Автор Тема: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА  (Прочетена 360035 пъти)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #660 -: Ноември 06, 2018, 12:35:20 pm »
Така че със сигурност, центъра на земята е в безтегловност.
Това е така и никой не го подлага на съмнение дотук.
Примерът с магнита, който дадох не е много коректен, признавам, но не е
защото силата на гравитацията намалява с по малко от разстоянието, отколкото при магнитното поле, но за разлика от него, е много по слаба силата на гравитацията.
а е заради намагнитването на самото топче в този момент! Ако ползваш голям магнит с малък отвор (малко по-голям от топчето), нещата ще са същите - малкото разстояние за преодоляване до центъра няма да е фактор.
 
той ще се устреми към равновесната зона с нулева гравитация независимо дали го желае или не
Конкретизирай къде е тази зона обаче? Както аз разбирам нещата, тя е някъде по средата между вътрешната и външната повърхност на въпросната енергийна сфера?

От тази енергийно уравновесена зона накъдето и да се тръгне, ще трябва да се приложи някакво усилие, за да се откъсне човек от нея. И колкото повече се отдалечава от там, толкова по-голямо трябва да е усилието (разбира се не до безкрай, а поне докато в близост имаме материя). Това би трябвало да означава, че при куха Земя (и енергийна сфера в нейната материя), ще имаме вътрешна сфера-ядро на безтегловност, както в космоса.
Доколкото го разбирам - гравитацията по вътрешната повърхност като параметри действа по начин, много по-близо до магнитното привличане, отколкото до "класическото" и действие по външната повърхност?
Съвпада донякъде с моето схващане, но това, "в черното" ме смущава? Не намирам логика в него?
Да не искаш да кажеш -"Колкото повече е нужно да се отдалечи оттам"?
От последното ти изречение тук, се вади извод, че подобна материйна куха сфера с енергийна сфера в нейната материя "екранира" гравитацията вътре в сферата?

Ако трябва да сме обективни, логиката на Юлиан е правилна (говоря за Отговор #646, оттам нататък е вече запъване), моята - също, видно е от последния чертеж, който показах! Просто изхождат от различни начални условия-дали има кухина в центъра на Земята или не! Тогава?





Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #661 -: Ноември 06, 2018, 03:02:25 pm »
Ето една картинка и от мен. Всичко бива придърпвано към оранжевата крива, а веднъж щом се озове там (ако може, разбира се), то за да се отдалечи от нея, ще трябва да се приложи усилие.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #662 -: Ноември 06, 2018, 03:48:10 pm »
Ето сега ще получиш яростен отпор...ясно е първо от кого :D
Във външната синя зона, ако не действа гравитация, как се обясняват орбитите на сателитите и на Луната?

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #663 -: Ноември 06, 2018, 04:22:35 pm »
Всъщност да - не съм взел предвид това нещо. Светлосините зони трябва да са много по-обширни с намаляващ с разстоянието градиент. В такъв случай тъмносияната зона може да се пренебрегне.
Светлосиньото може да го приемем за атмосфера :)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #664 -: Ноември 06, 2018, 04:25:21 pm »
От което следва логичното заключение, че в центъра на Земята има "тъмносиньо петно", а всичко извън него ще пада към периферията на сферата!

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #665 -: Ноември 06, 2018, 04:34:53 pm »
Да, така излиза.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #666 -: Ноември 06, 2018, 06:48:51 pm »
Ммм, аз мисля, че не е така. Примера с магнита си е напълно в сила и с гравитацията. Оранжевата линия на Хипарх е точно на място според мен. Само едно малко уточнение: Предмет достигнал до нея няма да зависне а ще се отклони я в ляво я в дясно по аналогична причина.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #667 -: Ноември 06, 2018, 11:36:34 pm »
Цитат на: hyparh
Самата мисъл, че едно тяло ще се движи в посоката, в която му намалява теглото е безумна!

Всъщност при описаните явления в преводите от книгата, се наблюдава точно това.

От последните ти постове излиза, че изобщо не се наблюдава това, а именно - посоченото от мен!


Радико, че ако примерът с магнита е в сила за гравитацията, кое не е така?
Защо да се отклони? Обясни?
Ако оранжевата линия е еквивалент на "стената на Блох" в магнита, там не действат сили странично.





Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #668 -: Ноември 07, 2018, 07:13:49 am »
Ами в посока оранжевата крива теглото намалява, а телата се движат към нея.

Примерно, ако материята на едно тяло можеше да преминава свободно през магнит и в същото време се привлича от него, щеше да се наблюдава същото нещо - тялото ще навлезе в магнита до достигане равновесната точка между полюсите. Макар и с навлизането му привличащата сила да отслабва (респ. теглото при случая със Земята), тялото пак ще отиде в центъра на магнита.
« Последна редакция: Ноември 07, 2018, 07:32:10 am от hyparh »

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #669 -: Ноември 07, 2018, 10:56:01 am »
Мисля, че се сещам къде се разминаваме...
При доближаване едно тяло до материята на планетата, то ще се притегля толкова по-силно, колкото е по-близо до нея. В случая теглото му наистина расте.
Обаче! Вече при възможност за навлизане на самото тяло в материята, теглото му прогресивно ще започне да намалява до достигане центъра на енергийната зона.

Така че и двамата сме прави, просто зависи къде се намира тялото.

Според разглежданата хипотеза се оказва, че структурата на магнитното и гравитационното поле са изключително сходни. Неутрална централна равнина с два "полюса" от двете си страни... А ние сме в ролята на феромагнитен материал, който бива привлечен и няма значение дали сме откъм "N" или откъм "S" страната на полето.

Едно от най-хубавите последствия на тази теория, е, че изключва образуването на гравитационни сингулярности :D Това е отлично и се връзва идеално с моите досегашни разбирания.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #670 -: Ноември 07, 2018, 11:43:18 am »
Това е така и никой не го подлага на съмнение дотук.
Примерът с магнита, който дадох не е много коректен, признавам, но не е  а е заради намагнитването на самото топче в този момент! Ако ползваш голям магнит с малък отвор (малко по-голям от топчето), нещата ще са същите - малкото разстояние за преодоляване до центъра няма да е фактор.
 Конкретизирай къде е тази зона обаче? Както аз разбирам нещата, тя е някъде по средата между вътрешната и външната повърхност на въпросната енергийна сфера?
Доколкото го разбирам - гравитацията по вътрешната повърхност като параметри действа по начин, много по-близо до магнитното привличане, отколкото до "класическото" и действие по външната повърхност?
Съвпада донякъде с моето схващане, но това, "в черното" ме смущава? Не намирам логика в него?
Да не искаш да кажеш -"Колкото повече е нужно да се отдалечи оттам"?
От последното ти изречение тук, се вади извод, че подобна материйна куха сфера с енергийна сфера в нейната материя "екранира" гравитацията вътре в сферата?

Ако трябва да сме обективни, логиката на Юлиан е правилна (говоря за Отговор #646, оттам нататък е вече запъване), моята - също, видно е от последния чертеж, който показах! Просто изхождат от различни начални условия-дали има кухина в центъра на Земята или не! Тогава?

Виждал съм по видео-клипове как стоманена сачма левитира в центъра на тородиален магнит, отворът на магнита, т.е вътрешният му диаметър е малко по голям от желязната сачма. При това положение сачмата е пак в неустойчиво равновесие, но успява да се позиционира в центърът на магнита. Ако отвора на магнита е по голям с пъти от сачмата, няма да е така и сачмата ще бяга към вътрешната периферия на магнита. Според мен това е така защото гъстотата на магнитните силови линии е много по голяма при малко разстояние. Предполагам че с много мощен тородиален електромагнит, ще се получи същото и със значително по голям вътрешен диаметър на отвора на магнита. На подобен принцип действат електромагнитните оръдия.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #671 -: Ноември 07, 2018, 12:17:19 pm »
Формулите за гравитационно и електростатично взаимодействие, си приличат.





Гравитационна константа



Електромагнитна константа




Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #672 -: Ноември 07, 2018, 12:34:37 pm »
Механизмите за образуване на магнитно и гравитационно поле, обаче, коренно се различават.
Въпреки това гравитационното все пак има връзка със заряда на частиците, т.е. с електростатичното поле.

Когато имам време може да драсна повече за нещата, които сега си навързах - връзката между енергийната сфера, меките нискоенергетични частици и трансформиращата роля на материята.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #673 -: Ноември 07, 2018, 02:23:40 pm »
Ами в посока оранжевата крива теглото намалява, а телата се движат към нея.
........................
тялото пак ще отиде в центъра на магнита.
Това е така, (ако не става дума буквално за магнит, разбира се) не е подлагано на съмнение!
Мисля, че се сещам къде се разминаваме...
При доближаване едно тяло до материята на планетата, то ще се притегля толкова по-силно, колкото е по-близо до нея. В случая теглото му наистина расте.
Изобщо не се разминаваме! Твърдението ми, че едно тяло не би се движило в посока намаляване на теглото си е именно за евентуално движение от вътрешната повърхност към центъра на сферата! Странно, че не си ме разбрал?
Както отбеляза технократ, в центъра може да се позиционира тяло, но то ще е в неустойчиво равновесие и всяка достатъчно голяма сила (за да го отмести) ще го накара да "падне" към вътрешната повърхност!

Обаче! Вече при възможност за навлизане на самото тяло в материята, теглото му прогресивно ще започне да намалява до достигане центъра на енергийната зона.
Тук вече съм на малко по-различно мнение - теглото ще намалее чак при достигане на границата на тази енергийна сфера, няма да е плавно с приближаването и.
Да, от позицията на мащаба, при приближаването, за човек би било плавно, тъй като едва ли е дебела само 2-3 метра! Всъщност...не се знае колко е дебела, нали?

Оттук обаче, следват други въпроси!

Ако допуснем тази цялата теза за вероятна, това ли е принципният произход на гравитацията?
Всички небесни тела ли са върху основата на кухи енергийни сфери (за Луната вече почти е доказано)?
Как малките тела тогава имат собствена гравитация, ако не притежават подобна сфера?
Би следвало да се "награвитизират" в близост до масивно тяло, (притежаващо собствена сфера) по същия начин, по който се намагнетизира стоманената съчма в близост до магнита?

Да, магнетизмът и гравитацията имат доста сходно действие, въпреки, че са различни сили и не си пречат една на друга - един магнит пада към Земята, независимо с коя страна е обърнат към нея. Общо (сборно)действие имаме само когато разглеждаме тяло, на което и двете сили могат да действат едновременно - примерно магнит, поставен да увисне във въздуха на магнитна възглавница или друг, притиснат към Земята от по-голям.

Може да се направи опит по този въпрос - силен магнит, приближаващ се плавно към две различни съчми - коя от двете първо ще привлече? Да речем, че повърхностите им са еднакво отдалечени от него.
Според мен, по-голямата, тъй като с приближаването му те се намагнетизират и собствената "магнитна гравитация" на по-голямата ще е по-силна. Което има пряка връзка с разликата в силата на сборната гравитация при различни падащи тела (разглеждано в другата тема за Айнщайн).
Втори опит:
Поставя се стоманена съчма в обсега на силен магнит, фиксират се неподвижно! Ако до съчмата долепим малко парченце желязна сплав, тя би залепнала за съчмата, независимо, че е откъм страната на магнита!

Налага се също от самосебе си изводът, че метеорит, който е достатъчно отдалечен от звезди и планети няма да има собствена гравитация?

Странно е, че нямаме термин "магнитна маса", а само "магнитна проницаемост"? Оттам изследването на магнетизма зацикля - спира до установяването на тази проницаемост (еди-колко си гауса), като величина.
Ако имаме няколко топки с еднакъв размер и (гравитационна)маса, но от различна сплав (мед и желязо в различно отношение), те биха имали различна "магнитна маса".







« Последна редакция: Ноември 07, 2018, 02:41:12 pm от atos »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #674 -: Ноември 07, 2018, 04:42:47 pm »
Малко математика: https://en.wikipedia.org/wiki/Shell_theorem

Оказва се, че някои хора са се борили с математически средства да решат този спор. Бих приел, че Атос е по-прав от мен, макар че причината ще е само въртенето на земята. Вътре в неподвижна сфера (независимо от големината на дупката вътре и на дебелината на черупката, както и от положението на тялото в кухината) гравитацията е нула. Остава само центробежната сила, която ще е доста нищожна - при дебелина на черупката на Земята от 1000 км ускорението ще е 0.0027 G. 0.3% от земното... При нарастване на дебелината на черупката нещата стават още по-зле откъм притегляне...

Защо примера с магнита не е коректен - ами защото пръстеновидния магнит няма равномерно разпределение на магнитните сили по целия си обем. Гравитацията действа с еднакв сила от и на всяка една точка независимо от местоположението й (зависи само от разстоянието между двете точки), докато магнитните сили са концентрирани по краищата на магнита - в случая с пръстеновидния по вътрешната и външната му обиколка.