Автор Тема: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ  (Прочетена 29941 пъти)

Неактивен sorrry

• Beginner
  • *
  • Публикации: 80
Re: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ
« Отговор #165 -: Юни 12, 2019, 09:01:50 pm »
20-30 литра на минута са кубик- два на час. При що годе добър електролизер ще са нужни около 3 до 7 киловата захранване, а може и повече. Имай предвид, че с такова количество може да се подгрява желязо за рязане с резак с прилична дебелина, примерно 150 мм. Един милиметър е достатъчно тънко и за по-малко производителност. В София в Надежда има фирма която произвежда електролизери за почистване на двигатели. Предполагам, ако си действително заинтересуван и ги попиташ на място за детайли по устройството, едва ли ще ти откажат съдействие, но знам ли. Все пак мисля, че директно от мрежата ще е трудно за управление, така че пак припомням да си използваш телоподаващото като токоизточник.

Неактивен bugman

• Beginner
  • *
  • Публикации: 83
  • Не всичко е толкова просто, а значително по-просто
  • Скайп: sxsrestorations@gmail.com
« Отговор #166 -: Юни 12, 2019, 10:14:01 pm »
Планово съм заложил на 20-30л. защото при заваряването, когато имам задача за челно, е много възможно да се изисква определена бързина и ми се струва, че 10л/мин. може и да не стигнат. Системата на захранването ще се изработи, така, че клетката да произвежда само толкова, колкото ми е необходимо, тоест излишната мощност няма как да ми пречи... Консултирал съм с няколко от производителите на електролизни клетки, които бяха достатъчно отзивчиви и получих интересни съвети и насоки, но в крайна сметка реших сам да си направя клетката, още повече, че не открих никой, който да е използвал, успешно електролизата за приложението към което съм се насочил. Към тоя момент ми се струва, че едва ли има универсална клетка и по-скоро - за различните приложения са необходими, както различни конструкций, така и различни захранвания...
Телоподаващото ми е от основните инструменти и ще "играе" заедно с клетката, така, че мисля е по-добре, да не го закачаме... ;)

Неактивен sorrry

• Beginner
  • *
« Отговор #167 -: Юни 12, 2019, 10:51:45 pm »
     Не е нужно да правиш някакви интервенции по телачката, освен от клемите за ръкохватката и масата да дръпнеш още по един извод за електролизера. Регулирането на включване и изключване, ако не ти се ползва електроника, става с обикновен пресостат за ниско налягане (примерно за Юнга), а потреблението на газ можеш да регулираш с редуцир винтил. За горелка е почти задължително да е със свръхзвукова дюза, тоест не с цилиндрично сечение , а с конично, и по възможност по-дълъг конус. Така гарантира студена дюза и предпазва от обратен удар.
     Все пак подкрепям мненията на колегите за допълнителен въглеводороден бъбъл.
       Успех! :)

Неактивен juliang

• Главен инквизитор
  • Много Напреднал
  • Публикации: 2 377
« Отговор #168 -: Юни 13, 2019, 11:31:38 am »
Желязото има специфична топлоемкост 450 джаула за килограм за градус.
Да приемем че трябва да сгрееш само 100 грама желязо до 1000 градуса. Това са 45 000 джаула, или 45 килоджаула.

Да минем на водорода. Един литър водород при атмосферно налягане и стайна температура тежи малко под 90 милиграма. Да кажем 0.1 грам. Един грам водород дава към 140 килоджаула енергия като се изгори. Демек една десета ще ти даде 14 килоджаула.

Накратко - за да загрееш 100 грама желязо с 1000 градуса ще са ти необходими около 3 литра водород.

Сега да минем на времето... Все си мисля че ако загряваш метала за над 5-6 секунди, то едва ли ще можеш да правиш някаква заварка. Тоест ти трябват 3 литра всеки 6 секунди, или около 30 литра на минута.

Това са грубите сметки - 30 литра водорд на минута за да грееш 100 грама желязо. И то ако влагаш 100% от енергията в загряването без никакви загуби, което при заваряването е невъзможно. И то само до 1000 градуса, което е недостатъчно за заваряване. И то само на 100 грама желязо, което е смешно като количество- това е теглото две гайки М18.

Ако някой намира грешка в сметките - моля да ми каже. Ако няма грешка ... ще ти трябва поне 10 пъти повече водород за да заваряваш дори и една тръба 2" или някакъв по-дебел профил. А 300 литра на минута водород ... просто не знам как ще го получаваш.

Всичко започва със сметки на листче хартия, а не със сглобяване на клетката ... :) Направи си сметките сам, и после вече си мисли как и дали изобщо можеш да извадиш такова количество водород. Тия 30 литра на минута към които си се устремил няма да ти стигнат за нищо. Да не кажеш че не съм ти казал предварително :)

Неактивен Радико

• Много Напреднал
  • Публикации: 3 897
  • Без пари толкова. Промоцията свърши
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
« Отговор #169 -: Юни 13, 2019, 01:46:15 pm »
Имаш грешка Юлияне и тя е в тези 100 грама.
При заварка е необходимо да направиш вана с разтопен метал която е доста под един кубичен сантиметър. Ако заваряваш ламарина дори е само няколко кубични милиметра. Иначе ще прокапе. Както вече споменах "поне няколкопъти" този метод не става за заваряване по съвсем други причини. Очевидно не са малко хората в този форум които държат лично да настъпят мотиката защото може би вярват, че могат по добре да я настъпят.

Неактивен juliang

• Главен инквизитор
  • Много Напреднал
  • Публикации: 2 377
« Отговор #170 -: Юни 13, 2019, 02:26:55 pm »
Да, но ще трябва да топлиш тогава за много по-малко време от 5 секунди, иначе топлината се разсейва в околния материал.

Неактивен Михаил Кузмов

• Успешен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • Публикации: 1 365
  • Или не опитвай,или карай до край ! ОВИДИЙ
« Отговор #171 -: Юни 13, 2019, 08:22:18 pm »
Ooo bugi! Защо се трудихме да ти намерим книгата на G.W.? Нищо не си прочел от нея! Каквато и система на захранване да приложиш, върху какъвто и електролизер да бъде, ще получиш все един и същи газ! Тия дето са те консултирали явно са търговци а не практици. Ако пък нещо правят, заначи са не достатъчно вежи! Компетентни! Сори! Ако са били, и те щяха да ти кажат че баш с B.G няма да заваряваш!
Какво значи универсална клетка? Клетката или добива смесено Н2 и О2, или разделено според конструкцията. Само че разделено вече не е B.G.! Не зная какво разбираш от заваряване, но за различни приложения ти трябват различни свойства на пламъка! По добре се консултирай с газозаварчик!

Неактивен sorrry

• Beginner
  • *
« Отговор #172 -: Юни 13, 2019, 08:26:33 pm »
    Радико, Прав си да му се не види. Дори с добавени изпарения на хексан, спирт или бензин не стават толкоз сполучливи колкото с ацетиленова горелка. Даже толкова добре реагира с въглерода, че в стопилка чугун след известно време на постоянно греене и кипене му изчезва въглерода на 100%.
Желязото пък се превръща на пяна от двужелезен триокис, демек кристална ръжда. по-скоро изкуствен хематит. Поне това показва плазмо-газовия спектрален анализ. Козата си сака пръч.
   Но уважавам експериментаторите. Може да не става за заварка, но може да излезе нещо друго. Кой знае.

Неактивен lda_has

• Активен
  • **
  • Публикации: 274
  • Скайп: lda_has
« Отговор #173 -: Юни 13, 2019, 09:17:14 pm »
sorrry
     Не е нужно да правиш някакви интервенции по телачката, освен от клемите за ръкохватката и масата да дръпнеш още по един извод за електролизера. Регулирането на включване и изключване, ако не ти се ползва електроника, става с обикновен пресостат за ниско налягане (примерно за Юнга), а потреблението на газ можеш да регулираш с редуцир винтил. За горелка е почти задължително да е със свръхзвукова дюза, тоест не с цилиндрично сечение , а с конично, и по възможност по-дълъг конус. Така гарантира студена дюза и предпазва от обратен удар.
     Все пак подкрепям мненията на колегите за допълнителен въглеводороден бъбъл.
       Успех! :)
Всичко това съм го направил и изпробвал. Добавил съм и 2 три-пътни вентила за избор и от кой бъбъл да ползвам или и двата. Мога да докладвам за различните проби с различен окислител. Само не знам дали bugman ще се довери на хилядите ми опити или ще сметне поста ми като спам в темата и ще продължи да се доверява на клиповете в тубата и прочие.

Неактивен bugman

• Beginner
  • *
« Отговор #174 -: Юни 13, 2019, 10:22:10 pm »
Щом имаш опит и желание да го споделиш, пък дали успешен или не, мисля не само за мен ще е интересно и полезно. Така, че - заповядай. :)

Неактивен bugman

• Beginner
  • *
« Отговор #175 -: Юни 13, 2019, 10:29:30 pm »
Всъщност някой видял ли е клип със заваряване, щото аз не си спомням да съм?! ???

Неактивен lda_has

• Активен
  • **
« Отговор #176 -: Юни 13, 2019, 10:37:32 pm »
bugman за заварка не може да стане. Може само да реже и да нагрява. Дори при опит да нагрея един алуминиев радиатор от процесор на компютър се получиха само капки вода и нямаше загряване. За другите метали това не важи, нагряват се и се стопяват.
Сега един единствен съвет от мене ако си решил да пробваш.
Не ползвай гумени, силиконови, найлонови и подобни маркучи. Прави стабилна сглобка с медни тръби и специализирани накрайници с резба. Бързите сглобки не вършат работа.

Неактивен lda_has

• Активен
  • **
« Отговор #177 -: Юни 13, 2019, 10:41:05 pm »
Всъщност някой видял ли е клип със заваряване, щото аз не си спомням да съм?! ???
Заварка не съм виждал, но запояване със сребърен пропой съм гледал на живо.

Неактивен sorrry

• Beginner
  • *
« Отговор #178 -: Юни 13, 2019, 11:15:25 pm »
Извинявай Ida_Has, но ще си позволя да изкажа мнение различно от твоето, относно проводните системи. Където е възможно е най добре с неръждавейка. Не чак толкова скъпо, но също много надеждно е полипропилен и то с холендрова сглобка. За вече получения газ става обикновен кислороден маркуч. Всички уплътнители са ми силиконови или каучукови. Пробвах с гума- ЕПДМ, но от продължителна работа се разпада. Също така съм категорично против мадни и месингови тръби, кранове и фитинги. Електролита в комбинация с ток направо ги яде. Сума ти взривни клапи ми заминаха преди де изчистя газа. Сега Всички приставки ползвам с байонетни връзки. Това ми показва опита.

Неактивен lda_has

• Активен
  • **
« Отговор #179 -: Юни 13, 2019, 11:40:39 pm »
sorrry като написах медни имах в предвид да са от някакъв метал  и то през които минава електролит.  Медните са най достъпни и за тях има най много принадлежности за сглобка. За изходящия газ няма проблем там и "макарон" да сложи ще стане. Крановете ми са от неръждаема стомана.