Автор Тема: ЕЛЕМЕНТ НА ПЕЛТИЕ  (Прочетена 7065 пъти)

Неактивен juliang

• Много Напреднал
  • Публикации: 1 671
  • Рейтинг: 302
Re: ЕЛЕМЕНТ НА ПЕЛТИЕ
« Отговор #15 -: Май 06, 2017, 10:47:29 pm »
... мога ли си сглобя хладилник, които не ще ползва ток, и колко ток ще ми остане от него?
Т.е. искаш да сложиш хладилник който да охлажда Пелтието и очакваш да получиш повече ток отколкото си вкарал в хладилника? Ако е така ... нещо жестоко си се объркал.
« Последна редакция: Май 07, 2017, 11:37:08 am от Maistora52 »

Неактивен atos

• Global Moderator
  • Много Напреднал
  • Публикации: 2 664
  • Рейтинг: 579
  • Мисля, следователно...мисля!
« Отговор #16 -: Май 07, 2017, 02:48:41 am »
Мдааа...прилича на идеята да си сложиш на колата перка, която да върти генератор, нищо, че те вкарва в преразход с горивото, действайки като спирачка...
...или да захранваш стърлинг с електрически котлон и получената енергия да ползваш за отопление ;D

На това му се вика "Руска далавера" - краде се кашон водка, продава се и...се изпиват парите...

Неактивен Dan Milan

• Подготвен
  • **
  • Публикации: 106
  • Рейтинг: 31
« Отговор #17 -: Май 07, 2017, 09:37:47 am »
TEG SP1848-27145 - елемент на Пелтие, от тия елементи имах 10 на и останаха 4, другите се напукаха от нагрявания по котлони и свещи, и са със занижени параметри.
Отговора ми е да. С останалите елементи в края на видеото което съм постнал искам да направя хладилник/с 25 елемента/, на видеото е само 1 елемент, от произвеждания ток да захранвам водна помпа за охлаждане на топлата страна, и дали ще ми останат по 10W на елемет, и с 25 елемента ще мога ли да извадя 250W ток колкото от 1 волтаик. С него е лесно, отиваш на магазина плащаш 300-400 лева, присъединявам го към веригата и готово. Искам само да си сглобя хладилник и да си направя някакъв ток. Хладилните чанти с Пелтиета е лесно подаваш 12 V от запаката и имаш студено. Искам да направя обратния принцип и хем да имам студено и да си направя ток. Безплатен обяд няма, но аз имам останали 20 пелтиета. Но ще почна на принципа проба грешка. Ще си сгобя някъква камера, примерно 50/50 см., ще сложа дигитален термометър да меря хем градусите на пелтиетата хем на хладилната камера. И ще видя какъв ток ще ми пуснат. За променлив ток ясно, но прав как да му сметна мощноста.

Ще използвам :
TEC1-12706

Неактивен Vector

• Сериозно Активен
  • Публикации: 410
  • Рейтинг: 467
« Отговор #18 -: Май 07, 2017, 10:20:33 am »
От къде ще дойде тока?

Неактивен Радико

• Много Напреднал
  • Публикации: 2 907
  • Рейтинг: 293
  • Трудният начин е по-лесен
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
« Отговор #19 -: Май 07, 2017, 10:31:53 am »
Цитат
Отговора ми е да
Много ми е тъжно, че се налага да те разочаровам, но няма как. Ти искаш очевидно да използваш едни пелтиета да охлаждат други а пък те вторите в резултат на това охлаждане да правят ток и с него да захраниш първите. Нещо което е много интересно от гледна точка на това, че това е най оригиналната идея за ротовертер. Интересното обаче свършва до тук. От тук натам следва тъжната истина, че това не работи. Пелтиетата произвеждат ток когато през тях има сериозен и силен пренос на топлина от към топлия им край към студения. Струва ми се, че си мислиш, че нещата са статични и едната половина на пелтието просто си стой студена и то си прави ток. Блаженни са вярващите. По този начин по които си тръгнал да го правиш ще напукваш пелтиета докато не ти се напукат и петите.
Съвета ми е:
 Намери една найлонова торбичка от магазин "Била"  събери в нея всички пелтиета които имаш, помисли малко кой от всичките си познати мразиш най много, занеси ги някоя вечер и ги остави пред вратата му. после си направи метан генератор следвайки инструкциите от тук:
http://www.sredniatput.com/%D0%B3%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80-%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D0%B8%D0%BE%D0%B3%D0%B0%D0%B7-%D0%BB%D0%B5%D1%81%D0%BD%D0%BE-%D0%B1%D1%8A%D1%80%D0%B7%D0%BE-%D1%8F%D1%81%D0%BD%D0%BE/ 
Със полученият от него газ може да захраниш това:
http://www.alo.bg/3644411?highlight=%D0%B3%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80+%D1%82%D0%BE%D0%BA
Със тия пелтиета ток няма да видиш помни ми думата.
« Последна редакция: Май 07, 2017, 11:40:26 am от Maistora52 »

Неактивен Dan Milan

• Подготвен
  • **
« Отговор #20 -: Май 07, 2017, 10:32:20 am »
От къде ще дойде тока?
От Пелтиетата. Да именно, през топлата страна преминава постоянно вода на 30 градуса, студената е с радиатори за да отдават студенина, т.е. да се топлят, ама положението с годините е едно и също, само всезнайковци, и никаква полза от тях.При създадена температурна разлика между плочите на Пелтие задължително генерират напрежение. Температурната разлика ще е 40 градуса, 30 на топлата и -10 на студената. Температурата на студената страна зависи от това колко добре се охлажда нагрятата страна. Възможно е да се постигне температура от -15℃ на студената страна при охлаждане на топлата страна до 3-6℃ . Това не съм го измислил аз. Елемента на Пелтие има и обратното действие. Той също може да се използва и като генератор на напрежение. Това се постига като му се приложи действието което прави самият той и по-точно като се загрява едната му страна. На изхода на елемента се създава потенциална разлика (ел.ток). Големината на полученото напрежението зависи от редица фактори като каква е разликата в температурите,колко вата е елемента и др.
« Последна редакция: Май 07, 2017, 11:44:41 am от Maistora52 »

Неактивен Радико

• Много Напреднал
  • Публикации: 2 907
  • Рейтинг: 293
  • Трудният начин е по-лесен
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
« Отговор #21 -: Май 07, 2017, 12:37:18 pm »
Атос това че заглавието е "пелтие" не значи, че главното в темата са пелтие елементите. То ако е така би следвало всичко да се премести в другата съществуваща вече тема по въпроса. Даже не съм сигурен че има само още една такава. Струва ми се по уместно като заглавие ще да е "Електрифициране на кошара"
иначе след думите:
Цитат
ама положението с годините е едно и също, само всезнайковци, и никаква полза от тях
Просто нямам какво повече да кажа след като от това което съм показал като снимки по горе няма никаква полза от кое ще има.

Неактивен Maistora52

• I'm first Omnologist in World
  • Много Напреднал
  • Публикации: 1 618
  • Рейтинг: 337
« Отговор #22 -: Май 07, 2017, 01:26:15 pm »
Подкрепям опита и обясненията на Радико, но държа да внеса спокойствие в душата му, като му припомня, че човек се учи не само от добрия си опит но и от горчивия.
Мисля, че не трябва да губим търпение, а с всички сили да се опитаме да помогнем на "Дан-чо Милан-ов" да си електрифицира кошарата в планината... дали с "пелтиета" или нещо успоредно - все ще е от полза. Целта е - поне да не се хвърлят вече набавените джаджи...

Неактивен atos

• Global Moderator
  • Много Напреднал
  • Публикации: 2 664
  • Рейтинг: 579
  • Мисля, следователно...мисля!
« Отговор #23 -: Май 07, 2017, 02:29:32 pm »
Радико, точно това значи!
Това, че  Dan Milan иска нещо (но не знае точно какво) ми прилича на "Имам 100 кила круши, как да си направя от тях 500 литра сливова ракия?"
Да, можеше да отвори тема с друго заглавие, това не променя факта, че темата е точно "ЕЛЕМЕНТ НА ПЕЛТИЕ", понеже всеки, който търси, ще очаква да се натъкне на информация именно за пелтие.

Аз специално бих му препоръчал един стърлинг двигател, забоден/опрян в печката му (щом казва, че дървата не са проблем), а пелтиетата да продаде в OLX  и готово.
« Последна редакция: Май 08, 2017, 12:18:46 am от atos »

Неактивен locco

• Стабилен
  • Публикации: 552
  • Рейтинг: 90
« Отговор #24 -: Май 07, 2017, 04:13:28 pm »
Ако ще правим Ток с "Елемент на Пелтие", значи говорим за "Ефект на Зеебек" в общи линии разочарованието идва от пределно ниското КПД 1-3%, като 3% е абсолютния максимум при идеални (непостижими) условия , реално имаме 1% КПД на обратимия Елемент на Пелтие.

Какво следва от това ниско КПД 1% при Елемента на Пелтие използван за производството на електричество или Ефект на Зеебек.

Генерираната електроенергия е толкова нищожна че едвам можем да захранваме един светодиод а употребяваме прахосваме много повече 99% топлинна енергия. Ако разполагаме с безплатна топлина можем да вземем само 1% от нея, чрез ефекта на Зеебек, а например със нискотемпературен Стърлинг Двигател, процента ще е 10-15% на порядък повече.

Затова Радико каза просто забравете за генериране на ток от Пелтие Елементи освен ако не разполагаме с естесвен разбирай безплатен източник на температурна разлика, който източник ни е даден от бога. Като езерото Байкал най-голямото сладководно езеро в далечен Сибир навън е -30-45, а температурата на водата на езерото под ледовете е + 4,5 градуса такава нискотемпературна разлика е естественно генерирана от природните условия. Просто трябва ефективен нискотемпературен двигател или електрически генератор, който да създава удобен вид за нас енергия. Никола Тесла в статия през 1900 година също говори за такава самоохлаждаща се генератор машина, която ще охлажда околния въздух и ще се самозахранва от това като ще прави и електричество. Сега има един Бургаски Професор по топлотехника: Димитър Митев от ВХТИ Бургас който е изобретил подобна самоохлаждаща се система, която освен, че се охлажда сама прави и ток. за който е писано във форума.

Реално това са технологии до които ние, като обикновенни хора нямаме достъп и ако искаме нещо реално това са известните ВЕИ източници: Фотоволтаици, Вятърни и Водни за които направих подробно изложение в темата като я оспамих яко.

Сега ако ще правим студа с Пелтие Елементи 20 Пелтие елемента хабят 1800 вата електричество и правят 1120 вата студ при идеални условия т.е. охлаждане със ледена вода на горещата им част значи влагаме 1800Вата получаваме 1/3 около 600 вата студ от него 1% 1/100 вземаме 6 Вата ток правим а влагаме 1800 вата ток за да напрвим студа това е грубата сметка на ефективността захранваме с P=1800 вата P=20*15V*6A i proizwevdame okolo 6W при най добри обстоятелства с 5Вата електроенергия тоест 5V1A можем да заредим един GSM, таблет или друг гаджет и ни остава 1Ват за едно диодче да ни свети простата сметка имаме 6Вт влагаме 1800вт общо кпд = 6/1800 *100 = 0,33% КПД на нашата система де е Киро на Кирия.
Забележка изобщо не смятаме в сметката ледената вода с 0С градуса температура помпата 12волта която ще я циркулира и хладилника който ще охлажда водата до 0 градуса така че реално ако включим и тези загуби КПД ще е още по-малко от сметнатото на изуст.

Неактивен Dan Milan

• Подготвен
  • **
« Отговор #25 -: Май 08, 2017, 09:59:28 am »
Първо пелтиетата не хабят, защото просто не им се подава ток. Второ след помоща ви тип слон в китайски магазин за което ви "благодаря", то в тоя форум само професори и академици - клуб на знещите дето не са направили и едно нещо през живота си. Е аз си загубих точно един ден, и преди да почна само попитах клуба на Лаладжиите, които се оказаха за съжаление много големи лаладжии. Сглобих 12 елемента и ги свързах последователно, Голям алуминев радиатор 20/20 см на студената страна, с кутийка за изолация 3 см. стиропор 25/25/10 см. откъм студената част, и водна риза към топлата. Започнат опит с циркулация на 60-70 градуса гореща вода. Постигнат ефект  0.96А с  26.57V,  или достигната 25W мощност с 12 пелтиета. Моето постнато видео в началото на темата е пак от рода на измамите, щото пича с едно пелтие вади 13 V и 5 А, а аз с 12 елемента не можах да извадя и 1 А. С години не влизам в тоя форум защото полза от него няма никаква. Наблюдавах как изядохте един човек тук с парцалите...Търся чобани за кошарата, защо явно само за това ставате.

Неактивен Maistora52

• Много Напреднал
« Отговор #26 -: Май 08, 2017, 10:18:06 am »
Заключвам темата, за да не стане поредната свада.

Неактивен dymelsoft

• Administrator
  • Сериозно Активен
  • Публикации: 474
  • Рейтинг: 245
  • специалист, не носи на пиене
« Отговор #27 -: Май 08, 2017, 11:17:56 am »
Aaa Maistora52 що сега заключваш, тъкмо стана интересно  ;).

Dan Milan има 20 пелтие елемента и е решил, че е хванал "господ за шлифера"  ;D .
"Лаладжиите" му обясняват, че пелтие елементите имат едва 1%-3% КПД ма на него дреме ли му. Човека си е навил на пръста да прави нещо и странно защо изобщо си прави труда да прави нова тема. Странно и какво очаква?
Като гледам постигнал е голям напредък, цели 25W.
При цена на елемента около 15лв. за брой и инвестиция само за елементите 20х15лв. (300лв.)  :o  да си беше купил един 100W фотоволтаик, диспечер и акумулатор. Щеше да си ги осигури тези 25W при това абсолютно безплатно. Виж друг е въпросът, ако тези елементи са му подарък и се чуди какво да ги прави :) .... на фурната с ориз :P .

Неактивен Maistora52

• Много Напреднал
« Отговор #28 -: Май 08, 2017, 11:41:32 am »
Ами заключих я, ей за тези приказки
Второ след помоща ви тип слон в китайски магазин за което ви "благодаря", то в тоя форум само професори и академици - клуб на знещите дето не са направили и едно нещо през живота си. Е аз си загубих точно един ден, и преди да почна само попитах клуба на Лаладжиите, които се оказаха за съжаление много големи лаладжии. ...
 С години не влизам в тоя форум защото полза от него няма никаква. Наблюдавах как изядохте един човек тук с парцалите...Търся чобани за кошарата, защо явно само за това ставате.
защото тя е обидна за целия Форум.
Аз не търпя такива!

Неактивен Dan Milan

• Подготвен
  • **
« Отговор #29 -: Май 08, 2017, 01:06:44 pm »
Всяко нещо води до някъква истина. Моя извод е следния, че с 1 квадрат елементи на Пелтие, което е 1000 бройки може да се извади към 500 вата  или половин киловат електричество. 1000 бройки са към 10 000 лева. Просто видеото което е направено без "ИЗМАМИ" е пълна измама/показано е,че с едно Пелтие мошенникът вади 13 волта на 5 А или 65W, затова му се вързах и реших да направя нещо. Все пак ще измисля нещо с тия пелтиета, които да свършат някъква работа. Благодаря ви за вниманието. Затова попитах и отворих темата. Питай патило, а не старило. Но получих, вие видяхте какво, а трябваше само някой, който е имал опит да го сподели, а не който е имал опит със "зеления хайвер" да ме поучава как се правят червени домати. Ако пелтието е 1/2 метра, ще се вади 1 Киловат електричество, жалко само, че не ги правят толкова големи. Все пак ви благодаря, за изгубеното ви време да ме оплюете. Не всеки е с пълни познания по абсолютна всичко, т.е. Годспод БОГ.
« Последна редакция: Май 08, 2017, 01:32:17 pm от Dan Milan »