Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Други ДВГ и топлинни машини

Хладилник работещ без захранване, възможно ли е?

(1/7) > >>

Радико:
Отварям тази тема със съгласието на tobo1 който пръв засегна въпроса в моята тема.
Значи понеже става дума за евентуална информация от началото на 20ти век, съвсем очевидно е, че се говори за амонячен хладилник. Ето като този долу на снимката   

tobo1:
Заглавието се нуждае от леко прецизиране. По мои спомени (защото не мога да намеря къде съм чел информацията) хладилникът трябва да се включи в захранване за да тръгне,
но е продължавал да работи след изключване.

Може да фантазираме на тема промяна на стандартното оборудване на хладилника.
Например, първото и най-стандартното което идва на ум (но не и най-меродавното), е да се вкара отведената от хладилника топлина в работа.
Интересно ще е кой какви идеи (дори и да са шантави) може да даде.

juliang:
Вероятно е ставало въпрос че на такъв хладилник не му трябва ЕЛЕКТРИЧЕСКА енергия, а не изобщо никаква енергия. Радико съвсем правилно се е насочил към амонячния хладилник - той няма компресор, а само ел. нагревател, който може да се замени с газова "свещ" там където има газоснабдяване. А защо не и със параболично огледало... и да работи със слънчева енергия.
http://starosta.homegate.ru/post/34651

Малко повече инфо за картината която е дал Локо:
http://khd2.narod.ru/warm/zysin_c.htm
Тоест възможно е да се направи хладилник който няма нужда от външна енергия, но в него трябва да се слагат само продукти които имат температура по-висока от околната... Взимаш енергия от топлината от по-горещите неща и я превръщаш в студ който ги охлажда. Демек ... връщаме се на абсорбционния хладилник.

valex:
http://greentech-bg.net/?p=1389

Радико:
На снимката горе се вижда най-вляво един вертикален цилиндър, отдолу в него се намира нагревателя. До колкото се простират познанията ми по въпроса, нагревателя задейства процеса в долната част на цилиндъра а в горната му амоняка е много по топъл защото самият той започва да отделя енергия. След достигането на максималната температура е необходимо да започне охлаждане което се извършва в най горният хоризонтален елемент. Ако топлината на амоняка излизащ от горната част на нагряващият блок се доведе по някакъв начин до долната част на блока и да подгрее амоняка отдолу това би послужило за поддържане на процеса след първоначално иницииране чрез външна енергия.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия