Автор Тема: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА  (Прочетена 364813 пъти)

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #135 -: Май 30, 2017, 12:36:09 am »
Здравей ELPUNTO,
Формулата, която важи за космически мащаби и гравитационната константа важи за слънчевата система. Гравитационната константа е опитно измерена в земни условия, но може математически да се изведе от земната орбита (365 дни), защото е най-близка да окръжност съответно да се изведе математически, че съществува ефир. до тук става въпрос за ъглови (въртящи) се величини.
За линейни величини имаме F=m.g, където-g е земно ускорение. Ако се вземе F=E.q, където Е интензитет (напрегнатост) на електрично поле с размерност  Н/Кл или В/м. За това земното ускорение е интензитет на гравитационно поле с размерност  Н/кг или м/сек^2, от различни формули излизат различните дименсии.
Предлагам да не се бърка линейни и ъглови (въртящи се) величини!

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 332
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #136 -: Май 30, 2017, 09:58:48 am »
Здравей ELPUNTO, формулата F=c.M.m/R2 всъщност представя взаимодействието между две елементарни маси dm разположени на разстояние dr. Земята представлява множество такива елементарни маси разположени на различно разстояние. Същото важи и за човека. След интегриране и като се отчете факта, че диаметъра на масите е пренебрежимо малък спрямо дистанцията между тях се получава горната формула. Във вида в който ти я представяш тя е валидна само за безкрайно плътна точкова маса и от там идва твоето заблуждение.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #137 -: Май 30, 2017, 10:13:27 am »
 Bat_Vanko Изпревари ме и написа точно това което исках аз да напиша не знам какво друго да добавя освен долната картинка илюстрираща казаното от теб.
Там на фиг. три се вижда защо при навлизане навътре в земята гравитацията ще намалява а в центъра въобще няма да я има.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #138 -: Май 30, 2017, 06:32:19 pm »
Все пак, това са "кухи" математични (стереометрични) изчисления и постановки! В тях се приема за даденост това, което ни е известно на повърхността на Земята!
Кой може да каже дали наистина в центъра на Земята има пълна безтегловност?
Логиката води натам, да, а...ако има "обратно тегло"?

Я си представете зависимостта на гравитацията от масата?
Ако някое тяло е толкова навътре в Земята, че "над" него има повече земна маса, отколкото "под" него?
Да си представим, че на мястото на ядрото има кухина, накъде ще се "привлича"  тяло, поставено в тази кухина?

Да ви кажа защо го споменавам?
Защото тогава тази формула ПАДА ТОТАЛНО!


Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #139 -: Май 30, 2017, 08:57:08 pm »
Не атос, въобще не пада формулата... точно според таи формула намират подземни кухини, а и не само подземни породени от аномалии в гравитацията... доста такива има на луната  ;)
Пак според тази формула излиза, че в средата на земята наистина трябва да има кухина.  Въобще формулата си е вярна, но в този си вид е идеализирана до взаимодействието на две точки както каза и Bat_Vanko. В реалността се налага да се правят за прецизност облачни изчисления със същото уравнение повторено милиони пъти или с резултантното уравнение при което за всяка стойност е валидно "някъде около еди си колко си"
« Последна редакция: Май 31, 2017, 05:38:34 pm от Maistora52 »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #140 -: Май 30, 2017, 09:03:18 pm »
Именно!
Константата не е константа при тази постановка...

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 919
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #141 -: Май 30, 2017, 09:27:13 pm »
защо при навлизане навътре в земята гравитацията ще намалява а в центъра въобще няма да я има.

Мисля, че вече имахме дискусия, как това което наричаме гравитационен център не се явява геометричния център на Земята, и в допълнение, че той се движи по три-измерена (тип елипсовидна) орбита във вътрешността на земята.

http://mazeto.net/index.php/topic,9693.msg77732.html#msg77732

В допълнение, интересното е, че така установената динамика предполага и люшкане, плавно движение на Земната мантия с този движещ се гравитационен център. И понеже такова движение предполагаемо съществува, то води до образуване на сравнително по-високи и по-ниски потенциали в земните недра, и тук вече спекулирам, и защо не това да се отразява като токове с различни потенциали по Земната кора. Да оставим на страна въпроса, дали това движение измества магнитния център на земята, ако изобщо може да приемен, че има такъв.
« Последна редакция: Май 31, 2017, 05:40:00 pm от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #142 -: Май 30, 2017, 09:47:31 pm »
Цитат
Мисля, че вече имахме дискусия, как това което наричаме гравитационен център не се явява геометричния център на Земята, и в допълнение, че той се движи по три-измерена (тип елипсовидна) орбита във вътрешността на земята.
epwpixieq-1 Там става дума за центъра на общата маса, а не за центъра на гравитация. Поради факта, че гравитацията намалява с квадрата на разстоянието и поради голямата отдалеченост на луната в горните схеми влиянието й е пренебрежимо малко. По-точно теглото на човек в зоната на прилива и отлива би се променило с няколко десетки грама. Изяждането на една баничка променя повече теглото.
« Последна редакция: Май 31, 2017, 05:41:13 pm от Maistora52 »

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #143 -: Юни 23, 2017, 12:48:33 am »
Попаднах на руски сайт посветен изцяло на етера - эфира.
В сайта са описани експерименти правени преди 150 год., както и опити от последните
години.Експерименти, които показват ясно, че етер - эфир съществува.
Има и теоритични разработки посветени на характеристиките на етера - эфира.

Сайтът е ЭФИРОДИНАМИКА   . . . .    http://surin-ether.ucoz.ru/

След като се запознах със статиите в сайта, у мен възникна въпрос : Защо след толкова много и
коректно проведени експерименти, показващи наличие на етер - эфир научната общност отрича
и не приема простата истина че ЕТЕР ИМА ???       :o   

Ето три статии на Магницкий  Николай  Александрович , които обясняват магнитното, електрическото и
гравитационното поле със свойствата на физическия вакуум = ЕТЕР = ЭФИР

 




Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #144 -: Юни 23, 2017, 03:08:12 am »
Защото за някои учени е твърде неудобно да зарежат с лека ръка наложеното от ОТО и СТО статукво :) Ако приемат съществуването на етера, то всичко в тези общоприети теории рухва, а те не иската да си подкопават имиджа, оказвайки се, че са грешали до момента.
Началото на това "кривване" от правия път се поставя от експериментът на Майкълсън и Морли, които чрез погрешен подход се опитват да засекат "етерния вятър" около Земята. Такъв няма, понеже етерът се върти заедно с ротацията на Земята и съответно не бива засечен. Все едно някой да се намира в барабана на гигантска пералня и да се опита спрямо тази си отправна точка да измери скоростта на водата - те просто се въртят заедно с еднаква скорост.
С този зле проведен експеримент, етерът бива отхвърлен и докато научната общност се чуди накъде да поеме с теориите от тук нататък, на сцената се появява Айнщайн с неговите засукани и фантастични идей. Учените се хващат за тях като удавници за сламка и започват да развиват идеите, математиката зад тях, както и да експериментират за доказването им. При разглеждане в детайли, много от експерименталните "доказателства" в крайна сметка се оказват чиста стъкмистика - ако нещо от експеримента не пасва както трябва с теорията, те донагласяват нещата насила, което е абсурден подход.
Един-единствен експеримент е достатъчен за разбиване теорията на относителността, и това е ефектът на Сагнак: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Sagnac_effect

Който опит доказва, че скоростта на светлината не е еднаква за обекти, движещи се с различни скорости.

Като започнеш от големия взрив, разширяваща се вселена (погрешно интерпретиране на червеното отместване), изкривено пространство, та стигнеш до черните дупки... всички тези неща имат място в научната фантастика, но не и в реалността :) Кашата е просто огромна и едва ли скоро ще може да бъде изкоренена из основи.

Ако етерът не съществуваше, нямаше да има разпространяващи се електромагнитни вълни във вакуум, нямаше да има инерция, гравитация, електрическо и магнитно поле, и материята нямаше да я има.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #145 -: Юни 23, 2017, 08:18:24 am »
Причината да бъде отхвърлен етера, според мен по-скоро изоставен, не са никакви експерименти, а чисто теоретично не е необходимо да се предположи съществуването не етера за да се изведът основните закони на физиката. В този смисъл етера става излишен.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #146 -: Юни 23, 2017, 05:44:48 pm »
Етерът е излишен, ако се задоволяваме да си тъпчем на едно място (изключая миниатюризацията в електрониката и увеличаване на изчислителната мощ при компютрите). Обаче, ако искаме да развиваме науката до нови висини, то приемането на етерът е задължително. Например безинерционното задвижване и много от аспектите на СЕ, получена чрез електротехнически похвати, няма как да се разберат и развият без включването на етера.

Спомням си как в края на 80-те като малък четях из научните списания, че през 2000г. човечеството едва ли не вече ще колонизира други планети със свръхмодерни "звездолети", задвижвани на нови принципи и как всеки ще може да хвърчи на воля с летящи автомобили. Къде ти братче... не сме мръднали от тогава :) Такава свобода никой няма да позволи.
« Последна редакция: Юни 23, 2017, 06:00:58 pm от hyparh »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #147 -: Юни 23, 2017, 05:54:08 pm »
Причината да бъде отхвърлен етера, според мен по-скоро изоставен, не са никакви експерименти, а чисто теоретично не е необходимо да се предположи съществуването не етера за да се изведът основните закони на физиката. В този смисъл етера става излишен.

dmitarp, в една компютърна игра (каквато е цялата ни вселена) изобщо няма нужда нейните компоненти (човечетата, примерно) да знаят, че има и друг свят/среда от тази, в която те самите съществуват!
Те си имат софтуер, определящ законите на средата в която съществуват (серия от алгоритми), открили са тези закони и не им е нужно знанието, че тези "закони" са определени от предварително зададени ПАРАМЕТРИ!
Пример - ако си обърнеш таблета наопаки (докато играеш играта), няма всичко на екрана да "изпопада" в долния му (за теб) край, а ще следва собствения си софтуер!

Та...не знам дали съумяваш да разбереш какво искам да кажа, но...дори и ти не осъзнаваш докрай колко си прав в случая :D

П.П.Ако нямаш намерение да търсиш други, нови неща, стигат ти тия "закони"...

Неактивен kall

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 129
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #148 -: Юни 23, 2017, 10:11:42 pm »
Причината да бъде отхвърлен етера, според мен по-скоро изоставен, не са никакви експерименти, а чисто теоретично не е необходимо да се предположи съществуването не етера за да се изведът основните закони на физиката. В този смисъл етера става излишен.
Всъщност и експериментите не подкрепят съществуването му. Иначе да, към текущия момент няма нужда от етер за обясняване на явленията в природата и основните закони.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #149 -: Юни 23, 2017, 11:57:26 pm »
Всъщност и експериментите не подкрепят съществуването му. Иначе да, към текущия момент няма нужда от етер за обясняване на явленията в природата и основните закони.
Ок, как ти лично би обяснил гравитацията (БЕЗ ЕТЕР)?
От какво се поражда?