Автор Тема: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА  (Прочетена 366189 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #90 -: Април 16, 2017, 03:05:02 pm »
Изгубих се за две седмици командировка и гледам тук станал сериозен дебат.
Бях на едно много хубаво място където освен всички други екстри имаше и тази да нямам достъп до интернет. Можах да остана малко сам с мислите си. Блаженство.
Значи първо благодаря на Владимир Димитров за включването му в отбора на опонентите. За да се превърне хипотезата в теория е необходимо да се отговори на множество въпроси и критики подобни на неговата.
Както Атос отбеляза, невъзможно е електромагнитните вълни да се разпространяват във вещества като въздуха защото в такъв случай движението на средата би се отразило върху движението на вълните. факта, че материята оказва влияние върху пречупването на електромагнитните вълни се обяснява много лесно и рационално от хипотезата която се опитвам да формулирам. Дори има два варианта за това обяснение. Единият вариант, по непълният "според мен" е, че веществата представляват сгъстяване в нашето пространство и съответно разреждане в така нареченият етер. което по много елегантен начин обяснява факта на пречупването без промяната на скоростта. Понеже има някой проблеми в това обяснение няма да се задълбочавам за сега в него. Другото обяснение е, че веществата са в непосредствена близост до мембраната за която споменах по горе по която се разпространяват вълните. и понеже те са вълни изкривяващи мембраната към нашия свят да го наречем това увеличава взаимодействието на мембраната с веществото в единия край на вълната а не го прави в другия и така единият и край избързва спрямо другия и се получава промяна в посоката.
Да се върнем за малко обаче към разреждането на етера причинено от наличието на вещество. Това означава, че всяко тяло има нещо като разреден призрак от другата страна на мембраната "или вътре в нея" Това разбира се важи и за живата материя тоест всяко живо същество има нещо като призрак от другата страна. Това е съвсем рационално обяснение на "астралното тяло" и съответно огромен проблем пред "казионната" наука.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #91 -: Април 16, 2017, 06:44:25 pm »
В общи линии и аз смятам, че е така, само дето терминът "астрално тяло" не е точно това, което популизмът е наложил като схващане.
Може би ни трябва друг, нов термин...

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #92 -: Април 17, 2017, 08:18:12 am »
Цитат
Както Атос отбеляза, невъзможно е електромагнитните вълни да се разпространяват във вещества като въздуха



Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #93 -: Април 17, 2017, 11:40:25 am »
edin, да поправя една неточност, понеже служи на някои като сламка за удавник:

Електромагнитните вълни се разпространяват през въздуха, но не чрез него! И точно това има в предвид Радико, допускайки, че  се схваща идеята по презумпция!
Не може да ги издухаш с вентилатор тези вълни или вятърът да ги отмести, както би било с обикновени водни вълни във вода.
Стига с тези погрешни интерпретации!

Неактивен Dedo pop

  • Активен
  • **
  • Публикации: 299
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #94 -: Април 17, 2017, 01:06:04 pm »
  Прочети нещо за проходимост на радиовълните.

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #95 -: Април 17, 2017, 01:43:04 pm »

Електромагнитните вълни се разпространяват през въздуха, но не чрез него!

Не е вярно! Електромагнитните вълни се разпространяват и чрез и през, копринена нишка дори! Да споменавам ли "дявола църен" или сами ще се сетите  ;) Първите вълномери са били с копринена нишка за вълновод! Целия проблем е че непълно разбирате понятието "Електромагнитна вълна". Проблемът е че вие очаквате тази вълна да извърши количество работа, което да измерите. Е, това е път в девета глуха. Помните ли опитът на онзи учен, който отгледал растения в пълна тъмнина, използвайки вълноводи, до покрива на къщата си?

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #96 -: Април 17, 2017, 03:03:29 pm »
  Прочети нещо за проходимост на радиовълните.
Какво точно да чета?
Радиовълните са си проходими и във въздух и във вакуум! Ако "изтеглиш" въздуха, няма да ги спреш, поограмоти се малко, Дедо попе и после пиши!

edin, ставаше дума за въздуха, не за копринени нишки.
А това:
Помните ли опитът на онзи учен, който отгледал растения в пълна тъмнина, използвайки вълноводи, до покрива на къщата си?
не са електромагнитни вълни! Можеш да ги наречеш слънчеви токове, жизнен оргон или друго, но не са електромагнитните вълни, за които говорим тук!

Неактивен владимир димитров

  • Експериментатор
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 270
  • LZ2DMX
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #97 -: Април 17, 2017, 03:14:32 pm »
Целия проблем е че непълно разбирате понятието "Електромагнитна вълна".


Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #98 -: Април 17, 2017, 03:17:14 pm »
Атос, още ли не си разбрал, че всичко Е вълни? Даже и Тесла ти го е казал, ама все го забравяш.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #99 -: Април 17, 2017, 03:18:34 pm »


Да, може би това (разминаване в понятия) е в основата на някакъв излишен спор...щото пак забихме "у лево"...ама яко...

Атос, още ли не си разбрал, че всичко Е вълни? Даже и Тесла ти го е казал, ама все го забравяш.
Забрави Тюрен да споменеш, вече не смееш ли?
Недей така, не е почтително ;D

Значи...продължи си спора с Радико без мен тогава, щото според теб (и група учени) всичко е вълни и не може да е прав, като казва, че някои вълни не се разпространяват в някои среди...щото пък, излиза, че за теб вълни ли са, всички са електромагнитни и с еднакви характеристики.
Аз съм дотук, включих се само да оспоря твърдението, че въздухът е основната среда за разпространение на радиовълните, защото той влияе в качеството си на препятствие, но не е среда на разпространението им!

П.П. Не знам само дали отчиташ, че Радико споменава гранична зона на измерения, която нарича (незнайно за мен защо, но нямам проблем с това) "мембрана" ?
« Последна редакция: Април 17, 2017, 07:50:48 pm от atos »

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #100 -: Април 17, 2017, 04:02:30 pm »
Ами, като не хващаш вяра на Тюрен, ще те тормозя с Тесла  ;D

Неактивен владимир димитров

  • Експериментатор
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 270
  • LZ2DMX
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #101 -: Април 17, 2017, 04:13:09 pm »
Какво точно да чета?

Atos преди няколко поста ти дадох литература за четене ..
Прочети , поне една от двете Библии на Радиотехниката ,с тези книги съм се подготвял успешно за изпити в Технически Университет ,като даже преподавателите са ме питали за източника ми на информация..

Хипотезите на Радико са интересни ,добре е всеки да споделя свои мисли за заобикалящата ни среда .

Атос
Да спориш на базата на опростена -добре сдъвкана информация ,не носи нищо градивно..


Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #102 -: Април 17, 2017, 07:31:31 pm »
Атос
Да спориш на базата на опростена -добре сдъвкана информация ,не носи нищо градивно..
Точно казано!
Но не знам защо го правиш?
Казал съм каквото съм имал за казване, спирам всякакви спорове, понеже трябва да се повтарям. Не ме провокирайте повече, няма да отговарям на едни и същи въпроси.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #103 -: Април 17, 2017, 08:14:23 pm »
Цитат
П.П. Не знам само дали отчиташ, че Радико споменава гранична зона на измерения, която нарича (незнайно за мен защо, но нямам проблем с това) "мембрана" ?
Ами термина "мембрана" е така да се каже временен работен термин, защото е възможно и това да е граница между един по рехав "нашият" свят и един доста по плътен, но може и да е само една много тънка и плътна ципа "мембрана" между два или повече подобни по плътност светове. Тук в темата, някой от колегите написа в самото начало нещо което в последствие докато разсъждавах на спокойствие силно ме впечатли, ставаше дума за черните дупки и магнитните фонтани избликващи с огромна мощ от тях. Ако наистина имаме мембрана и си представим, че черната дупка е разкъсване на мембраната и завиването и в тороидална форма около разкъсването, то за електромагнитните вълни се получава нещо като капан за риба.Могат да влезнат отвън навътре в тороида и продължават да се въртят в него а огромните магнитни спрайтове (май такава дума се ползваше) са причинени от това което мембраната задържа и отделя от нашият свят.
Съжалявам, че не мога да цитирам точно колегата, но нали бяха три теми на разни места, местиха се триха се и не мога да го намеря.
Сега понеже Един отвори приказка за вълноводите.
При вълноводите също няма никакво противоречие със обсъжданата тук хипотеза. Да вземем някакъв сравнително гъвкав П-образен профил, нещо от сорта на PVC кабелен канал.
Монтираме над водата на някакво идеално тихо езерце профила така, че да е на част от милиметъра над водата с отворената си част надолу - получава се нещо като тунел затворен отдолу от водата "почти затворен". Сега ако разплискаме водата пред единия край на "тунела", получената вълна ще влезе в него и ще тръгне по тунела следвайки извивките му. П-профила може да бъде местен на различно отстояние от водното огледало или даже леко потопен в него това ще променя проводимостта му. Мисля, че това е много добра илюстрация на вълновод в случая.
Ако продължим разсъжденията се стига до доста интересни изводи и дори до начин да се провери състоятелността на настоящата хипотеза, но за това утре, за да ми се избистри идеята в главата.
« Последна редакция: Април 18, 2017, 02:36:23 pm от atos »

june1900

  • Гост
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #104 -: Април 17, 2017, 09:09:18 pm »
Нещата, които Радико говори, са ми много близки по смисъл и мисля, че съм съгласен с всичките му виждания до сега. Поради доброволния си отказ от стандартното образование не мога компетентно да обсъждам нещата в такава конкретна дълбочина, като някои съфорумци... но ако се абстрахирам от дълбоките подробности, общата ми представа е съвсем същата.


За мен има етерен океан. Всяка елементарна частица е вихър в този океан.
Във вана, пълна с вода, ако човек рязко замахне с ръка под водата, по кожата си и по косъмчетата на ръцете си ще усети, че водата зад ръката му се завихря. И тези подводни вихри са устойчиви, усещат се дълго време, но са невидими.
Разликата с етера е единствено това, че когато етерът се завихри, той става видим. Когато не е вихър, а само поток, е невидим.

Тези вихри се сглобяват един с друг на векторно-ротационно-инерционен принцип. Сглобената решетка от такива вихри я наричаме материя - решетка от елементарни частици, които са етерни вихри.

Вихрите нямат твърди ограничения. Но пък те имат все пак граници - ясно е къде започва и къде свършва вихъра, това са условни техни параметри и ограничения, които ги дефинират и ги обособяват като отделни условни области насред незавихрения поток на етерния океан.

И когато един обем етер иска да мине от другата страна на дадена материя... той трябва да се превърти през тези вихри. Етерът със сигурност ще мине през вихрите, защото те са изградени от самия него. Постоянно един етер ги напуска и нов етер ги преизгражда, те са динамично явление. Въпросът е просто доколко е "плътна" материята, тоест, колко дълъг път трябва да измине един обем етер, за да мине от другата й страна.

И така си обяснявам различната "оргонна пропускливост" на различните видове материали, по Вилхелм Райх. Зависи въпросните вихри (елементарни частици) колко са сложни, колко са засукани, и колко време и път трябва да измине етерния обем, преди да напусне тази динамика.





Това е известна позиция, не съм си я измислил аз... Проблемът при нея е, че не отговаря на трите стандартни въпроса, които продължават да са в сила:

1. Ако формата и онова, което я изпълва, са различни неща... тогава имат ли или нямат едно и също начало?

2. Ако всичко е изградено от етер, от какво е изграден етера?

3. Ако формата е информация, тогава съществува ли информацията отделно от онова, което изпълва формата?



В научния свят до сега не се е появявало НИЩО, което да отговаря на тези въпроси. Всички нови хрумвания, представяния и идеи продължават да се въртят около тях.

Първия въпрос е въпроса има ли Бог (има ли единствено начало).
Вторият въпрос е може ли от нищо да стане нещо.
Третият въпрос е какво е информация.

Много добре ги знаеме тези въпроси и те банално продължават да са без отговор.



Аз знам една версия за отговор на тези три въпроса, и тя е част от кабалистичната, сефиротическа традиция, но това е в сферата на езотериката и окултизма. Като направим сайт, на който да си заслужава човек да пише по-дълги неща, ще го преразкажа под формата на нещо като статия. Та... именно тук трябва да се намеси науката - в сефиротическата гледна точка за отговор на тези три въпроса. Ако ще има мост между окултизма и науката, основите му няма къде другаде да бъдат поставени, освен точно в тези въпроси.