Автор Тема: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ  (Прочетена 90952 пъти)

Неактивен Tanas

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 150
Re: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ
« Отговор #150 -: Юни 06, 2019, 07:59:16 pm »
Аз ползвам ММА 200 със 16 пластини в паралел, пламъчето е доволно за ювелирни работи в стил бижутер Рене Лалик  :)

Неактивен bugman

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 86
  • Пол: Мъж
  • Не всичко е толкова просто, а значително по-просто
  • Скайп: sxsrestorations@gmail.com
Re: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ
« Отговор #151 -: Юни 08, 2019, 10:36:15 pm »
Здравейте колеги. Благодаря за коментарите и съветите, но не бих могъл да се възползвам от тях защото  добивът, който ми е нужен, изисква обемна клетка и по-висок ток. Тоест, според мен, за да мога да заварявам 1мм. стомана, ще са ми необходими, поне - 20-30л/мин ...  :)

Неактивен bugman

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 86
  • Пол: Мъж
  • Не всичко е толкова просто, а значително по-просто
  • Скайп: sxsrestorations@gmail.com
Re: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ
« Отговор #152 -: Юни 08, 2019, 10:45:22 pm »
Снабди се и с книгите на George Wiseman. Ще ти бъдат особено полезни. Той е фен на Yull Brown.

Сигурно ще са интересни и полезни  четива, но нещо не ми се пилучава с тия книги - не откривам, ни една... Ако ти или някой може да помогне? :)

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ
« Отговор #153 -: Юни 10, 2019, 09:18:31 pm »
Не полезни, изключителни за начало! Само че са на ингилизки. Чети за 30 дни безплатно!
https://www.scribd.com/doc/130608393/Brown-s-Gas-Book-1-preview
Горе в дясно цъкни на трета картинка. Това в същност е втора книга с практическа насоченост и описания от до.
Там ще четеш и за модифициран бъблър танк към края, в който прибавяйки различни вещества се получават различни характеристики на газа.
G.W. е пионерът на професионализмът, изучавайки елктролизерите на Yull Brown и по специално BN1000. По късно той постига шеметните 100 000 лт/час за индустриална употреба в металургията.
Той пишеше в yahoohydroxygroup когато беше администратор Bob Boice. Аз съм член там още преди да бъда член на мазето, омазано напълно, но това е друга тема! Сега там нещата се комерсиализираха, та отдавана не съм влизал и не зная какво става.
Аз имах удоволствието да си сваля книгите безплатно още в онова време. Сега ги имам принтирани в хартиен вариант. За съжаление файловете при смяна на няколко компа съм погубил.


Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ
« Отговор #154 -: Юни 11, 2019, 10:30:58 am »
Намерих втория том.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ
« Отговор #155 -: Юни 11, 2019, 02:07:05 pm »
При мен принтирането  се оказа добър вариант. Мога да си правя записки по полетата.  Препоръчвам.
Отлично  Коце!

Неактивен bugman

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 86
  • Пол: Мъж
  • Не всичко е толкова просто, а значително по-просто
  • Скайп: sxsrestorations@gmail.com
Re: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ
« Отговор #156 -: Юни 11, 2019, 08:20:44 pm »
Благодаря много, колеги! :D
Прегледах набързо книгата и веднага ми направи впечатление, удивителната прилика с българското издание на Юл Браун. Все пак се надявам, че ще намеря и нещо различно и полезно.
Михаил Кузмов, аз пък правя обратното - принтирам оригинала и правя записки по електронно копие, така, корекциите могат да бъдат много по обширни и удобни за нанасяне... :)

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ
« Отговор #157 -: Юни 11, 2019, 10:30:25 pm »
Твърдеше се, че брауновият газ има някакви "чудодейни свойства" и не е проста смес от водород и кислород. Въртяха се спинове и какво ли не. Сега пък се оказва обратното...
И въобще - за пореден път ще се окаже, че азбучни истини от учебниците по химия са представени по "малко по-така" начин на абдалите, за да им се вземат парите за "великите" разработки.

Освен това 12V на 2 пастини (а те са точно толкова, нищо че са много на брой...) си е чисто разхищение на електроенергия. Електродният потенциал на двойката водород/кислород е 1,23V или около 10 пъти по-ниско... С напрежение 12V бих направил 9 свързани последователно електролизера и на бас на каквото кажете, че ще изкарам поне 5 пъти повече газ за същите ват-часове от мрежата. Само някой да не се изцепи, че съм постигнал свръхединичност...

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ
« Отговор #158 -: Юни 11, 2019, 10:45:47 pm »
Всичко зависи от това, колко сериозно гледаш на нещата! При мен всичко е минал през практическо изпълнение, вложени средства, време, труд, проверка! Както написах по рано, книгите са ценни но за начало. Например реално повиших препоръчаните от G.W. см² за всеки ампер протичащ ток от 26 на 30. Това подобри поддържането на по ниска температура на електролита, което от своя страна, намали изпарението, респективно имаме по добър газ. Разбира се това са компромисни цифри. Принципно колкото повече по добре, но от друга страна електролизера набъбва като размер и цена. Тези 30 см²/А спестяват допълнително влагане на енергия като охлаждане или циркулация на електролита през охладители при продължителна работа. И още мн. "тънкости" не описани в book 2.

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ
« Отговор #159 -: Юни 12, 2019, 08:30:42 am »
van, надушвам нещо проблеми с егото и самоконтрола... Също и приказки изпреварващи мисълта...
Случва се и от тоци да разбираме, представи си. Само че тоците в разтвор не са като тоците в проводник, понеже там токоносителите са йони, с противойонни атмосфери и поради това - бавноподвижни, с голямо триене в средата (което загрява), с натрупване на мехурчета по повърхността на електрода (което спира процеса), и с разрушаване на електрода (ако се превиши определен ампераж на см2 от повърхността). Има си цяла наука по въпроса - електрохимия се нарича. PWM-а с нисък коефициент на запълване при 12V е ефективно 1,3-1,5V, само че с допълнителния бонус за ударност и периодичност, което отпъжда мехурчетата и подобрява дифузните процеси (по-точно - оставя им време да протекат, без през това време да се харчи ток). От тази гледна точка можеш да действаш и със 100V при 1,5% запълване на PWM-a.
Та къде е чудото, не разбрах?
Ето - бат' Мишо си е играл и е проверил нещата на практика. Аз също съм си играл преди години, но не открих никаква свръхединичност. И понеже нито съм бижутер, нито режа скали, електролизерът така си и остана да събира прах на тавана.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ
« Отговор #160 -: Юни 12, 2019, 08:59:46 am »
van-чо вземи се наспи бе човек! Какво е това писане в 02:31:35 след полунощ!

Неактивен sorrry

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 145
Re: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ
« Отговор #161 -: Юни 12, 2019, 09:01:50 pm »
20-30 литра на минута са кубик- два на час. При що годе добър електролизер ще са нужни около 3 до 7 киловата захранване, а може и повече. Имай предвид, че с такова количество може да се подгрява желязо за рязане с резак с прилична дебелина, примерно 150 мм. Един милиметър е достатъчно тънко и за по-малко производителност. В София в Надежда има фирма която произвежда електролизери за почистване на двигатели. Предполагам, ако си действително заинтересуван и ги попиташ на място за детайли по устройството, едва ли ще ти откажат съдействие, но знам ли. Все пак мисля, че директно от мрежата ще е трудно за управление, така че пак припомням да си използваш телоподаващото като токоизточник.

Неактивен bugman

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 86
  • Пол: Мъж
  • Не всичко е толкова просто, а значително по-просто
  • Скайп: sxsrestorations@gmail.com
Re: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ
« Отговор #162 -: Юни 12, 2019, 10:14:01 pm »
Планово съм заложил на 20-30л. защото при заваряването, когато имам задача за челно, е много възможно да се изисква определена бързина и ми се струва, че 10л/мин. може и да не стигнат. Системата на захранването ще се изработи, така, че клетката да произвежда само толкова, колкото ми е необходимо, тоест излишната мощност няма как да ми пречи... Консултирал съм с няколко от производителите на електролизни клетки, които бяха достатъчно отзивчиви и получих интересни съвети и насоки, но в крайна сметка реших сам да си направя клетката, още повече, че не открих никой, който да е използвал, успешно електролизата за приложението към което съм се насочил. Към тоя момент ми се струва, че едва ли има универсална клетка и по-скоро - за различните приложения са необходими, както различни конструкций, така и различни захранвания...
Телоподаващото ми е от основните инструменти и ще "играе" заедно с клетката, така, че мисля е по-добре, да не го закачаме... ;)

Неактивен sorrry

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 145
Re: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ
« Отговор #163 -: Юни 12, 2019, 10:51:45 pm »
     Не е нужно да правиш някакви интервенции по телачката, освен от клемите за ръкохватката и масата да дръпнеш още по един извод за електролизера. Регулирането на включване и изключване, ако не ти се ползва електроника, става с обикновен пресостат за ниско налягане (примерно за Юнга), а потреблението на газ можеш да регулираш с редуцир винтил. За горелка е почти задължително да е със свръхзвукова дюза, тоест не с цилиндрично сечение , а с конично, и по възможност по-дълъг конус. Така гарантира студена дюза и предпазва от обратен удар.
     Все пак подкрепям мненията на колегите за допълнителен въглеводороден бъбъл.
       Успех! :)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ
« Отговор #164 -: Юни 13, 2019, 11:31:38 am »
Желязото има специфична топлоемкост 450 джаула за килограм за градус.
Да приемем че трябва да сгрееш само 100 грама желязо до 1000 градуса. Това са 45 000 джаула, или 45 килоджаула.

Да минем на водорода. Един литър водород при атмосферно налягане и стайна температура тежи малко под 90 милиграма. Да кажем 0.1 грам. Един грам водород дава към 140 килоджаула енергия като се изгори. Демек една десета ще ти даде 14 килоджаула.

Накратко - за да загрееш 100 грама желязо с 1000 градуса ще са ти необходими около 3 литра водород.

Сега да минем на времето... Все си мисля че ако загряваш метала за над 5-6 секунди, то едва ли ще можеш да правиш някаква заварка. Тоест ти трябват 3 литра всеки 6 секунди, или около 30 литра на минута.

Това са грубите сметки - 30 литра водорд на минута за да грееш 100 грама желязо. И то ако влагаш 100% от енергията в загряването без никакви загуби, което при заваряването е невъзможно. И то само до 1000 градуса, което е недостатъчно за заваряване. И то само на 100 грама желязо, което е смешно като количество- това е теглото две гайки М18.

Ако някой намира грешка в сметките - моля да ми каже. Ако няма грешка ... ще ти трябва поне 10 пъти повече водород за да заваряваш дори и една тръба 2" или някакъв по-дебел профил. А 300 литра на минута водород ... просто не знам как ще го получаваш.

Всичко започва със сметки на листче хартия, а не със сглобяване на клетката ... :) Направи си сметките сам, и после вече си мисли как и дали изобщо можеш да извадиш такова количество водород. Тия 30 литра на минута към които си се устремил няма да ти стигнат за нищо. Да не кажеш че не съм ти казал предварително :)