Автор Тема: Всички недоразумения относно магнитите - ТУК!  (Прочетена 62897 пъти)

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Цитат
Южният полюс на магнита е този, който търси север.

june1900, полюсът който сочи географския север е северния полюс. Ако следваме грешната логика която представяш, за определяне на полюсите, то полюса който "гледа" кълновете е N.


Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Всички недоразумения относно магнитите - ТУК!
« Отговор #1 -: Април 16, 2017, 01:42:50 am »
june1900, полюсът който сочи географския север е северния полюс. Ако следваме грешната логика която представяш, за определяне на полюсите, то полюса който "гледа" кълновете е N.
Добре де, както и да е, "обратната грешка" тук е възможна, по-важното е, че има реално проведен опит, а кой полюс влияе положително, june1900 може да каже от лично наблюдение.

june1900

  • Гост
Re: Всички недоразумения относно магнитите - ТУК!
« Отговор #2 -: Април 16, 2017, 12:06:09 pm »
Според мен nizo е прав... и аз съм в грешка поне що се касае до лексикалната ми констатация.

И наистина, трябва да се обърне внимание:
- имаме народна мъдрост, подобното привлича подобно.
- имаме по-късна, мистична мъдрост: противоположностите се привличат.

И двете са верни. Въпросът е, че се прилагат за различни неща.

Когато магнитните полюси са били наименувани, наименувало ги е хорското простолюдно множество, разсъждаващо на принципа подобното привлича подобно и прилагащо го без да дискриминира между различните ситуации. Така северният полюс е сочещият север.

Но е ясно, че полюсът, който сочи на север, по всички закони на магнетизма е разноименния на онзи магнитен полюс, който се намира на север. (тоест в по-модерно време е установено, че северният магнитен полюс на Земята явно е южен, според магнитните тела... или че полюсът на магнитните тела, който сочи Земния север, явно е южен от гледна точка на планетата)

Така че... това е една онаследяваща се грешка и поредно доказателство, че човечеството и цивилизацията му на тази планета не е пример за здрав разум.

Аз винаги съм се питал, защо по дяволите не се коригира и осъвремени световното знание на база модерния научен напредък? Защо северен полюс продължава да се нарича северен, след като още между 30-те и 70-те години многократно е било установено, че единия се върти по часовника, а другия обратно на часовника? Защо в 21ви век полюсите продължават да се наричат от гледна точка на посоките, а не от гледна точка на въртенето на Земята около оста й?? Поради същата причина, поради която няма световно приета Свободна Енергия - научният напредък се спъва заради липса на културно развитие, съзнанието на човечеството е все още равнинно и не желае да развие версорни, спинови или вихрови схващания...

Както и да е... това само по себе си е друга тема.

Точно както atos казва - в книгата, на която се опира експериментирането ми, се казва, че що се касае до семената, ВИНАГИ облъчените семена са по-развити, независимо с кой полюс. При животните не е така - при тях контролата е по средата на ефектите. Но при семената контролата е най-ниско от всички ефекти.

Затова ще направя още проби, да. Ще пробвам да обърна плочката, и ще снимам резултатите. В момента се развиват слънчогледовите семена.

След това ще пробвам и с двата полюса - единия отдолу, другия отгоре, после обратно, после по-добрия да е и отгоре и отдолу.

За сега за себе си установявам, ако не друго, то поне че със сигурност облъчените с магнетизъм семена са по-развити. Както каза Dedo pop в темата за земеделието, да го перефразирам, вместо във всяка дупка - фекал... под всяко растение - магнит!
« Последна редакция: Април 16, 2017, 01:19:20 pm от Maistora52 »

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Всички недоразумения относно магнитите - ТУК!
« Отговор #3 -: Април 16, 2017, 09:53:53 pm »
Зачем просто, когда можно сложно?
Такава рубрика имаше в сп. "Техника молодежи".
http://mazeto.net/index.php?action=dlattach;topic=1946.0;attach=41491
Класическа физика. Много добър учебник - няма локуми....
Страница 240 - въпросът е решен отдавна.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Всички недоразумения относно магнитите - ТУК!
« Отговор #4 -: Април 17, 2017, 02:35:00 am »
Хайде да спрем с този спор, понеже ми напомня за една ситуация от книгата "Гъливер" - станала война между привържениците на тези, които чупели яйцето от тъпата страна и другите, които го чупели от "острата страна"...

Нека june1900, да каже кой полюс на магнита влияе позитивно върху растенията, да го отъждестви спрямо полюса, сочещ север (примерно), пък всеки да го кръщава както си ще (може и AXNFREU, пак примерно).


Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Всички недоразумения относно магнитите - ТУК!
« Отговор #5 -: Април 17, 2017, 02:17:36 pm »
Извинявам се много ма ... на кой му щукна идеята да сложи южния магнитен полюс на северния географски?!? Вие чувате ли се изобщо какво говорите?
Откъде изобщо е дошло наименованието "северен" и "южен" полюс на магнитите?  Нали се сещате че именно това че края на желязната пръчка която е сочила географския "север" се е наричала "северна" - тогава, във времената когато магнита и магнетизма е бил непознат и хората са мислели че пръчката е била омагьосана или че някакъв дух я е въртял помагайки им да се ориентират в пустошта...
Как смятате - дали древните и доста необразовани по нашите стандарти моряци и пътешественици са казвали "южен" на края който е сочил географския север?
Моля ви се ... мислете трезво ... :)

june1900

  • Гост
Re: Всички недоразумения относно магнитите - ТУК!
« Отговор #6 -: Април 17, 2017, 02:55:32 pm »
Стига спорове де, ясно е: из "Наръчник по магнетизъм", 1842г





През 19ти век е било прието магнитите да се обозначават със стрела - върхът й бил север, а перата юг. В 19ти век също така със стрела се е обозначавала посоката на протичане на тока. Ясно е нарисувано, че географският северен полюс е магнитния южен полюс на планетата.


Следователно nizo беше прав, че аз бях в грешка, както и аз установих след това в оригиналната тема.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Всички недоразумения относно магнитите - ТУК!
« Отговор #7 -: Април 17, 2017, 03:12:59 pm »
Ъхъм...сега остава само да се разбере някак, тия хорица с културите и пилетата дали и те са имали в предвид "обратната грешка" и...всичко е точно ;D

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Всички недоразумения относно магнитите - ТУК!
« Отговор #8 -: Април 17, 2017, 03:47:19 pm »
nizo, постът ти носи ли някакъв позитивизъм?
Май личните ви отношения избиват и доминират над всякаква информативност. Всеки има доводи, да, при такава дуалистичност на въпроса, все единият е прав, а другият - не.
Важно е да се пише без такива озъбвания (в двете посоки имам в предвид). А можеше да се държите доста по-зряло, но не би?
Ако целта беше да се установи истината и да се унифицират нещата (за да няма недоразумения), ок.
Но целта, както всички я виждаме тук е да е докаже, че другият е незнаещ, а "аз съм в час", което е детинско според мен!
За съжаление подобни личностни "борби" присъстват почти във всяка тема...


sasho41

  • Гост
Re: Всички недоразумения относно магнитите - ТУК!
« Отговор #9 -: Февруари 04, 2018, 03:52:32 pm »
Здравейте,
Имам си едно НЕ..разумение относно магнитите и задавам въпрос:
Ако подредим последователно(сами да се привлекат) няколко магнита, как се променя
силата на привличане? Увеличава се, намаля или..........? Ако се увеличава, колко броя е
допустимо да наредим последователно?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Всички недоразумения относно магнитите - ТУК!
« Отговор #10 -: Февруари 04, 2018, 04:21:30 pm »
ами силта на два магнита с дебелина 5 мм е равна на един магнит с дебелина 10 мм. Е разбира се има някакъв мизерен процент разлика породен от микроскопичната междина помежду им. освен това можеш да ги добавяш до безкрайност на салам обаче силта няма да расте до безкрайност заради фактора наречен насищане, Той обаче е различен за различните материали и не може да бъде даден еднозначен отговор, по същата причина е безсмислено и првенето на много дълги магнити.

sasho41

  • Гост
Re: Всички недоразумения относно магнитите - ТУК!
« Отговор #11 -: Февруари 04, 2018, 04:36:35 pm »
Благодаря Радико,
Не ми трябват 1 метрови магнити а един магнит ф15х45 мм. и понеже не мога да намеря
с такава дължина, ще пробвам три ф15х15мм. на малко саламче. Надявам се силата да стане поне х2!!!!

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Всички недоразумения относно магнитите - ТУК!
« Отговор #12 -: Ноември 26, 2018, 09:20:51 pm »
А кога ще видим тихите и икономични магнитни хладилници?
За това има два сценария:
Или когато разсекретят разработките по въпроса или когато някой като мен публикува какво е открил и китайците го прочетат.

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: Всички недоразумения относно магнитите - ТУК!
« Отговор #13 -: Ноември 26, 2018, 09:24:27 pm »
Радико  :) :) :D Прав си :)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Всички недоразумения относно магнитите - ТУК!
« Отговор #14 -: Ноември 26, 2018, 09:49:12 pm »
Очевидно не са наясно щом още не са пуснали хладилниците. А какво общо имат тук криптовалутите.