Автор Тема: Всички недоразумения относно магнитите - ТУК!  (Прочетена 1114 пъти)

Неактивен nizo

• Стабилен
  • Публикации: 570
  • Рейтинг: 222
  • Thoughts become things!
Цитат
Южният полюс на магнита е този, който търси север.

june1900, полюсът който сочи географския север е северния полюс. Ако следваме грешната логика която представяш, за определяне на полюсите, то полюса който "гледа" кълновете е N.

Неактивен atos

• Global Moderator
  • Много Напреднал
  • Публикации: 2 373
  • Рейтинг: 520
  • Стара върба не се превива...
Re: Всички недоразумения относно магнитите - ТУК!
« Отговор #1 -: Април 16, 2017, 01:42:50 am »
june1900, полюсът който сочи географския север е северния полюс. Ако следваме грешната логика която представяш, за определяне на полюсите, то полюса който "гледа" кълновете е N.
Добре де, както и да е, "обратната грешка" тук е възможна, по-важното е, че има реално проведен опит, а кой полюс влияе положително, june1900 може да каже от лично наблюдение.

Неактивен Maistora52

• I'm first Omnologist in World
  • Много Напреднал
  • Публикации: 1 570
  • Рейтинг: 322
  • И последният "мохикан" си отиде
« Отговор #2 -: Април 16, 2017, 08:19:33 am »
При положение че има някои световно приети условности кое е юг на Земята - кое Север, и съответно на Двете страни на един магнит... и съответното им оцветяване в червено и синьо...
Би трябвало да се каже така:
Магнитната Стрелка на магнитния компас, сочеща Север (N) - но всъщност Южният Магнитен полюс на Земята, е  Северният полюс на Магнитната Стрелка.
Обозначено с цветове - ако обозначаваме Юг с Червено, а Север със Синьо, то Синият край на Стрелката на Компаса, ще сочи Червеният Магнитен полюс на Земята.

От тези недоизказвания, масово много от хората остават заблудени, кое аджеба е Северен полюс на един магнит, кое Южен полюс.

И понеже с тези недоизказвания се въвеждат в смут всички, явно трябва да се подходи, както Атос съветва
... а кой полюс влияе положително, може да Се каже от лично наблюдение.

Същата е и конфузията с Бединките...
Бедини казва всички Магнити да бъдат обърнати със Северният си полюс навън... и всички вкупом поставят магнитите си със тяхната Южна (червена) страна навън, защото тя СОЧИ СЕВЕР.
А пък ако ги сложат обратно, настава смут с Посоката на навиване на соленоидите...
Затова, лична проверка с Магнитите и Бобините - трябва да са На Отблъскване...
Друг е въпросът, с ефективността на двете страни на магнита и съответното поставяне - на отблъскване - на бобините.
Значи - пак трябва да се пробва и да се мери...
За да не се пишат глупости, че Бединката не работи!
« Последна редакция: Април 17, 2017, 12:09:32 pm от Maistora52 »

Неактивен june1900

• Активен
  • **
  • Публикации: 205
  • Рейтинг: 86
  • xaumana@abv.bg
  • Скайп: xaumana
« Отговор #3 -: Април 16, 2017, 12:06:09 pm »
Според мен nizo е прав... и аз съм в грешка поне що се касае до лексикалната ми констатация.

И наистина, трябва да се обърне внимание:
- имаме народна мъдрост, подобното привлича подобно.
- имаме по-късна, мистична мъдрост: противоположностите се привличат.

И двете са верни. Въпросът е, че се прилагат за различни неща.

Когато магнитните полюси са били наименувани, наименувало ги е хорското простолюдно множество, разсъждаващо на принципа подобното привлича подобно и прилагащо го без да дискриминира между различните ситуации. Така северният полюс е сочещият север.

Но е ясно, че полюсът, който сочи на север, по всички закони на магнетизма е разноименния на онзи магнитен полюс, който се намира на север. (тоест в по-модерно време е установено, че северният магнитен полюс на Земята явно е южен, според магнитните тела... или че полюсът на магнитните тела, който сочи Земния север, явно е южен от гледна точка на планетата)

Така че... това е една онаследяваща се грешка и поредно доказателство, че човечеството и цивилизацията му на тази планета не е пример за здрав разум.

Аз винаги съм се питал, защо по дяволите не се коригира и осъвремени световното знание на база модерния научен напредък? Защо северен полюс продължава да се нарича северен, след като още между 30-те и 70-те години многократно е било установено, че единия се върти по часовника, а другия обратно на часовника? Защо в 21ви век полюсите продължават да се наричат от гледна точка на посоките, а не от гледна точка на въртенето на Земята около оста й?? Поради същата причина, поради която няма световно приета Свободна Енергия - научният напредък се спъва заради липса на културно развитие, съзнанието на човечеството е все още равнинно и не желае да развие версорни, спинови или вихрови схващания...

Както и да е... това само по себе си е друга тема.

Точно както atos казва - в книгата, на която се опира експериментирането ми, се казва, че що се касае до семената, ВИНАГИ облъчените семена са по-развити, независимо с кой полюс. При животните не е така - при тях контролата е по средата на ефектите. Но при семената контролата е най-ниско от всички ефекти.

Затова ще направя още проби, да. Ще пробвам да обърна плочката, и ще снимам резултатите. В момента се развиват слънчогледовите семена.

След това ще пробвам и с двата полюса - единия отдолу, другия отгоре, после обратно, после по-добрия да е и отгоре и отдолу.

За сега за себе си установявам, ако не друго, то поне че със сигурност облъчените с магнетизъм семена са по-развити. Както каза Dedo pop в темата за земеделието, да го перефразирам, вместо във всяка дупка - фекал... под всяко растение - магнит!
« Последна редакция: Април 16, 2017, 01:19:20 pm от Maistora52 »

Неактивен Maistora52

• Много Напреднал
« Отговор #4 -: Април 16, 2017, 08:01:58 pm »
Явно трябва да допълня, че е резонно двата "севера" да се отблъснат и ... понеже земята не може да направи "кръгом", това прави магнита (респективно магнитната стрелка), на които техният Северен полюс се ОБРЪЩА към Юг = Южния полюс на Земята.
Друг е въпросът, и това не е тема за дискусия тук - Кой всъщност е Северен полюс на Земята и Кой е Южен полюс.
 Това, което аз знам, а предполагам и ти Низо също, е че и двамата с теб живеем в Северното полукълбо на Земята, на което именно се намира и т.нар. неин Северен Географски Полюс и всъщност Южен Магнитен полюс.

Истината е с Магнита завързан за Конец е на полето... или извън панелките... Имам си един висящ на конец магнит в средата на стаята (виси от абажура на тавана), и Той най-честно ми показва, открай време къде е Север на Земята и къде Юг... тук при мен - насред полето, където няма никакви извънредни магнитни влияния, освен Земните и на моите Магнитни конструкции!
 Още повече - веднага ми подсказва, къде в стаята има прекалено силни магнитни влияния от разните мои магнитни конструкции.
« Последна редакция: Април 17, 2017, 12:10:42 pm от Maistora52 »

Неактивен Ksurnev

• Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • Публикации: 360
  • Рейтинг: 32
  • Това, което БОГ не е дал на човека, никой не може.
  • Скайп: ksurnev
« Отговор #5 -: Април 16, 2017, 09:53:53 pm »
Зачем просто, когда можно сложно?
Такава рубрика имаше в сп. "Техника молодежи".
http://mazeto.net/index.php?action=dlattach;topic=1946.0;attach=41491
Класическа физика. Много добър учебник - няма локуми....
Страница 240 - въпросът е решен отдавна.

Неактивен atos

• Global Moderator
  • Много Напреднал
« Отговор #6 -: Април 17, 2017, 02:35:00 am »
Хайде да спрем с този спор, понеже ми напомня за една ситуация от книгата "Гъливер" - станала война между привържениците на тези, които чупели яйцето от тъпата страна и другите, които го чупели от "острата страна"...

Нека june1900, да каже кой полюс на магнита влияе позитивно върху растенията, да го отъждестви спрямо полюса, сочещ север (примерно), пък всеки да го кръщава както си ще (може и AXNFREU, пак примерно).

Неактивен Maistora52

• Много Напреднал
« Отговор #7 -: Април 17, 2017, 08:48:20 am »
"Северный полюс магнита обозначается синим цветом и буквой N ; южный полюс     красным цветом и буквой S. Обратите внимание, что линии поля выходят из северного полюса магнита и входят  в южный  полюс: ведь именно к южному полюсу магнита  будет направлен  северный конец стрелки компаса."

http://mazeto.net/index.php?action=dlattach;topic=1946.0;attach=41491
Класическа физика. Много добър учебник - няма локуми....
Страница 240 - въпросът е решен отдавна.
« Последна редакция: Април 17, 2017, 12:12:10 pm от Maistora52 »

Неактивен Maistora52

• Много Напреднал
« Отговор #8 -: Април 17, 2017, 11:24:22 am »
И така - разбра се, че говорим за едно и също нещо всички, само че на различни езици!
Поради това, ще направя тук едно кратко обобщение, за да изчистим недоразуменията.
Прилагам и няколко схеми за нагледност.

Първо:
Има два вида северни и два вида южни полюси; наричани магнитни и географски полюси.
В Северното полукълбо на Земята се намират Северният Географски полюс и Южният Магнитен полюс.
В Южното полукълбо на Земята е обратното - там са Южният Географски полюс и Северният Магнитен полюс.

Второ:
Магнитът има само два полюса, и
1. Неговият Северен полюс, ще сочи Южният Магнитен полюс на Земята. Тук все още не сме обозначили с цвят
2. Неговият Южен полюс ще сочи Северният Магнитен полюс на Земята. Тук също не е обозначено с цвят.

Трето:
Имаме УСЛОВНИ обозначения със Син и Червен цвят на съответните МАГНИТНИ ПОЛЮСИ.
ТРЯБВА ДА ПРИЕМЕМ ЧЕ:
1. С Червен цвят обозначаваме Южен Магнитен полюс
2. Със Син цвят обозначаваме Северен Магнитен полюс.

Четвърто:
1. Ако обозначим Южният Магнитен полюс на Земята, намиращ се в Северното полукълбо на Земята, с Червен цвят, то към него ще бъде обърнат Северният Магнитен полюс на Магнита, който задължително трябва да обозначим със Син цвят.
2. Ако обозначим Северният магнитен полюс на Земята, намиращ се в Южното полукълбо на Земята, със Син цвят, то към него ще бъде обърнат Южният Магнитен полюс на Магнита, който задължително трябва да обозначим с Червен цвят.

Пето:
Поради това, че има производители, които отбелязват Северният Магнитен полюс на Магнитната стрелка на Компаса, ИЛИ с Червен цвят ИЛИ със Син цвят - настъпва световно НЕДОРАЗУМЕНИЕ от което множество "специалисти" изпадат в смут.
1. Едни производители на компаси обозначават ПОЛОВИНКАТА от Магнитната Стрелка на Компаса сочеща Северният Магнитен полюс на Земята - с Червен цвят,
2. Други производители обозначават ПОЛОВИНКАТА от Магнитната Стрелка на Компаса сочеща Северният Магнитен полюс на Земята - със Син цвят
Видно е от показаните фотоси две напълно противоположни обозначения на Компасната стрелка.

Ще приключим това обобщение, като уточним, че приемаме:

1. Северният Магнитен полюс на Компасната стрелка обозначен със Син цвят, ще сочи към Южният Магнитен полюс на Земята - намиращ се в Северното полукълбо, и КЪМ Южният полюс на Магнита - обозначен с Червен цвят.
2. Южният Магнитен полюс на Компасната стрелка обозначен с Червен цвят, ще сочи към Северният Магнитен полюс на Земята - намиращ се в Южното полукълбо, и КЪМ Северният полюс на Магнита - обозначен със Син цвят.
3. От казаното следва, че самият Магнит, чийто Северен полюс е обозначен със Син цвят, ще насочи тази своя страна КЪМ Южният Магнитен полюс на Земята - намиращ се в Северното полукълбо, и...
Ще насочи своят Южен полюс - обозначен с Червен цвят, КЪМ Северният Магнитен полюс на Земята - намиращ се в Южното полукълбо.

Всякакви други твърдения за цветове и полюси, е възможно да бъдат приети САМО и изключително СЛЕД ПОДРОБНО указване на приети други УСЛОВНИ ОБОЗНАЧЕНИЯ.

« Последна редакция: Април 17, 2017, 11:59:12 am от Maistora52 »

Неактивен juliang

• Много Напреднал
  • Публикации: 1 467
  • Рейтинг: 285
« Отговор #9 -: Април 17, 2017, 02:17:36 pm »
Извинявам се много ма ... на кой му щукна идеята да сложи южния магнитен полюс на северния географски?!? Вие чувате ли се изобщо какво говорите?
Откъде изобщо е дошло наименованието "северен" и "южен" полюс на магнитите?  Нали се сещате че именно това че края на желязната пръчка която е сочила географския "север" се е наричала "северна" - тогава, във времената когато магнита и магнетизма е бил непознат и хората са мислели че пръчката е била омагьосана или че някакъв дух я е въртял помагайки им да се ориентират в пустошта...
Как смятате - дали древните и доста необразовани по нашите стандарти моряци и пътешественици са казвали "южен" на края който е сочил географския север?
Моля ви се ... мислете трезво ... :)

Неактивен june1900

• Активен
  • **
  • Публикации: 205
  • Рейтинг: 86
  • xaumana@abv.bg
  • Скайп: xaumana
« Отговор #10 -: Април 17, 2017, 02:55:32 pm »
Стига спорове де, ясно е: из "Наръчник по магнетизъм", 1842г

През 19ти век е било прието магнитите да се обозначават със стрела - върхът й бил север, а перата юг. В 19ти век също така със стрела се е обозначавала посоката на протичане на тока. Ясно е нарисувано, че географският северен полюс е магнитния южен полюс на планетата.

Следователно nizo беше прав, че аз бях в грешка, както и аз установих след това в оригиналната тема.

Неактивен atos

• Global Moderator
  • Много Напреднал
« Отговор #11 -: Април 17, 2017, 03:12:59 pm »
Ъхъм...сега остава само да се разбере някак, тия хорица с културите и пилетата дали и те са имали в предвид "обратната грешка" и...всичко е точно ;D

Неактивен atos

• Global Moderator
  • Много Напреднал
« Отговор #12 -: Април 17, 2017, 03:47:19 pm »
nizo, постът ти носи ли някакъв позитивизъм?
Май личните ви отношения избиват и доминират над всякаква информативност. Всеки има доводи, да, при такава дуалистичност на въпроса, все единият е прав, а другият - не.
Важно е да се пише без такива озъбвания (в двете посоки имам в предвид). А можеше да се държите доста по-зряло, но не би?
Ако целта беше да се установи истината и да се унифицират нещата (за да няма недоразумения), ок.
Но целта, както всички я виждаме тук е да е докаже, че другият е незнаещ, а "аз съм в час", което е детинско според мен!
За съжаление подобни личностни "борби" присъстват почти във всяка тема...

Неактивен Maistora52

• Много Напреднал
« Отговор #13 -: Април 17, 2017, 05:31:45 pm »
Навеждам глава и публично признавам, че съм разбрал погрешно това изречение:

june1900, полюсът който сочи географския север е северния полюс.

Защото погрешно съм асоциирал географски полюс с магнитен полюс в точно това изречение.

Постовете са модерирани, за да има една хубава, правилно развита тема, в която няма заяждания.
Видно е обаче, че "бесът" не желае да напусне нечии души и отново някои изпадат в екстаз правейки "на салата" все що се изпречи пред очите им.
Ако това ще успокои съответните "бесове" - ИЗВИНЯВАМ СЕ! - ГРЕШКАТА БЕШЕ МОЯ!

Но съм длъжен да премахна всички нови постове бликащи от злъч!
Това прави всички ни за резил, защото показва, че не знаем как съзидателно да водим дискусия.
Това е най-важното!
Човешко е да се греши, но не е на добро, когато скачаш да убиваш някого, било с камъни, било с думи!
Така че, хайде да спрем с простотиите си!
Ако някой още веднъж избълва огън и жупел чрез писанията си - ще получи директен Бан!
А теми са се заключвали и ще се заключват, защото това е едно от средствата да се "успокоява топката"!