мое мнение по въпроса. За това, че магнитното поле поставено под 90 градуса към полето на електрет увеличава заряда на електрета и честотата с която заряда се въстановява съм сложил и друг цитат още в началото на темата. Даже там се говореше за непосредствено захранване на товар от електрет, т.е. да го превърнат в несменяема батерия.

Vale

  • Гост
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #123 -: Май 14, 2018, 06:44:53 pm »
atos, най-лесно е да се направи електрет от пчелен восък смесен със съкъс. Това е японския електрет от 1920г. На 6-та страниза от темата слагах материали описващи как да се направи и електрета и установка за създаване на 20кВ напрежение. Ето и адреса:
http://mazeto.net/index.php/topic,10085.75.html
Изглежда има проблем да се направи голяма площ, така че според мен трябва да се прави 1-2 см2 и при това да бъде тънък, колкото позволява диелектрическата проницавмост на материала. За да не пробие от високото напрежение. Понеже това е кондензатор, колкото е по-тънък, толкова заряда е по-голям. Тук coke2k правеше опити с електрет от плексиглас, но се оплака че седи зареден само половин час. Изглежда на е лесно да се направи технологията за друг материал в домашни условия. И според мен на него му трябваше доста голяма площ и това е от значение. В една публикация видях да казват за един нов материал, че позволявал да се правят електрети с голяма площ, и съответно направих извод, че другите материали не позволяват голяма площ. А иначе най-логично е като се прави машина за свободна енергия да се ползва источник, нищо че е слаб. Има много технологии за увеличаване на енергията. Така нямаш грижа за обратна връзка за самозахранване.

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #124 -: Май 14, 2018, 07:06:44 pm »
Работи се по въпроса. В момента експериментирам с епоксидна смола, като процеса е значително по кратък и лесен. Процеса на омрежване на молекулите е по лесен за управление от разтапянето. Имам проблем с адхезията за сега.

Vale

  • Гост
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #125 -: Май 14, 2018, 07:21:12 pm »
coke2k, с какви размери е електрета, дето го правиш? Смяташ ли колко му е минималната дебелина? И опитвал ли си веднага след като се втвърди, да го подложиш на коронен ефект? Доколкото виждам по всички описания за плексиглас и подобни на него винаги накрая правят коронен ефект. Обикновени термо-електрети казват само на тези от пчелен восък смесен със съкъс по японската технология.

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #126 -: Май 14, 2018, 08:31:12 pm »
Последно правих ф205мм. Не съм правил коронен разряд поради простата причина че диаметъра е прекалено голям. Т.е. решетката или иглата зависи от метода трябва да ми е на 300мм над мишената. Демек трябва ми напрежение половин милион волта. Така че не съм пробвал. Или трябва диаметър да речем 10 мм.......

Vale

  • Гост
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #127 -: Май 14, 2018, 08:46:04 pm »
coke2k, защо не опиташ първо да направиш технологията с малък размер примерно 10 мм Х 10 мм и ако се получи, а големия диск не става, тогава можеш да го направиш на сектори като мозайка. Много е вероятно размерите да имат решаващо значение. Възможно е, причината да се крие в това, че е задължително да правиш и корона ефект.

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #128 -: Май 14, 2018, 11:04:04 pm »
Защото аз се запалих по електретите след дълго събиране на информация  относно ТЕСТАТИКА. И тъй като всичко пряко и косвено водеше до тях, започнах да експериментирам. И съответно така започнаха и технологичните проблеми.
Да, вероятно ще пробвам скоро с малки образци 10х10мм, но всяко нещо с времето си....

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #129 -: Май 15, 2018, 11:21:48 am »
Vale, уважавам опитите ви в практика и теория, аз не съм много навътре в тази материя, но да обобщя това, което разбрах (поне и заради другите, които са като мен):
Ако се направи такъв електрет и му се "внедри" първоначален заряд, поставен в съответното магнитно поле по правилния начин, той си самовъзстановява заряда, така ли е?
Ако умее да се самозарежда от средата, за какво му е първоначален заряд? Ок, да кажем, че трябва да се "активира", но...
След това какво става, когато се опитаме да използваме този заряд?
Ако го окъсим, какво се случва? Пак ли трябва да го помпим със заряд, за да работи?
Ако е така, къде отива "постоянния статичен потенциал" ? Би следвало да се натрупва сам от средата без външно активиране, доколкото разбирам, а от написаното дотук пък, впечатлението е, че ще работи на импулси - заряд-разряд...кое от двете е?
 И "ще излее ЕМ енергия за неопределено време" - т.е. говорим за нещо като "вечна батерия"?
Сега - вечна батерия или импулсно устройство (с нужда от обратна връзка за самозахранване) ?

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #130 -: Май 15, 2018, 12:24:15 pm »
Всички твърдения  в тази тема се базират на едно изначално грешно изобретение (Способ генерирования тока электретом - 978329 от 30.11.1982 г.), в което се твърди, че може да се зарежда полярен диелектрик (кондензатор) през твърдо свързан метален електрод от електрет и след това енергията от диелектрика да се снеме, всичко това може да се прави безкрайно много пъти с честотта от 500 Hz, като устройството има  една прилична мощност от порядъка на няколко вата. Според мен електрода се явява като екран за елктростатичното поле на електрета, и е не възможно по този начин да заредиш диелектрика. И по-важното е че никъде не се споменава от къде се вдява тази енергия, имайки в предвид, че енергията на електрета е ограничена, и доста малка, от порядъка на една десета от 1 J/cm3 и дори по-малко.

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #131 -: Май 15, 2018, 05:43:53 pm »
Ако просто се замени думата електрет с магнит ще получите отговори на половината си въпроси. Електрета съхранява електростатично поле. Само по себе си не е нищо освен потенциал. Същото е с магнита. За да се генерира енергия трябва движение. А вече колко и каква е енергията е другвъпрос.

Vale

  • Гост
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #132 -: Май 15, 2018, 08:41:59 pm »
atos, извинявам се, че чак сега отговарям, но бях на работа и сега се включих. На въпроса - електрета има обемен заряд и повърхностен заряд. От формулите които е публикувал автора на устройството, за което dmitarp пише че е фейк, се вижда, че ток във веригата се създава от изтичането на повърхностния заряд. След определено време (до сега съм срещал честоти до 1 kHz повърхностния заряд се самовъстановява. В самото начало на темата поставих цитат от уйки-педията на английски, където за електрета казват че е "квази-перманентно зареден кондензатор". Което означава почти-непрекъснато. Ако го съчетаеш с магнитно поле се увеличава заряда и честотата с която този заряд се въстановява. Там някъде в началото има цитат за това, че с помоща на магнит се опитват да исползват електрета за непосредствено захранване на товар, т.е. да го исползват като батерия. Най лесно може да се разбере как работи електрета от следната аналогия. Ако разгледаме електрета като напомпана автомобилна гума, тогава източането на заряда ще съответства на изтичане на въздуха от гумата. Най-важното е, че тази гума (електрета) ще се напомпа сама веднага след като затворим 'дупката' през която изтича тока. Значи требва да се прекъсне връзката с товара. На армейските машини (БТР и др.) слагат мощен компресор, който подържа гумата напомпана, даже и да има дупка. Точно това е ролята на магнита. Да 'напомпа' електрета толкова бързо, че да може да работи без да бъде отключван от товара. Както разбирам използването на искровик за прекъсвач, решава въпроса с управление на прекъсването. Освен това, понеже електрета е кондензатор, важът всички правила за последователно и паралелно свързване на кондензатори. Това значи че няма значение колко е малък отделния електрет, ако може да се нъвържат стотици. Преди няколко седмоци сложих изчисление, че енергията на електрета от въпросния патент е равна на 0.1 W. А самото устройство понеже ползва резонанс искарва 2 W от 1 см2 електрет. Между другото dmitarp явно няма представа как означава "авторско свидетелство" издадено в СССР. За това пояснявам - това е документ, който се подписва от приемателна комисия, която има задължение да провери и да удостовери, че всичко което е написано в документа е вярно. За разлика от един патент, който се проверява само за 'патентна чистота'. Документа си има дата и тя е 1982г. и носи името 'авторско свидетелство'. Според мен требва да се повтори пътя на японците и да се започне с термоелектрет от пчелен восък и съскъс. Трябва поне някакъв положителен резултат, който после може да се подобрява.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #133 -: Май 15, 2018, 09:01:57 pm »
Защо японците да повтаряш, направо направи експеримента от авторското свидетелство от 1982 г. и това от 2002 г. Електрет винаги може да намериш, готов със сигурност ще има по добри характеристики, от този, който може да направиш. Ако не електрет то със сигурност може да намериш електретен микрофон и да му ползваш електреата. Полярен диелектрик също се намира лесно. Аз дълбоко се съмнявам в работоспособността на авторското свидетелство от 1982 г., и неговото развитие от 2002 г, и в предният пост съм изложил причините. Напълно съм съгласен с coke2k, че да се генерира енергия е нужно движение, което липсва в авторските свидетелства.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #134 -: Май 15, 2018, 09:04:17 pm »
Значи...дали ще е в постоянен или импулсен режим на "източване", зависи от мощността на консуматора, нали така?
От това следва, че при консуматор един светодиод, примерно, ще се получи така нареченото "вечно фенерче"?
Някак...изглежда невероятно след толкова опити и търсения на колеги тук, всичко това ("Източване на енергия от средата") да се окаже толкова просто...?
Остави сега по-сложните схеми с разни там прекъсвачи, било те рийд-ампули, искрови или електронни, дайте да видим първо нещо просто и малко? Останалото, както казваме тук е въпрос на мащаб!
Ще чакаме демонстрация на практически експеримент от участник на форума ни!