Автор Тема: Всички недоразумения относно магнитите - ТУК!  (Прочетена 62921 пъти)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Всички недоразумения относно магнитите - ТУК!
« Отговор #30 -: Ноември 28, 2018, 11:39:52 am »
Ами така кажи, бре, че се изразяваш условно!
Какво ме оплете в излишни мисловни напъни да се чудя, каква е пък таз нова магнитна нанотехнология, дето не съм я чувал...

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Всички недоразумения относно магнитите - ТУК!
« Отговор #31 -: Ноември 28, 2018, 11:57:05 am »

Магнитният двигател е и магнитен хладилник. Енергията, добивана от него е от околна топлина.

Както при двигателите-детандери, енергията е от топлинното трептене на миниатюрните природни магнитчета.

Този магнитен двигател, на магнитокалоричният ефект ли работи ? Ето магнитният хладилник: https://megavselena.bg/po-produktivna-hladilna-tehnika-s-magnitno-ohlazhdane/  Температурата от него може да се ползва за отопление, а студа за втечняване на газове, които да се ползват като допълнителен енергоизточник.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Всички недоразумения относно магнитите - ТУК!
« Отговор #32 -: Ноември 28, 2018, 01:36:40 pm »
Атос трудно пиша. Положението е същото и при сърцевините на електромагнитите и при двигатели и трафове. Разликата е само в температурата. Там съвсем умишлено се търсят материали с висока точка 800 и повече. Най високата която съм срещал е 900 гр.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Всички недоразумения относно магнитите - ТУК!
« Отговор #33 -: Ноември 28, 2018, 02:01:11 pm »
Трафовете са друга работа, там се търси магнитна проницаемост, не магнитна възприемчивост, но...разбрах те.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Всички недоразумения относно магнитите - ТУК!
« Отговор #34 -: Ноември 28, 2018, 02:21:39 pm »
Имате предвид, че може да се охлажда с ферорезонанс или подвижни магнитни полета?
Не не това имам в предвид а това, че всички магнитни материали при определена температура престават да са магнитни материали. В това число и кислорода.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Всички недоразумения относно магнитите - ТУК!
« Отговор #35 -: Ноември 28, 2018, 02:26:12 pm »
За кислорода не знаех, че е магнитен...честно!
Значи...вървя си по улицата с малък електромагнит в носа, чат-пат преди вдишване, натискам в джоба си бутона на ел.магнита и, ооо, чудо - само кислород дишам, бе, кво ми пука че имало вредни емисии...
Пък аз погрешно съм си мислил досега, че магнитното земно поле е най-силно на екватора. Ма тъй...щом водата в световния океан е най-богата на кислород по полюсите, значи там го привлича и е  най-силно магнитното поле.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Всички недоразумения относно магнитите - ТУК!
« Отговор #36 -: Ноември 28, 2018, 02:58:53 pm »
Нормално е да не знаеш. Това се знае много от скоро. При температури близки до абсолютната нула и при високо налягане се получава твърда форма с червен цвят и феромагнитни свойства.
« Последна редакция: Ноември 28, 2018, 03:00:35 pm от atos »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Всички недоразумения относно магнитите - ТУК!
« Отговор #37 -: Ноември 28, 2018, 03:18:46 pm »
Ами аз се сещам за две причини. Първата е че такива са най добрите за други цели материали, а втората е, че искаш да се възползваш по някактв начин точно от този преход.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
« Последна редакция: Ноември 28, 2018, 04:51:53 pm от valex »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Всички недоразумения относно магнитите - ТУК!
« Отговор #39 -: Ноември 28, 2018, 05:29:09 pm »
Ами сигурно имат основателни причини да не ги пускат още. Ти можеш ли да направиш някакъв такъв уред с който да им докажеш, че не са на прав път като бавят внедряването.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Всички недоразумения относно магнитите - ТУК!
« Отговор #40 -: Ноември 29, 2018, 02:54:59 am »
Магнитният двигател е и магнитен хладилник. Енергията, добивана от него е от околна топлина.
Както при двигателите-детандери, енергията е от топлинното трептене на миниатюрните природни магнитчета.

Ех тази енергия на "околната топлина". Като я хванете и няма пускане. Направо я направихте източника на свободната енергия (което е така, в някяква степен, но за съжаление не от защитаваната от вас гледна точка), или по точно, освободената, понеже, топилнята, пардон наименувано по-точно, излъчване с опредена висока честота, не се среша често във вселената ако сте забелязали.

Като казвате те тези "природни магнитчета"  дават тази топлинка, от само себе си, така да се каже, предполагам нямате в предвид, натуралните емисии определени тежки метали от типа на алфа, бета и гама частици. Ако нямате предвид споменатия феномен, както предполагам, то тогава, обяснете, как така, имаме емисии на високочестотни вълни, което всъщност е феномена които знаем по народно му като "топлина", и кои ги генерира. Понеже, ако вземем вашите, нахвърляни на ляво и дясно термини, с половин дума или изречение, и нямайки някаква свързана мисъл в повече от 2-3 реда, се оказва, че тези "миниатюрни магнитчета" си трептят така свободно, и излъчват виждате ли тези топлинни лъчи, пардон "топлина", които ние може да си хващаме с по-големите магнити.
И забележете че тези, интелигентни малки "магнитчета" ( или както се конкретизирахте пред atos, че това са все пак познаете на нам атомни частици ), решават да трептят така и излъчват тази си топлина само на определени географски ширини или през опредено време на годината. Тука малко аз екстрапулирах вашите мисли, така да се каже, ако нямате възражение. Но ако се замислите нещата с вашата теория отиват натам.

Дайте малко по сериозно моля ви се, все пак не сме в жанра на научната фантастика.

В допълнение изобщо не споменаваме, какъв е специфичния температура капацитет на 1 kg, въздух, приблизително  0.75 m3 въздух, и колко енергия, във формата на топлина, може да се изтегли от него, преди да има нужда отново да се нагрее, така да се каже, от вашите "миниатюрни магнитчета".
Може би трябва да прочете първо Фарадей, Максуел, Джаул и Келвин, та тогава да започнете да си градите теории, най-малко за да поправите техните грешки, разбира се, понеже явно вие вече имате сериозен поглед върху материята.


Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Всички недоразумения относно магнитите - ТУК!
« Отговор #41 -: Ноември 29, 2018, 07:40:07 am »

Забележи демонстрациите - вкарват магнита, загрява се и не споменават, че се НАМАЛЯВА усилието за излизане на феромагнита.
Значи до тук си напълно прав. Добре а от тук нататък какво следва имаш ли някаква макар и мъглява визия за по нататъшни ДЕЙСТВИЯ или нещата ще продължат в журналистически дух.

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Всички недоразумения относно магнитите - ТУК!
« Отговор #42 -: Ноември 29, 2018, 07:43:12 am »
Entalpii, с тези глупости можеш да впечатлиш само някой технически неграмотник, или "на децата майките", както казва Майсторът...
Хвърли се от балкона, разпльокай се долу, и после търси някой от "изрязаните ефекти" да се рециклираш безброй пъти...
За "стрела на времето" чувал ли си? Оказва се, че дори в черните дупки тя не се обръща... Обръща се едва на квантово ниво, но там пък нямаш "макро-енталпия". Та значи проблемът ти е ентропията, а не енталпията. Проблемът е във факта, че въздухът в една стая НИКОГА няма да се отдръпне и сгъсти спонтанно в единия ѝ ъгъл; че една шепа зарчета, хвърлени на пода, никога няма да се обърнат всичките с шестиците нагоре, колкото и подредени да са били преди това (има една игра "Генерал" - само с 5 зарчета - пробвай от колко хвърляния ще ти се паднат 5 еднакви числа...)

"Идеалният газ" за това е идеален, защото е физически (и математически) опростен модел. Иначе от повече от 120 години си има корекции за реалните газове (за ВСЕКИ един от тях), това обаче никак не прави нещата по-розови за нас (по отношение на СЕ), а точно обратното... Та термодинамичните машини (като напр. двигателят на Стърлинг) бачкат най-добре и най-ефективно с ИДЕАЛЕН ГАЗ. Но понеже такъв в природата не съществува, заменят го с водород или с хелий, защото те най-силно се доближават до него по свойства...

Накратко - в тези науки няма "орязани" неща. Орязал ги е Оня Отгоре, точно с цел да нямаш наготово всичко, което си поискаш, и по този начин да започнеш да мислиш, да се развиваш и да вървиш напред, точно заради трудите условия, при които си поставен. И въпреки "трудните" условия, човек днес живее 100 пъти по-лесно и по-безопасно, отколкото преди 170 години, когато бай Карно, в старанието си да усъвършенства парната машина, е формулирал термодинамиката. А за този по-добър живот немалък принос има и самата термодинамика! :)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Всички недоразумения относно магнитите - ТУК!
« Отговор #43 -: Ноември 29, 2018, 09:05:28 am »
Ти своята роля като човека който посочва ли я виждаш. Защото аз съм един от народа дето "масово ги прави" и да ти не поевтиняват защото въобще няма такива подходящи та камо ли да поевтинеят.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Всички недоразумения относно магнитите - ТУК!
« Отговор #44 -: Ноември 29, 2018, 09:44:54 am »
Entalpii, какъв е шансът някой от нас да се сдобие с чист гадолиний или нитинолова сплав с необходимите му качества?
Казваш - топлинната рецикличност е осъществима в затворена система, ок, на теория е така.
Но на практика?
Колко "затворена" система можеш да направиш? Всяка затворена система, за да я ползваш, все някак трябва да я отвориш по някакъв начин, за да "източиш" някаква използваема енергия. А отвориш ли я, през "вратата" не можеш да контролираш изцяло нито какво ще влезе, нито какво ще излезе!
Освен това, всяко преливане (трансформация) на енергия по една система винаги е съпътствано от загуби. Колкото повече - толкова повече.
Весо ти го обясни добре, аз го казвам с прости думи - не можеш насила да накараш тяло от околната среда да отдаде топлината си, изстудявайки се по този начин, без да вложиш повече енергия в този процес, отколкото би получил при по-нататъшната трансформация на енергиите!
Давам ти пример - правиш хладилна чанта с пелтие елементи, захранена от фотоволтаичен панел. Това е най-краткия път на енергията, имаш 2 трансформации - светлина към електричество - оттам имаш охладител/нагревател. Ако тази система е затворена, тя няма да работи. Колкото повече междинни звена включим, толкова по-големи загуби ще има (не дай си Боже да има механика и движение, там просто се гълта яко енергия).