Автор Тема: Всички недоразумения относно магнитите - ТУК!  (Прочетена 62887 пъти)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Всички недоразумения относно магнитите - ТУК!
« Отговор #15 -: Ноември 26, 2018, 11:47:24 pm »
Благодаря Радико,
Не ми трябват 1 метрови магнити а един магнит ф15х45 мм. и понеже не мога да намеря
с такава дължина, ще пробвам три ф15х15мм. на малко саламче. Надявам се силата да стане поне х2!!!!
На практика стават като дълъг, по-голям магнит, можеш да ги редиш до безкрайност.
В момента, в който пиша това съм наредил около 30-35 цилиндрични неодимови магнита във формация "пръчка" и прокарвам стомана по нея :D
Привличане в средата на пръчката почти няма. При движение към края, нараства доста слабо и плавно. Към приближаване на края изведнъж се усилва с рязко нарастващ градиент и е най-силно на челото на пръчката.
Толкоз от практиката. Силата на привличане не става х2, Радико ти обясни защо. Най-много 1 и малко...
Сумарното поле е като навързване на сегменти, защото не може да се унищожи зоната на Блох при всяко от магнитчетата.
Реших да го добавя тук, вместо да пускам друг пост другаде...
Ако имаме работещ магнитен двигател, самозадвижен, без допълнителна сила и без товар, как мислите:
1. Ще си увеличава оборотите до саморазрушение?
2. Ще си увеличава оборотите до достигане на едни определени и ще ги задържи, подобно на ел. двигателите?
« Последна редакция: Ноември 27, 2018, 02:09:43 am от atos »

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: Всички недоразумения относно магнитите - ТУК!
« Отговор #16 -: Ноември 27, 2018, 06:02:15 am »
Капанадзе в началото преди да стигне до "зелената кутия" и т. н.  се занимава с магнити и установил експериментално, че ако между магнитите има въздушна междина то общата сила е по голяма отколкото когато липсва тази междина...

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Всички недоразумения относно магнитите - ТУК!
« Отговор #17 -: Ноември 27, 2018, 08:04:47 am »
Руския май не ти е силна страна, за другото не искам и да казвам, там нещата са още по зле.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Всички недоразумения относно магнитите - ТУК!
« Отговор #18 -: Ноември 27, 2018, 11:53:37 am »
Детандерите са устройства за разширение на компресирани газове. Срещат се в хладилници, климатици и машини за втечняване на газове. За да се намали разхода за втечняване на газове, обикновено детандерите се изпълняват като турбини или бутални двигатели. Именно такъв детандер е показан на линка, който е свързан с генератор на ток. Тука думата "тормозного" е използвана в смисъл на електродинамична спирачка, т.е. намаляване на скоростта за сметка на произвеждането на електроенергия.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Всички недоразумения относно магнитите - ТУК!
« Отговор #19 -: Ноември 27, 2018, 01:39:41 pm »
Той че може да бъде двигател - може, но черпи енергията, която си вкарал в газта за да я сгъстиш. Просто си я прибираш. Безмислено е за домашно приложение поради мизерните количества енергия които ще си върнеш за сметка на усложняването на устройството. Мен лично ми е достатъчен компресора на хладилника дет ми бръмчи, какво остава още един бутален или турбинен двигател, куплиран с генератор да има вътре ... :)
Много по-смислено е да сложиш една водна риза отзад на радиатора на хладилника и да си подгряваш топла вода за кафемашината, пералнята или бойлера. И това е овъркил според мен... ще спестиш 10-20 лева на година...

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Всички недоразумения относно магнитите - ТУК!
« Отговор #20 -: Ноември 27, 2018, 06:34:23 pm »
Цитат
Не е задължително да е въздушна.
Но макромагнитите, които усвояват трябва да са около точката на Кюри или да са доведени до нея.
...
Това е точно за тема недоразумения. Магнит близо до точката на Кюри не може да съществува, парче метал да, но магнит не.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Всички недоразумения относно магнитите - ТУК!
« Отговор #21 -: Ноември 28, 2018, 01:55:07 am »
Радико, а сърцевината на електромагнит влияе ли се от точката на Кюри? Щото досега не ми е хрумвало да се ровя за такива данни, ако знаеш, де...

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Всички недоразумения относно магнитите - ТУК!
« Отговор #22 -: Ноември 28, 2018, 03:25:51 am »
Рязане на магнити и насочване на вектори - Холбах масиви https://www.youtube.com/watch?v=ep2PAMrzwEU

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Всички недоразумения относно магнитите - ТУК!
« Отговор #23 -: Ноември 28, 2018, 08:45:16 am »
Ооо entalpii освен да ти кажа добро утро по въпроса. Радвам се все пак, че още някой се интересува от въпроса. Атос, магнитите, примерно неодимовите престават да са магнити още при 90 градуса а при 200 колкото е Кърпачев кюрито им започват да имат магнитни свойства като на алуминия или медта.
Даже едни американци имат патент за ограничаване тока в електродвигатели при загряване чрез използване на магнитопровод с ниска точка на Кюри.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Всички недоразумения относно магнитите - ТУК!
« Отговор #24 -: Ноември 28, 2018, 09:18:59 am »
Радико, нали не допускаш, че ще взема наистина да те питам за постоянни магнити, били те феритни или неодимови?
Прочети пак поста ми, ако не знаеш, просто кажи - "не знам"!

Близо до точката на Кюри, Драганчо!
Преодолява я при магнитокалоричния ефект.
Улазя феромагнитно, а излазя парамагитно и няма дърпане, като на влизане!
Въпросът е дали е реверсивен процесът? Ако е - топлообменът трябва да се осъществява светкавично!
Ако не е - няма никакво приложение!

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Всички недоразумения относно магнитите - ТУК!
« Отговор #25 -: Ноември 28, 2018, 09:59:40 am »
Може ли да се използва магнитокалоричният ефект за отопление със магнитокалорични климатици. По изчисления ще бъде с 1/2 по икономичен, от традиционните компресорни климатици и хладилници.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Всички недоразумения относно магнитите - ТУК!
« Отговор #26 -: Ноември 28, 2018, 10:06:44 am »
Реверсивен е - нужен ти е само феромагнетизмът.
Двигателите на Дингиз и други като него не са измама, но авторите им отклоняват търсещите. И пак работа извършват бързите нано-магнити, запрягани от... макро-магнетизма.

Що се отнася до светкавичен топлообмен, нитинолът как ти се струва?   8)
Я ни запознай по-подробно с принципа?
Тия нано-магнити (предполагам не само) за мен са все още абстрактно понятие...

Относно нитинола - малкият температурен диапазон за трансформация би бил в плюс, разликата обаче трябва да се осъществява в нищожен интервал от време, за да е полезна при магнитно приложение! Оказва се, че тази сплав може да се произвежда в различни съотношения, притежаващи импеданс в свойствата и характеристиките им. Дотук добре. Не намерих данни за "светкавичната" топлопроводимост обаче?
« Последна редакция: Ноември 28, 2018, 10:22:42 am от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Всички недоразумения относно магнитите - ТУК!
« Отговор #27 -: Ноември 28, 2018, 10:24:23 am »
"Наномагитите" са микрочастиците, които за разлика от макромагнитите са много бързо подвижни.

Даже "ангстрьом-магнити" може да ги наречем, за да избегнем фарисейщината.
Това е ясно на всеки с поне малко обща култура! Питам те как е възможно практически да се работи с подобни наночастици?
Реално това е...магнитен прах (магнитно "брашно").

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Всички недоразумения относно магнитите - ТУК!
« Отговор #28 -: Ноември 28, 2018, 10:31:20 am »
Шикалкавиш нещо!
Тия наномагнити, нали представляват на практика прах! Или си ги представяш като светлинен лъч, а?

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Всички недоразумения относно магнитите - ТУК!
« Отговор #29 -: Ноември 28, 2018, 11:05:03 am »

Извинявай, че не мога да разбера какви са, къде са и как са разположени тия "миниатюрните природни магнитчета", пък и как се управляват...
« Последна редакция: Ноември 29, 2018, 09:29:39 am от atos »