Автор Тема: контролер за соларни панели  (Прочетена 9574 пъти)

Неактивен vradev

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 18
  • Пол: Мъж
  • Скайп: valentin.radev
контролер за соларни панели
« -: Април 18, 2017, 02:39:09 pm »
Здравейте,
Явно имам проблем с контролера, защото ми събаря втори акумулатор.
Ползвам Steca Solarix MPPT 2010 - 10А и не струва малко.
Понеже е в гаранция го върнах, че не работи, след 10 дни ми го върнаха обратно уж всичко било наред.

Някой правил ли е тестове с различни контролери за соларни панели и има ли читав?

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: контролер за соларни панели
« Отговор #1 -: Април 18, 2017, 03:46:48 pm »
Какво значи че ти събаря акумулатора?  Не ти изключва консуматорите на 10.5в и продължава да пада или нещо при зареждането не прави както трябва? Какви са ти акумулаторите? Панела какъв е? Дай някакви подробности де ... така на въпроса ти никой не може да ти отговори. Те са хубави тия контролери и е малка вероятността да е от контролера.
Пробвал съм доста контролери и да ти кажа честно кой знае каква разлика в качеството на зареждане и контрол на тракинга няма. Включително и DIY  контролери вършат перфектна работа.  Имай предвид че за правилната  и ефективна работа на контролера най важно е правилното позициониране на панела и  охлаждането му до колкото е възможно. Останалото е суета и добри акумулатори.
« Последна редакция: Април 19, 2017, 07:36:35 am от Maistora52 »

Неактивен vradev

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 18
  • Пол: Мъж
  • Скайп: valentin.radev
Re: контролер за соларни панели
« Отговор #2 -: Април 18, 2017, 04:11:58 pm »
панел 100W - RAGGIE /немски/.
акумулатор 1 - 60Ah/20h Banner ENERGY BULL /втора ръка/ - за два месеца работа и се скапа - напрежение около 4 волта.
акумулатор 2 - 60Ah/20h Banner ENERGY BULL /нов/ - пак същото за около 2 месеца, но е в гаранция и съм го върнал, чакам отговор.
разхода ми е около 1-1.2 А/час, системата работи 7-8 часа в денонощие.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: контролер за соларни панели
« Отговор #3 -: Април 18, 2017, 05:23:38 pm »
Vradev, виж дали кипи акумулатора по време на зареждане, тука съседа ми имаше проблем със същия контролер. Презареждаше акумулатора и го съсипа за три месеца работа, и неговия акумулатор беше 60Ah.

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: контролер за соларни панели
« Отговор #4 -: Април 18, 2017, 07:02:51 pm »
Това са стартерни акумулатори. Не ги тъпчи на повече от 14 в .

Неактивен vradev

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 18
  • Пол: Мъж
  • Скайп: valentin.radev
Re: контролер за соларни панели
« Отговор #5 -: Април 19, 2017, 09:39:39 am »
Акумулаторните не са стартерни определено.
Вчера след работа ме заведоха при един специалист по акумулатори. Отворихме втората ръка акумулатор - проверихме клетките - всички са под 0.5 волта. Ще се пробва да го възстанови, ако плочките са читави.
По негово мнение - имало е прекалено много цикли на презареждане и преразреждане.
Имам събрани доста различни контролери /китайски ужас/ и през почивните дни почвам тестове, вкючително и със злополучната Steca.
Когато почнах преди две години със соларните системи, два контролера ги отхвърлих при тестовете, просто спряха да работят. Ще кача снимки на тия които според мен не работят както трябва, може на някого да му е от полза.
снимка(1) - Работи около месец /просто спря но не прецака нищо/ - параметрите му са добре - мах.14.4 В/мин.10.9 В.
снимка(2) - Има функция ден и нощ /такъв ми трябваше/ - параметрите му са добре - мах.14.8 В/мин.10.8 В. Работи около 4 месеца, после спря и събори един малък акумулатор 8А.

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: контролер за соларни панели
« Отговор #6 -: Април 19, 2017, 10:09:52 am »
vradev ами не знам кво да ти кажа. Аз ползвам само акумулатори sunlight до момента не ми се е случило нито един контролер или акумулатор да ми се прецака. След като видях че няма особена разлика дали контролера е PWM или  MPPT или добре направен в домашни условия вече ползвам само DIY  с един тъп PIC. Не ми е падал акумулатор нито ми е презареждал.  При теб консумацията е малка - значи не е от лош режим на разряд.
Рекорда ми е с един 70АЧ акумулатор от бус който е на 10 години - т.е. 10 години си беше на буса и това е оригиналният му акумулатор и сега 1-2 год след като го смъкнах от буса, си работи за осветление на едно бунгало със  възможно най елементарния контролер  - тъпа зареждачка дето буха прав ток до 14 в в батерията и нощно време като стане тъмно включва едно 10 ватово прожекторче лед. На 10.5 волта гаси и не включва докато батерията не вдигне поне 13 волта.
Можеш ли да симулираш PV панел с токоизправител и да наблюдаваш какво става на някоя опитна батерия с малък капацитет? За да видиш как работи контролера ти.

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: контролер за соларни панели
« Отговор #7 -: Април 19, 2017, 11:08:25 am »
Бяха ми предложили някакви балансери за балансиране на напрежението в акумулаторите май и на тебе нещо такова ти трябва. В момента разглеждам за тях в нета, че имам друга идея да си направя ветрогенератори от алтернатор за кола и да свържа всеки на един акумулатор......

Неактивен vradev

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 18
  • Пол: Мъж
  • Скайп: valentin.radev
Re: контролер за соларни панели
« Отговор #8 -: Април 19, 2017, 11:21:05 am »
coke2k - това да тествам с токоизправителя е добра идея. Благодаря много.
От ноември миналата година, съм на слънчево осветление вкъщи - панели 50W+30W /моя изработка/, акумулатор 40А, контролер 20А китайски, но има настройки, крушки бай китай - 3W /разход 0.08 А/. Осветлението си работи без проблем вече 5 месеца.
Декември направих почти същото но за нощно осветление. Понеже ходя на 2-3 месеца там е с по-качествени неща, но нещо не се получава.