Автор Тема: Екологично земеделие  (Прочетена 76382 пъти)

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: Екологично земеделие
« Отговор #45 -: Май 16, 2017, 02:14:10 am »
plcsoft - Браво! Поздравления и адмирации. Хората постепенно губят всякаква връзка с реалността.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Екологично земеделие
« Отговор #46 -: Май 16, 2017, 08:29:02 am »
Цитат
(лекция и интервю със фермер, Кабе Браун от Северна Дакота, който използва земеделие и животновъдство с покривни култури и без обръщане на пръста (no-till), торове и покупни фуражи за животните, в продължение на 35 години.
Точно това е много трудно да бъде наречено ЕКОЛОГИЧНО земеделие защото "обръщането" орането на земята се замества с обилно ползване на хербициди и пестициди, но върху този факт разбира се се избягва да се акцентира.

Неактивен plcsoft

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 536
Re: Екологично земеделие
« Отговор #47 -: Май 16, 2017, 09:43:57 pm »
plcsoft - Браво! Поздравления и адмирации. Хората постепенно губят всякаква връзка с реалността.

Благодаря! Толкова по-зле за тях tobo1. Съчетанието между безмерна алчност и мързел ги води с бързи стъпки към бездъната яма на небитието.
 Ум Царува, ум робува, ум те кара да ядеш синтетика и да боледуваш! :) :)
 

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Екологично земеделие
« Отговор #48 -: Май 17, 2017, 03:57:20 am »
Точно това е много трудно да бъде наречено ЕКОЛОГИЧНО земеделие защото "обръщането" орането на земята се замества с обилно ползване на хербициди и пестициди, но върху този факт разбира се се избягва да се акцентира.
Ми не съм съгласен с това твърдение. Как "обръщането" орането на земята ще те предпази от нападение на няква летяща гад дошла да ти изпапка доматите примерно, или как ще те предпази от черното гниене да речем.
В общи линии повечето такива статии за земеделие са писани от хора дето са виждали мотика ма не знаят баш как се ползва.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Екологично земеделие
« Отговор #49 -: Май 21, 2017, 08:05:09 pm »
Ми не съм съгласен с това твърдение. Как "обръщането" орането на земята ще те предпази от нападение на няква летяща гад дошла да ти изпапка доматите примерно, или как ще те предпази от черното гниене да речем.
В общи линии повечето такива статии за земеделие са писани от хора дето са виждали мотика ма не знаят баш как се ползва.

Относно на това как се води екологичното земеделие, този човек мисля че е успял да го прави, вече в продължение на 35 години на 120 декара земя.
https://www.youtube.com/watch?v=myc8jBiGaME
Основното нещо което той споменава, че не трябва да се работи против природата, и всяко нещо в природата си има място и баланс при оптимално развитие.
Интересното което той споменава е, че плевелите са защитници на земята, и всичко е до баланс на здравето и хранителните характеристики на почвата. Също и насекомите който пълзят по растенията, това според неговия опит показва, че на растението липсват основни хранителни елементи и по такъв начин зашитите му сили деградират и не може да се защити от насекомите който са част от натуралната хранителна верига в природата.  Стига тези хранителни характеристики на почвата да се подобрят, растението само , в продължение на милионите години еволюция може само да се предпази от насекомите покрай които е еволюирало. Споделям го понеже за мен това е едно абсолютно традиционно виждане което съвпада с много от законите определящи динамиката в природата.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Екологично земеделие
« Отговор #50 -: Май 21, 2017, 08:24:03 pm »
Цитат
Интересното което той споменава е, че плевелите са защитници на земята, и всичко е до баланс на здравето и хранителните характеристики на почвата
Напълно съм съгласен с това твърдение дори нещо повече което ми сподели мой познат който също се занимава със земеделие.
В момента в който културните растения вземат превес в градината е по добре да я оставиш да обрасне с плевели. растенията си имат оръжия да се борят въпроса е, че тези оръжия които при тях са химически за нас се оказват полезните вещества и тези които дават добър вкус. Веществата които растението отделя за да убие разни гъбички и микроби по листата си убиват и такива у нас като ги консумираме, тоест лекуват ни. Ако растението живее в идеслна и стерилна среда няма нужда от защитни средства и има пластмасов вкус. Не е и толкова полезно.

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: Екологично земеделие
« Отговор #51 -: Май 21, 2017, 08:59:29 pm »
незнам но съм забелязъл, че от известно време листата на множество насаждения пожълтяват и изсъхват "изгарят", все си мисля че виновник за тази поразия може да са химическите следи и пръскания, които падат на земята особенно чрез дъжда, но от друга страна би могло да се касае за някакво растително заболяване или нещо друго, някой който е запознат и има наблюдения може да каже нещо по този въпрос, благодаря

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Екологично земеделие
« Отговор #52 -: Май 22, 2017, 01:42:10 am »
Напълно съм съгласен с това твърдение дори нещо повече което ми сподели мой познат който също се занимава със земеделие.
В момента в който културните растения вземат превес в градината е по добре да я оставиш да обрасне с плевели. растенията си имат оръжия да се борят въпроса е, че тези оръжия които при тях са химически за нас се оказват полезните вещества и тези които дават добър вкус. Веществата които растението отделя за да убие разни гъбички и микроби по листата си убиват и такива у нас като ги консумираме, тоест лекуват ни. Ако растението живее в идеслна и стерилна среда няма нужда от защитни средства и има пластмасов вкус. Не е и толкова полезно.

Същото становище изповядва и земеделеца на посоченото видео.
Той споменава на няколко пъти, че не трябва да се борим срещу природата а да използваме механизмите който тя самата е установила за подпомагане на едни или други култури, но без разрушаване на равновесието между тях. Като пример то споменава за буболечки по растенията които обикновено живеят в симбиоза с растението и ядат само старите листа. Но ако той види, че същите тези буболечки ядат репродуктивните органи или дефикират по листата за него това е признак, че на растението липсва хранителен елемент и на база на предишни наблюдения той взема камъни богати на минерали счуква ги и посипва със тях около корените на растението и след това го полива. След този процес до 2-3 дена, буболечките вече нямат „желание“ да ядат репродуктивните органи на растението, понеже то, на химическа основа произвежда необходимите химически съединения за да спре насекомите, тоест има сили да се защити по начина по който е еволюирала неговата отбранителна система през милиони години.  Също споменава, че gopher ( мисля че лалугер ), обича коренови растения. Примерно ако налита на чесън това показва, че на чесъна му липсва калции. Стриване на мидени черупки който са богати на калции и посипване с тях чесъна и поливане, помага за растението да излъчва фермони който го правят нежелан за ядене от гризача.

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Екологично земеделие
« Отговор #53 -: Май 22, 2017, 02:25:55 am »
Абе хора вие имате ли на идея за какво става дума, какви минерали какви полезни плевели. Е ся тия дни насяхме почти декар краставици, некой наема ли се да ги очисти екологично, без химикали, като ги нападне некой бръмбар или няква мана примерно. Съвсем сериозно питам, така от монитора е много лесно, ама картофите като ги полази колорадския бръмбар ако не напръскаш яко с отровка за три дена бръмбъра е изпапкал картофите, и докато се чудиш с какъв минерал да поръсиш около тях и стебла няма да има.
Айде малко по-сериозно не всичко в тубата е истина, ако имаш 5-10 корена картофи може и ръчно да събереш бръмбъра.
И кое му е полезното на плевела, та той расте като луд и изсмуква всичко от почвата, как си представяте една нива безколови домати обрасла с щир, че той за един месец е унищожил на 100% доматите.
Ся от Етер и магнити мое и да неразбирам ма за зарзават да ми предлагате некви шантави идеи че и да вярвате в тях.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Екологично земеделие
« Отговор #54 -: Май 22, 2017, 09:05:49 am »
Цитат
И кое му е полезното на плевела, та той расте като луд и изсмуква всичко от почвата, как си представяте една нива безколови домати обрасла с щир, че той за един месец е унищожил на 100% доматите
Елементарно Уотсън
Щом щирът може да вземе превес над доматите значи те са безсилни да вземат превес над щира. А както знаем крушката си има опашка. Търси причината в доматите. Дали не са достатъчно гъсти и оставят пространство на щира дали са просто прекалено култивиран неспособен да се бори сорт все някаква причина има, не си мисли, че земеделието е проста работа.
Сега обаче ако ти имаш за цел максимален добив без значение какви са, по точно колко са ниски качестата на продукцията КАЧЕСТВАТА не ВЪНШНИЯТ ВИД То мисля, че тази тема не е точно подходящото място. Мислех да те попитам дали си слагал телове на краставиците, но факта, че говориш за безколови домати  обезсмисля въпроса.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Екологично земеделие
« Отговор #55 -: Май 22, 2017, 09:39:35 am »
За пореден път виждам че интернет е масово средство за дезинформация. Няма такива тъпи буболечки и вредители които да ядът само старите листа, всички гъсеници буболечки и вредители ядът най крехкото и най свежото от растението обикновено върховете на растението и това изобщо не зависи от силата на растението. Културните растения не са живели милиони  години с плевелите и никога не са били в симбиоза с плевелите. Те са създадени посредством селекция от човека и живеят най добре отделно от плевелите. Когато са били в диво състояние те са живеели с други растения но най вероятно не с плевели. В диво състояние защитата им е била по силна защото това което са раждали е било много малко и са оставали сили и да се защитават. Сега обаче като културни растения те раждат много повече и това ги изтощава, затова имат нужда от допълнителна помощ. Как може всичките тези неща да станат наведнъж, растението хем да даде богата реколта хем само да се защитава от плевели и вредители. Плевелите са нещо като мутанти те обикновено попадат в градината заедно с животинския тор защото семената им са много устойчиви и преминават през храносмилателния тракт на животните и покълват без проблеми. Ако човек се загледа внимателно ще види че плевелите които растат обилно в градините почти ги няма по ливадите. Плевелите не растат в симбиоза с културните растения те Унищожават културните растения, тяхната мисия е да оцелеят и затова те произвеждат хиляди семена и когато тези семена поникнат нагъсто плевелите са способни да унищожат всичко наоколо.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Екологично земеделие
« Отговор #56 -: Май 22, 2017, 12:38:37 pm »
Цитат
Как може всичките тези неща да станат наведнъж, растението хем да даде богата реколта хем само да се защитава от плевели и вредители
Ами не може естествено. обаче още веднъж ще повторя:
Цитат
Сега обаче ако ти имаш за цел максимален добив без значение какви са, по точно колко са ниски качествата на продукцията КАЧЕСТВАТА не ВЪНШНИЯТ ВИД То мисля, че тази тема не е точно подходящото място.
Да отворим викам паралелно и една тема със заглавие "Рекордно земеделие та да се знае кой какво има за цел като пише. Защото по презумпция в тема с името "Екологично земеделие" става дума за други неща. Освен това не знам твоите домати колко са култивирани и хилави, но моите успяват да надделеят над плевели като щир. А относно борбата по естествен път с разни гъбични зарази като маната може да се ползва помощта на по силни растения. Засаждат се някъде от надветрената страна на градината няколко иглолистни растения изпускащи вещества които убиват гъбичките на доста голямо разстояние около тях. Евтин и ефективен и най вече много екологичен начин, изискващ обаче малко време докато почне да действа.   

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Екологично земеделие
« Отговор #57 -: Май 22, 2017, 01:48:56 pm »
Радико, има два вида сортове, едните са технически сортове и са много издръжливи на болести и транспортиране но обикновено не стават за ядене имат лоши вкусови качества. Другите са си градински сортове по капризни са но са и по вкусни. Така че аз отглеждам градински сортове, садя по 12-18 корена щото не ям домати а ги раздавам на приятели и познати. Садил съм и технически сортове ама никой не ги иска най се радват като видят розови домати. Така че не гоня рекорди а качество и се справям много добре дори и с количеството, доматите растат буйно и ако ги познаваш може да постигнеш много добри резултати. Аз съм много добър овощар и един ден реших да пренеса знанията си по подрязване на дърветата и при зеленчуците. Оказа се че доматите реагират най добре на подрязване. Какво е нужно за да има плододаване, просто трябва да се постигне баланс намалявайки буйния растеж в определена фаза. Така растението започва да образува завързи без да се пръска с разни хормони, при доматите това става като се късат върховете така дори колтуците започват да раждат. И понеже доматите образуват много колтуци това позволява да се подмени почти цялата надземна част през периода на вегетацията. И така Радико не лошо да кажеш за какви иглолистни растения става на въпрос защото аз съм заобиколен почти отвсякъде с голяма борова гора но това изобщо не и пречи на маната.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Екологично земеделие
« Отговор #58 -: Май 22, 2017, 05:14:11 pm »
Човека от който ги разбрах тези неща е насадил някакви дървета с много дълги иглички и клоните увиснали надолу най долните са даже по земята. Миришат много силно. Заобиколен от борова гора е много относително веществата не се разпространяват на огромна далечина, мисля че трябва дърветата да са в непосредствена близост. А да на някой от дърветата игличките имат сребрист отенък.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Екологично земеделие
« Отговор #59 -: Май 22, 2017, 06:37:50 pm »
Съвсем сериозно питам, така от монитора е много лесно, ама картофите като ги полази колорадския бръмбар ако не напръскаш яко с отровка за три дена бръмбъра е изпапкал картофите, и докато се чудиш с какъв минерал да поръсиш около тях и стебла няма да има.
Съгласен съм че писането е много по лесно от правенето, в това няма спор.
Представена информация е за тези хора които се интересуват и искат да разберат процесите в природата. Никой не казвам, че не можещ да се разтърсиш  по мрежата а и да попиташ тези които дават тази информация, ако нещо те интересува.  Човека който говори казва, че знанията идват от наблюдения на самата природа разбирайки начина по който тя взаимодейства. Както Радико правилно казва, когато установеното "решение" на такива проблеми е да напръскаме с отрова и да се отървем от него, а не да потърсим как да подпомогнем природата сама да се справи с дисбаланса, тогава защо изобщо идвате на този форум. Тук не се дават решения, "решенията" са в магазина и можете да си ги купите и пръскате колкото си искате ,тук се споделят мисли и идеи които, ако попаднат на попивателен интелект могат да морфират и евентуално могат да доведат до решения и напредък за всички в духа на синхрон с природата.