Алтернативни енергоизточници > Други генератори на електрическа енергия

ЕЛЕМЕНТ НА ПЕЛТИЕ

(1/8) > >>

Dan Milan:
Елемент на Пелтие. Практични приложения. Искам да одъвчим тая тема, и ако не стане хубава дъвка да я изплюем.

Поствам видео.

https://www.youtube.com/watch?v=uq4fAq-9sX8

Имам 20 елемента на Пелтие

TEC1-12706

Размери: 40mm x 40mm x 3.4mm.
Максимален ток Imax: 6A.
Максимално напрежение Vmax: 15V 
Максимална темп. разлика м-у двете плочи: 67градуса. 
Макс. температура в модула 138 градуса.
Макс.охлаждаща мощност при темп. разлика 0 градуса м-у 2те плочи Qcmax 57W.

Може да се ползват за охлаждане/загряване на елементи или течности. При създадена температурна разлика между плочите, генерират напрежение. Задължително като се монтират на подходящи радиатори от 2те страни.

А тия ми са малко 4 броя.

Термоелектрически генератор TEG SP1848-27145 - елемент на Пелтие, оптимизиран за генериране на напрежение при разлика в температурите м-у 2те повърхности.
Може да се ползва и за охлаждане - параметрите са близки с TEC1-12706

Размери: 40mm x 40mm x 3.4mm.

Параметри в зависимост от температурната разлика между двете страни:
20градуса : напрежение без товар 0.97V, ток на късо : 225MA
40градуса : напрежение без товар 1.8V, ток на късо : 368MA
60градуса : напрежение без товар 2.4V, ток на късо : 469MA
80градуса : напрежение без товар 3.6V, ток на късо : 558MA
100градуса: напрежение без товар 4.8V, ток на късо : 669MA

Така, че смятам да осъществя 3Х1 идеи.
1-ва да направя малък хладилник с 25 елемента, и 2 ра да извадя някакъв ток. 3-та да генерирам и някаква топлина. Имам кошара високо в планината. Там няма нито вода, нито ток. Та с тия елементи какво можем да постигнем.

Dan Milan:
КАЗАХ не разполагам с абсолютно никакъв ток на кошарата. За 2 километра да ми опънат жиците т.е да ме свържат ми искаха 70 000 лева, но това е друга история. Искам да направя не хладилниче за 2 Кенчета, а нещо по голямо като вложа наведнъж 25 Пелтиета. Поне да си изстудявам водата и бирата, и да съхранявам 2 парчета наденица. И някакъв ток да извадя де за телефона или за телевизора. Преди идеята ми беше с волтаици да правя към 10 киловата и енергото над 5 киловата трябва да те свържат, да ама НЕ. Така че има за сега само елементи на ПЕЛТИЕ. Пък топлото ми е до мен. Отивам отрязвам си 2-3 кубика и в печката, плащам си само бензина за бензинопила. Разполагам и с акумулатор 12v 62 Аh. Правим студено без ток, и с добития ток от Пелтиетата зареждаме акумулатора.

.....може лесно да се сметне колко Вата ще имаме бонус май беше 56W * 20 = 1120W ей тъй от нищото дето не сме ги плащали, звучи добре, ако извадя 1120W, веднага ти коля агнето + каса бира бонус.

Dan Milan:
Соларна система 2000 вата ще струва х 3

Радико:
Dan Milan
Не се хаби за бити каузи. Тези пелтие елементи за нищо не ги бива. Евентуално можеш да ги използваш за хладилник но с доста ниско КПД. За по високо е необходимо импулсно захранване което да следи температурите от двете страни на пелтието и разни други екстри.
А за производство на ток просто забрави. Прикачам тука долу три снимки на такъв уред който направих миналата есен за една презентация и е с отчайващо ниски показатели - в него са 4 пелтиета разположени под радиаторите които се виждат вътре в кутията. Отзад е перка задвижвана от стърлинг която охлажда радиаторите. Е, със подгряване от газово котлонче успяхме да изкараме няколко вата мощност. за добив на енергия виж темата която разработвам:
http://mazeto.net/index.php/topic,6745.msg40953.html#msg40953
На финалната права съм и съвсем малко ми остава да направя устройство произвеждащо реално използваеми количества енергия.
П.П. Абсорбционните хладилници могат да се захранват и от пламъка на една парафинова свещ. По добра алтернатива са от пелтиетата.

Dan Milan:
Благодаря ти Радико, затова пуснах темата, за да видя има ли смисъл въобще да си губя времето. Пелтиетата вече съм ги купил на времето преди 3-4 години. Поне си мислех нещо да направя от тях, което ще ми свърши някаква работа.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия