Автор Тема: Екологично земеделие  (Прочетена 76363 пъти)

june1900

  • Гост
Re: Екологично земеделие
« Отговор #15 -: Април 07, 2017, 06:59:47 am »
Торен чай решава всичките тези проблеми.

Събираш дардонки от животни и тор, важно е да няма живи червеи вътре. Слагаш ги в промокаема торбичка, така че да играе ролята на чаена торбичка.

В кофа с вода ферментираш лайната, като си разтворил меласа или някаква проста захар. Вържи помпичка за продухване и бълбукане - абсолютно същото, все едно ще правиш кисело зеле.

Идеята е торта и лайната да ферментират.

С това нещо къпеш растенията - къпеш ги целите, най-вече къпане и на второ място поливане.

Никаква химия повече!

Сърфираш за "compost tea", ще излязат неща.


П.П.
Когато зареждаш в пръскачка, важно е да няма голямо налягане. Голямото налягане ще убие бактериите. Колкото по-близо си до обикновената лейка, толкова по-сигурно е, че ще се получи добре.
« Последна редакция: Април 07, 2017, 07:55:18 am от Maistora52 »

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Екологично земеделие
« Отговор #16 -: Април 07, 2017, 01:14:27 pm »
Който е забърквал веднъж тая смес надали някога ще повтори тая грешка. Резултата е страхотна воня, нещо средно между воня на канализация и разложен труп, вонята става още по нетърпима като вземеш да пръскаш и поливаш с тая ферментирала смес. Ефекта получен от тая смрад е почти никакъв, а и аз лично се съмнявам че всички бактерии в тази ферментирала тор са полезни.
« Последна редакция: Април 08, 2017, 07:34:47 am от Maistora52 »

june1900

  • Гост
Re: Екологично земеделие
« Отговор #17 -: Април 07, 2017, 04:53:05 pm »
Хаха  :)

krasias, отгледал си гнилостни бактерии.


Я да видим, тия дето са правили някога кисело зеле, дали ще могат да отговорят: На някои хора лайната смърдят, а на други хора, като излязат от кенефа, все едно нищо не са правили вътре. Защо?




Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Екологично земеделие
« Отговор #18 -: Април 07, 2017, 05:39:45 pm »
Много е БИО, да покриеш растението с лайна ...  :'(

Неактивен lz1jer

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 166
Re: Екологично земеделие
« Отговор #19 -: Април 07, 2017, 05:52:38 pm »
Затова БИО доматките са по-скъпи в магазина, земеделският стопанин е вложил любов и частичка от себе си  :P
« Последна редакция: Април 08, 2017, 07:35:33 am от Maistora52 »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Екологично земеделие
« Отговор #20 -: Април 07, 2017, 06:39:59 pm »
Не е нужно да преекспонирате, малко се пресилвате, не мислите ли?
Фекалиите на тревопасните като изсъхнат имат концентриран мирис на растения, не ги бъркайте с тези на месоядните или всеядните!
Едно време са ползвали овчи и кози фекалии (смесени с вода и сламки) за вътрешна замазка на къщите!
Да, естествено е! "Задушават" се всякакви вредители...
Да, ЕКО е!
Това са ПРИРОДНИ продукти, не на "хим-пром" отровите.
Ако някой се чувства "синтетичен, панелен бройлер", който не може да оцелее и седмица в природата без палатка, консерви и кемпера, паркиран на близо (понеже на може да си представи как би изкормил риба или заек - "мноо мирише, бееее"), значи няма идея какво значи природа и ЕКО!
« Последна редакция: Април 07, 2017, 07:22:15 pm от atos »

Неактивен бай Теню

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 473
  • Чем больше узнаю людей, тем больше нравятся собаки
Re: Екологично земеделие
« Отговор #21 -: Април 07, 2017, 07:04:57 pm »
Някога майка ми като запареше тютюн и с метлата ги напръска и няма бубулечки, тахтаби и сие

june1900

  • Гост
Re: Екологично земеделие
« Отговор #22 -: Април 07, 2017, 07:46:14 pm »
Защо ве, Атосе... нека се радват децата, днес научиха нещо ново :) (разгеле)

Но не бива всичко да се повежда по смехотворните грешки на някои.

Миризмата при krasias е дошла от използваната тор. Торният чай се прави КАТО кисело зеле, но НЕ Е толкова лесно като при кисело зеле. Ще обясня набързо принципа на ферментирането, понеже хем не се задават въпроси, хем се констатират разочарования, така че явно има нужда от уроци:

При киселото зеле е лесно, защото то е почти готово за самосъхранение. Нужно е само леко да се подпомогне печелившата страна - лактобацилите - като се добави сол и като се поддържа ниска температура (по-лесно е да се направи кисело зеле в аерирана среда, отколкото да се отгледат анаеробни лактобацили).

При торния чай обаче нещата са много деликатни - както каза krasias, не всички бактерии в изсрания материал са полезни. Естествено, че отходната маса е пълна с гнилостни бактерии. Ферментирането и загниването са РАЗЛИЧНИ процеси, но и двата са процеси на разпад. Гнилостния процес води до разложение (миризма на труп) и е сигурен белег, че нещото на krasias е представлявало един токсичен микс.

Целта е да се насърчат бактериите от ПОЛЕЗНАТА ЧРЕВНА ФЛОРА от червата на животното, както и ПОЧВЕНИТЕ бактерии. Не може просто да се добави сол, защото солта в случая ще елиминира и онова, от което се нуждаем. Потискането на гнилостните бактерии и насърчаването на чревните и почвените бактерии изключително зависи от това през какво е минало самото лайно (:P)

Затова казах ДАРАДОНКИ... а не какво да е. Влиянието на слънцето, вятъра и тревните и почвени микроорганизми са ключа към добрия материал за торен чай. Другият най-добър материал е червейовата тор, но само онази, образувана от растителни остатъци (червеи, които не са хранени с месни остатъци). Казах, че е важно да няма червеи вътре, защото червеите ще бъдат един разлагащ се труп, и следователно, при добавянето на меласата или простата захар, ще стане една кофа, пълна с трупни бактерии. По-добре да има мъртви червеи в масата, защото има вероятност да са изсъхнали - следователно ферментирали. Ако са живи, те със сигурност ще се удавят, гарантирайки източник на трупни бактерии.

И естествено - торен чай не бива да се прави с купешка тор или взета от ужасен източник (селски торни купчини). Също така, голямо значение има състоянието на животното - защото то е източника на бактериалната закваска с лайното си.

Това би трябвало да е обща култура... но по нашите ширини това се знае само от любознателните, които са се интересували. На масовото общество всичко му е "всё равно".

П.П.
Да де, Теню, но никотинът е може би най-силната биологична отрова... никаква разлика дали ще се пръска с химия или тютюн.
« Последна редакция: Април 08, 2017, 07:40:11 am от Maistora52 »

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Екологично земеделие
« Отговор #23 -: Април 07, 2017, 08:02:00 pm »
Айде и аз да се присъединя към лайняната дискусия  ;D
Рудолф Щайнер има една такава методика за биоземеделие, включваща кравешки рог и конски фъшкии + леко алхимична процедура  ;)
Взема се един рог от крава, за предпочитане още жива преди да загине геройски. Пълни се със конски изпражнения и се заравя в земята наесен. Важно било да е ориентиран изток-запад, не е ясно защо - може би за да върви земния увлечен етерен поток по оста на рога или нещо такова. Напролет изделието се вади и се установява, че фъшкиите се били превърнали в някаква съвсем различна бяла маса СЪС СЛАДЪК ВКУС  ;D ;D ;D Явно са я опитвали! От тая субстанция се слага по малко във варел с вода и се бърка до разтваряне, като водата става биотор със силен енергиен заряд. После поливат растенията и това е цялата магия. Рогът можело да се използва няколко пъти, а после се сменял с нов.
Поздрави!

Неактивен Dedo pop

  • Активен
  • **
  • Публикации: 299
Re: Екологично земеделие
« Отговор #24 -: Април 07, 2017, 08:28:10 pm »
    Ей, пак сте изостанали.   По времето на социаслизъма имаше един Ломски почин:  Във всяка дупка фекал.  Отрекоха го .

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Екологично земеделие
« Отговор #25 -: Април 07, 2017, 10:02:20 pm »
 ;D ;D ;D Бах мааму- нямаше мъ два дена и сте обърнали темата ми на екологични торове!

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Екологично земеделие
« Отговор #26 -: Април 07, 2017, 10:25:15 pm »
 june1900, опитвал съм по много начини дори и само с прясно окосена трева с добавка на специални бактерии за ферментация (всичко правя по рецепта на производителя на бактериите), лоша миризма винаги си има. Пръскал съм и само с бактериите дето ги купих (то като отвориш шишето си мирише на меласа ама има ли бактерии не може да се каже със сигурност), но и в този случай нямаше ефект върху растенията. Интересувам се от много неща и нищо че съм гражданин вече 20 години живея на село. Пробвал съм много неща, и отдавна вече не се занимавам с животинска тор. Наторявам градината с торф, живея до борова гора. Под боровете като махнеш сухите игли отдолу има много торф, събирам го и си торя градината.  Открих една технология, правиш си хубав компост изсушаваш го и го смилаш на фин прах. След това когато ти потрябва разтваряш някаква доза във вода и пръскаш, това мисля че е най доброто за сега.

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Екологично земеделие
« Отговор #27 -: Април 08, 2017, 12:46:00 am »
В голяма си заблуда че това е торф под боровете, мое и да прилича но не е торф.
Ако искате хубава тор си вземете от Калифорнийски червеи, но е много силна и трябва да се ползва внимателно.
Тва с пръскането на тор, няма значение каква е по произход, също не е добре Господ никъде не го ползва, по-добре балансирано торене с бавно разградима тор и растението да си взима само каквото му е нужно.
Микроелементите и полезните вещества в почвата са все едно летвите на една каца трябва всичко да е налично да мое да напълниш кацата повече, една летва да е по-къса и растението не се развива добре пък ти притуряй на другите летви колкото си искаш.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Екологично земеделие
« Отговор #28 -: Април 08, 2017, 03:15:00 am »
Виж дали ще му кажеш торф или нещо друго това си е преработена органична маса, и растенията реагират много добре. Най силно действа на ягодите, плододават изобилно.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Екологично земеделие
« Отговор #29 -: Април 08, 2017, 08:37:02 am »
"Без да се лажеме, че кажеме, че тва е една от най-сложните науки, дет не мое се изучи, щот всичко се променя..."
И така, що е Екологично земеделие? - най-общо казано, идва от гръцки: οἶκος, „къща“, и -λογία, „изследване на“, което ще рече - "що праиме" със земята И като НАШ общ ДОМ, и като такава около нашия дом - бил той на село, в центъра на София или на покрива на някой токийски небоскреб?!

И тъй като и аз съм "паднал от Марс", реших да поизследвам туй-то земеделие...
Първите ми "опити" датират още през далечните 60-70 години на ХХ век - първом като помагач на деда ми и баба ми, после като насъбрал някой и друг акъл и опит - като "баш фермер"... и... що излишна пот съм излял по наште кърища, нема-а приказваме!!!
Така или иначе, аз си бях градско чедо, та по едно време реших да пробвам кво шъ стане и баш у центъро на София... Цаних едно циганче да ми докара две каруци конска тор - ако мое ПО-прегорела... Прекопах на двора 20 квадрата - дето земя не е пипана от поне 100 години, обърнах два пъти торта със земята (имаше си бая живи червеи, като пазех да не ги накълцам с бела)  и боднах Доматите.
 И не-ам думи...
Като се юрнаха тия домати - около 20 корено - да растат, да цъфтят и да връзват... не-ам думи... съседите минават и само аХ-кат... И немаше болести, немаше шкарт... поливане с чешмяна вода (съдържа хлор!) - и то от време -на време...
Мани тва... сега - от 12 години живея на село... градина 1,5 дка, не пипана от почти 20 години, и беше само пресъхнала земя с плевел и треволяци...
Ма нали съм от Марс, рекох - Бой! - и нашатках Софийската програма - прекопаване, два пъти, пак КОНСКА тор  - 4-5 каруци, пак обръщане и ... чекай да починеме... една година пауза! - да "узрее"...
И живна тая земя, и като рекох да садя - всичко що имаше семена в "селкоопа" - всичко набамках... по редове, по лехи... окото ти да се напълни!
И номерът се повтори... родидба като за световно! - то ядох, то консервирах, то раздавах на роднини и съседи...
... не-ам думи...
А и като нацвъках и кокошки и пуйки - за сам човек 52 бройки - че и 20-тина зайци (ама в клетки) - си е направо за ожалване - щъкат из двора свободно - ама не пипат доматите и пипера, царевицата и друго, само на тиквите и тиквичките налетяха, и беше кълване до пръсване... нека им е - и те - хвъркатите, бидоха изядени!
И, са... нема-а ви занимавам повеке с дивотиите си, ами да направим изводи:
... Първо - Пе-ха - то на земята... Важно е!
Второ, като каква земя ще да е? - каменяк ли, глиняк ли, кал ли или що? - Важно е!
Трето - копането... нема спасение... тре-ва-а се копа! - като как мо'е Вуте, оти той друго не мо'е!
Четвърто - торене... най-добре е тор от говеда, ма тре-ва-а преседи, да прегори, може с конска, по-суха е, но и тя е добра, може и дардонкова от овце и кози, може от пилища - тя е най-люта... мо'е секаква, дори и свинска, и човешка, ама всичката тя тре-ва-а червей да я пояде и изсере, че и да прегори - на слънце! - пласт връз пласт размесена със земя.. иначе ... тръгва гнилоч и болести и шъ си ядем лайната баш!
...
Те тва знам от деда си!
Иначе, сега, съвременните концентрирани торове убиват Живота в земята, чешмяната вода - също, въздухът и той - олово и прочие гадости... нема-а вече ЧИСТО! - все е лайна некакви! - и шъ тре-ва-а мутираме!
И те тогава, пак че се върнеме на Марс!
« Последна редакция: Април 08, 2017, 03:17:45 pm от Maistora52 »