Автор Тема: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА  (Прочетена 360109 пъти)

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #465 -: Май 12, 2018, 09:33:12 pm »
С две думи - трябва изключително прецизно да използваме речта си, защото точно от приказки "по инерция" започват глупостите.

Абсолютно!
Поздравления, това с "две думи" е много точно казано. В крайна сметка затова е еволюирала идеята за математическото изразяване на на физическите процеси за да няма двусмислие на процеса освен в дефиницията.

Ако колегите имаха възможност да прочетат "Електрически записки" ( "Electrical Papers" ),  на Хевисайд, щяха да забележат, как той, в продължение на параграфи дефинира фундаментални термини, като завихряне, диелектрическа проницателност, магнитна проницателност, диелектрично напрягане (на средата), магнитно напрягане, магнитна вълна, диелектрична вълна, магнитно-диелектрична вълна и много други фундаментални термини, част от които, отдавна са забравени (или изкривени като значение) от преписвачите на дебелите книги. На база на тази му способност да навлиза във подробности дефиниции и формулировки той постулира съществуването на електрет ( името идва от подобието и на "магнет").

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #466 -: Май 12, 2018, 10:16:10 pm »
оригиналният експеримент е точно това кото съм описал като препратка може да потърсите някой много стар учбник по физика седемдесетте осемдесетте години на двадести век. информацията ми е от там.  Само за информация:  За плагиатство се смята ПРИСВОЯВАНЕТО НА ЧУЖДА ИДЕЯ. Да забелязваш аз някъде да твърдя, че това е експеримент проведен за пръв път от мен???
Нещата са безпределно ясни, но въпреки това ако желаеш ще ги илюстрирам и със картинка, прерисувана от учебника "отбелязвам го да не кажеш пак, че плагиатствам.
ПРЕДПОЛАГАМ, че става дума точно за подобреният вариант на експеримента със зъбните колела посочен в първия ти линк. А ти може да си имал в предвид други принципи, но аз имам в предвид ТОЧНО механичното измерване. Въпроса ми е свързан точно с механичното измерване. Наясно съм, че идея си нямаш за възможният отговор на въпроса. Не можеш ли просто да напишеш:
"Не знам" Все пак незнаещите отговора са 5 милиарда минус един.

Мисля че hyparh отговори точно на вашият въпрос (hyparh, моля коригирайте ме ако изкривявам смисъла на коментара ви):

Напълно нормално е да не бъде измерена разлика с този уред.

само вие имате един отговор, които сте си изградили, и затова някак си не го виждате като правилен. Всъщност предполагам, че и другите (приблизително) 2.632 милиарда души имат изграден такъв отговор ( понеже казвате че 5 милиарда не знаят отговора, а населението на земята по последни данни е 7.632 милиарда )
 
Моя отговор е много точен на база на предоставената информация, която е непълна. В един експеримент винаги има отчитане на грешка, ако това не се вземе под внимание експеримента е непълен. В много макро експерименти това не е толкова важно понеже грешката на база на измерванията е пренебрежимо малка, но при други, както в случая които ние обсъждаме това не е така, Ако бяхте обърнали внимание на препратките които дадох ( втората от тях ), щяхте да забележите че най-точния механичен метод за измерване ( направен през 1920 г, и откъдето предполагам учебниците които вие споменавате са преписали, и може би доразвили, експеримента ), успява да даде грешка +/- 4 км/sec. В тази си връзка, заключения на база на механичен метод, трябва да предполага, че резултатния ефект, които се измерва, трябва да излиза (да бъде замерван) извън границите на тази грешка за да има точно записване на измерванията а следователно и правилно интерпретиране на резултатите. Това обяснение е подобно на това което hyparh споменава само с малко повече контекст.
« Последна редакция: Май 12, 2018, 10:31:11 pm от epwpixieq-1 »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #467 -: Май 12, 2018, 10:57:55 pm »
Добре де ... живеем в 21-ви век все пак. Машините на които четете този форум най-вероятно имат процесори с такотва чстота от порядъка на гигахерци, т.е. 1 милиард импулса в секунда. Не е някакво особено тхноческо предизивикателство  да се измерва време с точност 1 милиардна от секундата.
За 1 милиардна от секундата светлината минава ... 30 см. Малко по-тегаво е засичането на точния момент, в който светлината достига сензора, но и това не е някакво сериозно техническо предизвикателство.

Така че .. технически има възможност да се измери тая скорост с доста голяма точност.

Също така искам да напомня, че на Луната са оставени няколко рефлектора специално за измервания на разстоянието от Земята до Луната:





При условие, че можем да измерим разстоянието до Луната с точност до милиметър, и че Луната се въти около Земята.... какво се случва с евентуалния Етер? Той се въртял около Земята, вероятно се върти и около Луната, но все в някакъв момент трябваше да покаже отклонение при измерването, което отклонение да не се дължи само на гравитацията.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #468 -: Май 12, 2018, 11:31:08 pm »
При условие, че можем да измерим разстоянието до Луната с точност до милиметър, и че Луната се въти около Земята.... какво се случва с евентуалния Етер? Той се въртял около Земята, вероятно се върти и около Луната, но все в някакъв момент трябваше да покаже отклонение при измерването, което отклонение да не се дължи само на гравитацията.

Това не е така. Измереното разстояние с лазер зависи от това в каква среда се разпространява лъчът. Всеки ден тази среда (атмосферата) се различава по плътност, турбулентност и т.н. и резултатите са приблизителни като варират според условията. И най-добрата адаптивна оптика не може да "изчисти" напълно тези променливи, които всъщност са много повече от тези, които изброих.
Ето пълният списък на променливите:


"The distance to the Moon is calculated approximately using this equation:

distance = (speed of light × time taken for light to reflect) / 2

In actuality, the round-trip time of about 2.5 seconds is affected by the location of the Moon in the sky, the relative motion of Earth and the Moon, Earth's rotation, lunar libration, weather, polar motion, propagation delay through Earth's atmosphere, the motion of the observing station due to crustal motion and tides, velocity of light in various parts of air and relativistic effects."

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #469 -: Май 13, 2018, 01:16:52 am »
Единственото което е "неизвестна променлива" е наистина атмосферната плътност. Всичко друго са дадености - това че примерно земната плоча се е преместила не означава че измерването е грешно, а че разстоянието се е променило.
Реално не мога да намеря с колко се променя скоростта на светлината в зависимост от атмосфернат плътност. Да не се окаже че е някъде в 20-я знак след десетичната запетая ...

А и така както се мери от Земята, така може да се мери и от международната космическа станция, където атмосферата няма да създава неудобства.


Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #470 -: Май 13, 2018, 03:10:50 pm »
Мисля че hyparh отговори точно на вашият въпрос (hyparh, моля коригирайте ме ако изкривявам смисъла на коментара ви):

само вие имате един отговор, които сте си изградили, и затова някак си не го виждате като правилен. Всъщност предполагам, че и другите (приблизително) 2.632 милиарда души имат изграден такъв отговор ( понеже казвате че 5 милиарда не знаят отговора, а населението на земята по последни данни е 7.632 милиарда )
 
Моя отговор е много точен на база на предоставената информация, която е непълна. В един експеримент винаги има отчитане на грешка, ако това не се вземе под внимание експеримента е непълен. В много макро експерименти това не е толкова важно понеже грешката на база на измерванията е пренебрежимо малка, но при други, както в случая които ние обсъждаме това не е така, Ако бяхте обърнали внимание на препратките които дадох ( втората от тях ), щяхте да забележите че най-точния механичен метод за измерване ( направен през 1920 г, и откъдето предполагам учебниците които вие споменавате са преписали, и може би доразвили, експеримента ), успява да даде грешка +/- 4 км/sec. В тази си връзка, заключения на база на механичен метод, трябва да предполага, че резултатния ефект, които се измерва, трябва да излиза (да бъде замерван) извън границите на тази грешка за да има точно записване на измерванията а следователно и правилно интерпретиране на резултатите. Това обяснение е подобно на това което hyparh споменава само с малко повече контекст.
На hyparh вече отговорих, че това е нормално за нас по презумпция тоест влиза в сферата на вярванията а не на доказаните неща както се вижда от последните думи на Юлиян. Липсата на адекватен отговор на този въпрос е направила да властва в науката хипотезата подкрепяна от Юлиян, известна още като "стандартния модел"
Цитирането от теб на купища архаични учени е напълно безполезно и безсмислено, техните тези са били отдавна отдавна оборени и обявени за погрешни. Има смисъл да се пише само ако човек може да предложи нещо ново и различно от досегашните хипотези.
Всички до сега известни не издържат срещу  доводите на стандартния модел.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #471 -: Май 13, 2018, 06:30:53 pm »
   В миналото хората са отдавали всички случващи се процеси като дело на божества. Различни за различните процеси. Появявали са се различни необясними до момента явления и се наложило въвеждането на борба между отделните божества. В последствие се е появил един бог като необходимост да се обединят народите в своите вярвания. В крайна сметка за обяснение на неизвестното се е въвело друго неизвестно - Бог.
   Хиляди години по-късно науката е много напреднала и дава своето логично обяснение на по-голямата част от процесите. Докато не се появява един парадокс наречен "червено изместване". Логично и аналогично на разпространението на звука се решава, че се дължи на раздалечаване на галактиките една от друга. Щом се раздалечават значи преди 13.7 млрд. години са били събрани в едно и се е случил голям взрив, който е разпръснал тази материя. До тук добре, но се оказва че най-отдалечените известни галактики се намират на 13.1 млрд. светлинни години. Нов парадокс - как само за 600 млн. години те са се отдалечили толкова при положение че нищо не може да се движи със скорост по-висока от тази на светлината. Ами много логично е времето при своето разширение да създава материята, то поне може да се движи със скоростта на светлината или дори над нея. При това положение вероятно големият взрив е създал само времето, а то при своето движение създава материята. В крайна сметка за да обясним необяснимите парадокси въвеждаме ново неизвестно - времето със своята възможност да създава материя. И всичко това обединено в "стандартният модел".
   И какво излиза, точно колкото познаваме същността на Бог, точно толкова познаваме и същността на времето. Но и на двете придаваме невероятните възможности да създават всичко заобикалящо ни. Кажете ми сега не е ли "стандартният модел" поредната религия, в която трябва да вярваме защото за момента тя звучи логично...

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #472 -: Май 13, 2018, 07:30:15 pm »
Цитирането от теб на купища архаични учени е напълно безполезно и безсмислено, техните тези са били отдавна отдавна оборени и обявени за погрешни.

"архаични учени", за съжаление не мисля че цитирането на тези учени е безполезно, напротив, ако човек се позаинтересува, каквато според мен е една от идеите на дискусиите във форума, той ще забележи начина на мислене на тези хора и подхода към решаване на практически проблеми (чрез опити)  които те са осъзнавали, и в следствие на това, как мисленето им еволюира за обобщаване на наблюденията във закони, като същите тези закони, не само че не са отхвърлени, което може би е новост за вас, а са фундамент на съвременните разбирания за природните процеси, въпреки че не се споменават като такива. Неколкократно съм писал на страниците на форума, че ако мислите че науката е това което пише в учебниците издадени след 1950-1960 г, много неща изпускате от полезрението си. Но в крайна сметка, може би имате право като заявявате че четеното на техните оригинални изследвания е "безполезно и безсмислено", понеже това зависи от гледната точка, и дали човек иска да вникне в идеите на тези основополагащи учени или само да борави с комплексни термини без да разбира смисъла въплътен в тях.

Неактивен teofilius

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 712
  • Пол: Мъж
    • Teosfera - free energy - antigravity
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #473 -: Май 14, 2018, 12:25:46 pm »
 Bat_Vanko Религията и нейните обяснения относно Бог са наистина пълни с много неизвестни и противоречия но когато човек има реално взаимоотношения с Бог то Бог му дава познание за Себе Си както и за произхода на Вселената, как я е създал , как я поддържа и прочее стига човек да задава правилните въпроси защото Бог не мълчи а най-добрия път към познаването на Бог и към разбиране на устройството на Вселената е като се доближим до Него и развием духовните си сетива да общуваме с Него. Тогава нещата вече не са така сложни. Не говоря за религия а взаимоотношение и приятелство с Бог защото Бог не е религия.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #474 -: Май 14, 2018, 05:18:11 pm »
Докато не се появява един парадокс наречен "червено изместване". Логично и аналогично на разпространението на звука се решава, че се дължи на раздалечаване на галактиките една от друга. Щом се раздалечават значи преди 13.7 млрд. години са били събрани в едно и се е случил голям взрив, който е разпръснал тази материя. До тук добре, но се оказва че най-отдалечените известни галактики се намират на 13.1 млрд. светлинни години. Нов парадокс - как само за 600 млн. години те са се отдалечили толкова при положение че нищо не може да се движи със скорост по-висока от тази на светлината. Ами много логично е времето при своето разширение да създава материята, то поне може да се движи със скоростта на светлината или дори над нея. При това положение вероятно големият взрив е създал само времето, а то при своето движение създава материята. В крайна сметка за да обясним необяснимите парадокси въвеждаме ново неизвестно - времето със своята възможност да създава материя. И всичко това обединено в "стандартният модел".
   И какво излиза, точно колкото познаваме същността на Бог, точно толкова познаваме и същността на времето. Но и на двете придаваме невероятните възможности да създават всичко заобикалящо ни. Кажете ми сега не е ли "стандартният модел" поредната религия, в която трябва да вярваме защото за момента тя звучи логично...


Смени навсякъде тук думата време с пространство/етер и всичко ще си дойде на мястото ;)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #475 -: Май 14, 2018, 08:32:02 pm »
Да се върнем към въпроса от #459
Цитат
А сега мога ли аз да те попитам къде е грешката в това заключение, какво не взимат в предвид.
Значи ясно е, че светлината се движи със различна скорост през различна среда това означава, че все пак нашата среда и влияе. Доста мислих как точно да опиша по възможно най разбираемия начин хипотезата ми за това влияние и накрая реших да се възползвам от блестящият пример даден по горе от Кадуцеус. Съвсем ясно посочвам автора да няма после реплики за плагиатство.
Та понеже както съм предположил в далечното начало на темата светлината е вълна разпространяваща се на границата на две "неща" използвам този термин защото не знаем абсолютно нищо за другото "нещо"
В примера за рибоците те не могат да видят въздуха над тях но забелязват странни явления по някога. Да си представим за малко, че светлината са всъщност морските морските вълни разпространяващи се на границата вода-въздух. Ако водата си промени плътността или вместо вода имаме олио да речем вълните ще се движат със съвсем различна скорост. Точно това се случва и със светлината нали така. Сега да видим какво става ако мерим скоростта на морските вълни при неподвижно море и при море в което има течение, примерно „Гълфстрийм“ а ние мерим скоростта засичайки я между два кораба носени от течението или същите кораби в неподвижна вода или корабите са закотвени  за дъното но Гълфстрийм носи водата между тях. Нещата стават още по интересни ако се сетим, че и вятъра духащ от време на време в другото „нещо“ дето рибоците не знаят нищо за него, той също променя пътя на вълните и оттам и скоростта която измерваме.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #476 -: Май 14, 2018, 09:06:41 pm »
teofilius, независимо дали сте приятели с господ или имате нормални "взаимоотношения" дали той ти говори или на тебе така ти се струва, но е факт, че знаем за неговата същност точно толкова колкото знаем за същността на времето. Дори бих казал, че докато за съществуването на Бог се оповаваме само на вярата, то за хода на времето всеки се е убедил на собствен гръб.

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #477 -: Май 14, 2018, 09:14:47 pm »
Hiparh, намерих няколко фото плаки "Орво" от Обсерваторията. Не знам дали са читави и ще свършат ли работа. Опаковани са във фабричната опаковка, стъклени, плоско-паралелно стъкло, за дълга експозиция.

СЕ от Смолян - Коцето.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #478 -: Май 14, 2018, 09:43:54 pm »
Ksurnev, да не се окаже, че сме "братя по оръжие" :) Подсещаш ме, че вече трябва да вадя Шмид-Касегрена за една фотосесия на Юпитер докато е още близо.

Ако не трябват, може да ги взема. Ако искаш да продължим на лични, за да не оспамваме темата.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #479 -: Май 15, 2018, 01:20:00 pm »
Реших да направя кратки преводи на няколко откъса от едно четиво, които добре пасват на темата.
Нека всеки ги интерпретира както пожелае, това са просто цитати (не моя мисъл).
В разговора участват двама индивида, като този, който предоставя знанията отбелязвам с буквата "А", а слушателят с "Б".

Следният разговор тръгва от въпросът какъв е задвижващият принцип на превозно средство, което не се афектира от инерцията.




А: "Движението на материята е резултат от смущаване на енергията, свързана с нея. Ако потокът, принуждаващ намагнитена игла да заеме определена позиция, се блокира напълно в нейната материя, металът ще се разтопи и изпари (освен ако силите не се проявят под някоя друга форма като топлина, електричество, магнетизъм или нещо друго) или иглата ще се изстреля напред с огромна скорост.

Б: Намирам за логично това наистина да е така.

А: Нека вземем за пример група ножове, всеки прикачен към собствена ос на обща рамка. Ако поставим рамката в бърз воден поток и завъртим остриетата така, че да сочат срещу потока, то водния поток ще обтича конструкцията с лекота сякаш няма препятствие. Нека сега бавно завъртим ножовете косо спрямо потокът при което незабавно ще възникне налягане върху рамката. Ако ги завъртим така, че напълно да блокират потока, ще бъдат изтръгнати от осите им или цялата рамка ще бъде разбита на парчета.

Б: Разбирам; моля продължи.

А: Етералният поток, който генерира магнитните сили, преминава през материята с невъобразима скорост, като молекулите само на някои субстанции оказват слабо съпротивление върху му. Материйните молекули се разполагат с "ръбовете си" към потока при което няма съпротивление спрямо него. Тази сила представлява смущение на космическа енергия, която се влива в Земята в една форма и се връща от нея под друга. Но съзнанието ти все още не е способно да разбере напълно този процес, понеже няма метод това да бъде обяснено на хората, че тяхната експериментална наука не позволява да възприемат тези неща, изискващи абсолютно нови идеи, както и създаване на думи с ново значение. Ние (под "ние" имам предвид останалите, с които съм свързан) сме се научили да въздействаме по такъв начин на молекулите на материята, при което те частично или изцяло се завъртат спрямо пътя на този магнитен поток, при което се възпрепятства движението на тази вездесъща енергия. Можем да забавим скоростта й без при това да възникне магнетизъм (както например в парче стомана), електричество или топлина, а само движение, при което част от тази забавена енергия се излива под формата на задвижване на съответния предмет. Това е сила изменена в движение на материята - молекулите на предметът трябва да се придвижат напред  след като силата изчезва като поток. Може би сега ще се съгласиш, че вместо светлината, топлината, електричеството, магнетизмът и гравитацията да се разглеждат като модифицирана сила, те всъщност представляват смущения.

Б: Смущения на какво?

А: Смущения на движение.

Б: Движение на какво?

А: На самото движение, чисто и просто.

Б: Не мога да разбера това движение чисто и просто.

А: Ще ти обясня по-нататък, така че да можеш да го разбереш. Първо трябва да научиш други неща, но никога няма да видиш края. Истината е безкрайна.
Нека те попитам дали има нещо чудно в това твърдение. На повърхността на Земята човекът улавя вятъра и превръща неговата енергия в задвижване на машини; задвижва мелници и плавателни съдове. Това движение на въздуха е смущение, движение на маса предавано на въздуха чрез топлина, като топлината също е смущение или прекъсване на чистото движение. Когато човекът се научи да възпира този ефирен енергиен поток така, че да го превръща директно в движение на материята, който насища цялата вселена и предизвиква силови проявления като постоянно извира от Земята към космоса, както и обратно... тогава човекът ще овладее безграничен енергиен източник, който може да дава светлина и топлина, движение на различни маси. Движението стои зад топлината, светлината и електричеството и то ги предизвиква.

Б: Искаш да приема, че навсякъде по земната повърхност съществува енергия, постоянен поток, който се различава от слънчевата светлина и топлина, а също и че топлината, светлината, електричеството и магнетизма изобщо не са субстанции?

А: Да.

Б: И това невидимо нещо - бих го оприличил на флуид - е среда, в която е "потопена" Земята като прашинка в необятния космос?

А: Да.

Б: Продължи с тези разяснения, умолявам те; отведи ме навътре в тази наука.

А: Почти няма какво повече да разбереш, както казах по-рано. Всички материали познати на човека са с груба текстура и умовете на хората все още не са в състояние да разберат по-фините силови проявления или модификации на движението. Чистата енергия във всичките си модификации е абсолютно непозната на човека. Това, което човек нарича топлина, гравитация, светлина, електричество и магнетизъм, са по-грубите атрибути - изменени състояния на непознат, смекчен, високо развит силов източник. Те са резултати, а не причина. Истинската сила, недостигнатата енергия, изпълва цялото пространство, пропива цялата материя. Навсякъде съществува безкрайно море от абсолютно движение. След като тази първична същност сега не може да афектира материята, човешките сетива могат да бъдат повлияни от вторичните атрибути на тази енергия."
-------------------
Материята представлява забавено движение

А:"Можеш ли да си представиш една безкрайна редица от железни топчета, преминаваща покрай теб в линия в хоризонтална посока, с определена скорост? Нека сега в този мислен експеримент вземем едно стъкло от прозорец и бавно го придвижим към редицата така, че ръбът му да бъде ударен от едно топче. При това цялото стъкло ще потрепери от удара, дори куршумът да засегне само една точка от стъклото. Сега си представи, че скоростта на редицата се увеличава хилядократно; при това стъклото поднесено на пътя й ще бъде гладко изрязано като с пила, която си проправя път без да се получи нито една фрактура. Човек, който стои близо до редицата куршуми, сега ще чува дълбок звук, предизвикан от триенето между куршумите и въздуха. Увеличи постепенно скоростта им и този звук ще се изостри - от нисък ще се измени към по-остър и висок, докато не стане пронизително писклив. Сега увеличи скоростта отново и отново и тоналността ще намалее постепенно докато не достигне първоначалния нисък тон. С увеличаване на скоростта ще настъпи тишина - единствено тишина, вече колкото и да се увеличава скоростта им. Достигнахме до скорост на движение на тази редица стотици километри в секунда, но нека сега я увеличим хилядократно, за да достигне милиони километри в секунда. Сега за окото ще се появи едва доловима червена светлина. Видимо редицата вече изглежда като непрекъсната линия. Червеникавата линията ще бъде напълно еднородна независимо от това, че отделните куршуми може да се намират на разстояние няколко километра един от друг. Нека сега въведем нашето стъкло на пътя им. В точката на контакт ще възникне фонтан от искри и там стъклото ще се разтопи.
Сега увеличаваме скоростта двукратно, трикратно, отново и отново, червената линия ще засияе по-ярко, след това ще стане ослепителна, като с увеличаването на скоростта, накрая ще стане бяла. Човекът ще вижда това като някаква безкрайна линия от "нещо", солидна като метал светещ в бяло (дори разстоянието между отделните куршуми да е хиляди километри) човек няма да може да докаже, че тази линия е изградена от отделни елементи. Ако вкараме сега стъклото или каквато и да е друга субстанция, просто ще се разтопи. Твърдата материя на секундата ще се втечни и ще се отложи като тънък филм по повърхността на всеки куршум.
Нека сега главоломно увеличим тази скорост до милиони и милиарди километри в секунда, при което топлината постепенно ще изчезне, както стана със звука в началото. Ярката светлина сега ще премине постепенно през основните цветове в обратен ред, започвайки с виолетово и свършвайки с червено, а след като червеното избледнее редицата от куршуми ще изчезне за възприятията на зрителя. Сега към редицата няма нито светлина нито звук - очите и ушите не долавят нищо. Ако сега вкараме стъклото или какъвто и да е друг обект, няма да се случи нищо, което човек да отчете; молекулите на стъклото се разделят отпред след което се събират отзад и така редицата преминава свободно през него като светлина, оставяща стъклото непокътнато.

Б: Чакай малко. Това означава, че една материя преминава през друга без двете да си взаимодействат. А както знаем две субстанции не могат да заемат едно и също място по едно и също време.

А: Това е вярно доколкото човек разбира нещата. Но куршумите вече не са материя. Движението на масата първо се измени към движение на молекулите, а движението на молекулите накрая се превърна в движение на свободни единици, понеже куршумите дезинтегрират до молекулярни структури, а след това до атоми. На този етап осезанията зрение и докосване спират да бъдат афектирани от тази движеща се колона (нито материя, нито сила), а при по-нататъшното увеличение на скоростта атомите също изчезват, при което остава само свободно неосезаемо движение - нищо, празнота.
Резултатът е всепроникващата същност на пространството (етерът, както хората го наричат) - солидна като диамант и подвижна като празнота.
Ако обърнем реда на горният пример, ще видим, че с намаляване на скоростта движението се превръща отново в осезаема материя, и според условията определящи превръщането на движението в материя, от време на време възникват различни елементи. Планетите могат да растат в цялата си структура, като етерът може да генерира материална прах.
Ако вземем средното положение на тези трансформации, при което чистото етерално движение частично се превръща в нещо осезаемо, то тогава получаваме светлина, топлина, електричество, магнетизъм или гравитация, които са смущения на това движение. След представянето на тези принципи може лесно да се разбере, че могат да бъдат образувани други елементи и непознати сили, за момента недоловими за човешките сетива.

Б: Страхувам се, че не мога да разбера всичко това.

А: Така и предположих и може би те въведох в тези неща твърде рано, въпреки че преди време ме помоли да разясня на какво са смущения електричеството, светлината, топлината, магнетизмът и гравитацията. Обмисли отново това ново за теб знание и ще видиш, че никак не е сложно."