Автор Тема: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА  (Прочетена 360027 пъти)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #645 -: Ноември 04, 2018, 07:56:53 pm »

Ти живееш на повърхността на Земята (където според моята и твоята теория гравитацията е максимална), и нито си разкъсан, нито смачкан. Откъде направи това заключение?
Няма "моя и твоя" теория! Още ли не си разбрал, че разглеждам ВЕРОЯТНОСТИ, не защитавам разни теории!
На повърхността действа една гравитация, в една посока! Ако те влачи един кон, той просто те влачи, ако те дърпат два - разкъсват те :D


Резутантната сила е векторния сбор от всички сили, действащи на всеки атом. "Двете" (реално те са безкрайно много) сили не са ЕДНАКВИ, освен в самия център.
Естествено, нали точно това казвам:

Да разгледаме също и как точно едно тяло си "губи теглото" в центъра на Земята?

Енергията не се усвоява/поглъща, докато тялото не почне да се деформира. Точно както не ти се загряват фундаментите и колоните на сградата, в която живееш, макар че ги натискат стотици или хиляди тонове товар на самата сграда.
Глупости! Искаш да кажеш, че едно тяло не може да погълне топлинна енергия, примерно, докато не се деформира? Пробвай да залепиш ръка тогава върху включена, недеформирана ютия?
Или, че в колоните на сграда няма напрежение? Пробвай тогава да събориш една-две крайни, в някоя висока сграда и да подпреш със собственото си тяло, за да не падне сградата?
Хайде спри да ползваш примерите както ти скимне, виждаш, че и аз мога, но е тъпо (мога да измислям примери, даже от твоите по-тъпи)!
Дай да мислим върху възможности и вероятности...
И защо подминаваш подобни въпроси - "Хайде да разгледаме накъде се движи тяло - от зона с по-слабо привличане, към такава с по-голямо или обратно?", а се хващаш само за неща, които (според теб) можеш да атакуваш някак?
Спри вече с тези спорове!
Аз сам не знам кое е истината, но това не пречи един въпрос да се разглежда от различни страни, а от теб помощ=0.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #646 -: Ноември 04, 2018, 08:25:21 pm »
Няма "моя и твоя" теория! Още ли не си разбрал, че разглеждам ВЕРОЯТНОСТИ, не защитавам разни теории!
На повърхността действа една гравитация, в една посока! Ако те влачи един кон, той просто те влачи, ако те дърпат два - разкъсват те :D
Няма значение дали си вързан за стена или за друг кон, ако единия те тегли.
Отгоре на това на повърхостта на земата те тегли цялата земна гравитация, в центъра те дърпат две половинки.

Естествено, нали точно това казвам:Глупости! Искаш да кажеш, че едно тяло не може да погълне топлинна енергия, примерно, докато не се деформира?
Може да погълне, ако му дадеш ТОПЛИНА. Но няма да се загрее от това, че го натискаш или дърпаш, ако не се деформира.
Или, че в колоните на сграда няма напрежение?
А може би се загряват от това, че държат сградата?

Хайде спри да ползваш примерите както ти скимне, виждаш, че и аз мога, но е тъпо (мога да измислям примери, даже от твоите по-тъпи)!
Определено са по-тъпи, нямащи нищо общо с това което аз обяснявам.

Дай да мислим върху възможности и вероятности...
Вероятност да докажем че Земята е куха? Колко повече примера да ти дам че това са глупости на търкалета?

И защо подминаваш подобни въпроси - "Хайде да разгледаме накъде се движи тяло - от зона с по-слабо привличане, към такава с по-голямо или обратно?", а се хващаш само за неща, които (според теб) можеш да атакуваш някак?
Пропускаш момента "накъде е това привличане", т.е. посоката. Явно ще трябва да рисувам...


Аз сам не знам кое е истината, но това не пречи един въпрос да се разглежда от различни страни, а от теб помощ=0.
Аз го разглеждам от някаква страна, но явно точно моята не ти харесва... Приемаш някакви бълнувания от типа на:
Но със спускането надълбоко и приближавайки енергийната сфера, противоположната сила, към която се "гмурнахме", се увеличава. Впоследствие материята, притисната към нея, става много по-лека.
...
Тогава би трябвало лесно да разбереш, че тежките елементи, които според хората изграждат земните дълбини, не представляват нищо повече от проявление на поддържаща материята сила - зоната, която скоро ще достигнем (самата енергийна сфера - бел. прев.) По подобен начин взаимното привличане между небесните тела не зависи изцяло от материалната им част, но е проявление, в което участват както материите им, така и силовите им сфери."
за по-достоверни от официалната теза...

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #647 -: Ноември 05, 2018, 12:28:41 pm »
Ъхъм...само че не знам, защо на рисунката ти, гравитацията е насочена към повърхността на планетата?

Няма значение дали си вързан за стена или за друг кон, ако единия те тегли.
Примерът е "дървен", да, но не отчиташ, че стената не действа върху всеки един атом от тялото ти (и конят...не е кон).

Отгоре на това на повърхността на земята те тегли цялата земна гравитация, в центъра те дърпат две половинки.
Тегли те на повърхността цялата, но само в една посока.

Може да погълне, ако му дадеш ТОПЛИНА. Но няма да се загрее от това, че го натискаш или дърпаш, ако не се деформира.А може би се загряват от това, че държат сградата?
Кой каза, че загряват колоните? Примерът беше, че в тях има напрежение!
Недей да приравняваш всички постановки, като подчинени на познат процес! Не си тествал как ще действат на тези колони срещуположни гравитации. Още повече, че не говорим за колони, а за течна маса (според сегашната теория) в центъра на Земята. Никой не може да е сигурен дали гравитационната енергия там не се превръща в топлинна? Нима твърдиш, че до центъра на Земята не достига гравитационна енергия? Ако е така - ти сам оборваш твърденията си, че действат сили, които се уравновесяват? Сила без енергия...няма! Освен ако не твърдиш обратното (тогава ще си новият физичен Месия).
А енергия не може просто да "изчезне" - тя преминава в друг вид!

Цитат на: juliang
Хайде спри да ползваш примерите както ти скимне, виждаш, че и аз мога, но е тъпо (мога да измислям примери, даже от твоите по-тъпи)!
Определено са по-тъпи, нямащи нищо общо с това което аз обяснявам.
А така! Да видиш на мен какво ми е с твоите отнесени примери!

Цитат на: juliang
Дай да мислим върху възможности и вероятности...
Вероятност да докажем че Земята е куха? Колко повече примера да ти дам че това са глупости на търкалета?
Не да докажем, а да РАЗГЛЕДАМЕ подобна вероятност!!!

Цитат на: juliang
Ако си представим за момент, че сме в състояние да предизвикаме  изкуствено неголяма кухина в центъра на Земята, едва ли тяло, поставено на вътрешната и повърхност ще започне да лети към центъра и.
Объркващо, наистина...
Такава съвсем хипотетична хипотеза трябва да се пусне през някой симулатор, но моето чувство е че ще отиде точно накъм центъра. Доводите ги изложих в предния си пост.

Ок, да разгледаме следната постановка:



Как смяташ, към центъра ли ще отиде (за да последва "чувството" ти)?
Ха сега си представи, че "играеш" с размера на кухината? Какво ще се промени?
Можеш да смаляваш този размер до + безкрайност...променя ли нещо?
(Да оставим засега дори центробежната сила, която действа като допълнителен..."бонус")
« Последна редакция: Ноември 05, 2018, 01:01:15 pm от atos »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #648 -: Ноември 05, 2018, 04:22:28 pm »
Ок, да разгледаме следната постановка:

Как смяташ, към центъра ли ще отиде (за да последва "чувството" ти)?

Мисля че така е малко по-ясно:

(сори за скапаното оцветяване, пайнта толкоз може )
Накъде дърпа зелената маса и накъде дърпа жълтата? Коя е повече - зелената или жълтата? Аз си мисля че моето "чувство" не ме лъже.

Ха сега си представи, че "играеш" с размера на кухината? Какво ще се промени?
Можеш да смаляваш този размер до + безкрайност...променя ли нещо?
Нищо - това е отговора и на двата въпроса.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #649 -: Ноември 05, 2018, 04:30:21 pm »
Ами...не е по-ясно, повярвай!
Това, че си нагаждаш нещата както ти е удобно, не означава, че са така! Изпадаш в позицията на феновете на въртележките "перпетуум", които не отчитат реалната траектория на въртене, а "смятат" по желаната от тях такава!
Вземи един дисков магнит със сегментна форма, сложи го да легне на масата и вкарай вътре една съчма! Дали ще застане в центъра му?

А така е най-ясно:

Синята зона се самонеутрализира, тъй като в нея няма точка, която да не е точно противоположна на "огледалния си образ" и с обратен знак действаща сила!
А всичко "зад" централната линия е много по-отдалечено от тялото, съответно - силата му на привличане е много по-малка!
Хайде, бъди добро момче и си признай, че фанатичната ти вяра е леееко разклатена ;D Само толкоз, не целя да я изтръгвам тотално ;D ;D ;D ;D ;D
« Последна редакция: Ноември 05, 2018, 04:51:13 pm от atos »

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #650 -: Ноември 05, 2018, 05:10:34 pm »
Само да вметна, при кълбо с равномерна вътрешна кухина, вътре в кухината не действат гравитационни сили, това много лесно се показва, дори от чертежа на atos.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #651 -: Ноември 05, 2018, 05:51:12 pm »
Синята зона се самонеутрализира, тъй като в нея няма точка, която да не е точно противоположна на "огледалния си образ" и с обратен знак действаща сила!
Какво "самонеутрализиране?? Погледни от толкоз мразената позиция на наблюдател в точката за която говорим. Синьото е изцяло от едната ти страна, заедно със зеленото. Всичките те "дърпат" надясно. Само жълтото остава да дърпа на обратно.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #652 -: Ноември 05, 2018, 07:41:09 pm »
Юлияне, и Атос греши, но твоята грешка е по голяма. Твоите разсъждния са по верни, но получаваш противоположен резултат защото пропускаш част от закона за гравитацията. А именно факта, че тя зависи не от разстоянието а от квадрата му. Тааа, добре си дошъл на сапунения мехур наречен Земя.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #653 -: Ноември 05, 2018, 11:33:05 pm »
Само да вметна, при кълбо с равномерна вътрешна кухина, вътре в кухината не действат гравитационни сили, това много лесно се показва, дори от чертежа на atos.
Евалла на тези, които мислят със собствен мозък!
Все-пак хипотеза разглеждаме, нали?
Гравитация някаква ще има, но тя ще е насочена центробежно и то само близо до повърхността.
Самата мисъл, че едно тяло ще се движи в посоката, в която му намалява теглото е безумна!
Ок, следва нов чертеж:

Кой, по дяволите, ще накара това топче да отиде към центъра?
При увеличаване на дебелината на слоя маса, нищо не се изменя, погледнато в  пропорционален аспект!

Радико, покажи ми къде (според теб) греша?
Знам, че имаш изблици на нестандартно мислене понякога, разглеждали сме го в "Хипотезата на Радико", та...за мен ще е интересно какво мислиш (поне си доказал, че можеш да мислиш :D ).
« Последна редакция: Ноември 05, 2018, 11:55:14 pm от atos »

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #654 -: Ноември 06, 2018, 12:26:02 am »
Rudolf Steiner, GA 97

Цитат
Чтобы созерцать внутреннее Земли, необходимо достичь посвящения второй ступени. "Земля состоит из семи слоев, и исследование каждого из них соответствует семи ступеням христианского посвящения".
     1-й слой Земли на языке посвященных называется минеральной Землей. Он тонок и хрупок.
     2-й слой — мягкая Земля — обладает неким родом ощущения, наподобие растений. Если ее тронуть, то она обнаружит способность к ощущению.
     3-й слой — парообразная Земля — обладает волеизъявлением. Ей свойственны безграничные силы экспансии, и первый, минеральный слой с трудом сдерживает ее.
     4-й слой — водная, или формообразующая Земля. Все формы, существующие на поверхности Земли, имеют там свой негатив.
     5-й слой — плодоносная Земля. Если понаблюдать частицу этого слоя то можно увидеть, как из одной формы возникает другая из нее третья, а предыдущая исчезает и т.д. Слой обладает как бы душой, способностью души, стремящейся к облику.
     6-й слой — огненная Земля — ощущает удовольствия и страдания. Подобно человеку, она пребывает между наивысшим ликованием и унынием до смерти. На эту Землю сильно влияют страсти людей.
     7-й слой — земное зеркало. В нем отражается все происходящее на поверхности Земли. Только там все происходит по-иному. Что здесь пассивно, там активно, и наоборот. Здесь металл звучит от удара, там — из себя. Затем есть еще два слоя.
     8-й слой ученики Пифагора называли сферой чисел; современные оккультные школы называют его дробителем. Природные (кроме минеральных) и искусственные (художественные) формы там множатся. Все там негармонично, аморально, мятежно, стремится к разделению, образует буквально противоположность любви.  Восьмой слой имеет огромное влияние на человеческую мораль. Победа человеческой морали успокаивает его, что, в свою очередь, вновь действует на людей.
     9-й слой — резиденция планетарного Духа. Он обладает двумя органами, подобными человеческому мозгу и сердцу. Этот Дух подвержен изменениям, тесно связанным с человеческим развитием.


 Второй слой Земли имеет тенденцию разлетаться по всему небесному пространству. Его сдерживает верхняя земля.107   


 Шеcтой слой под влиянием человеческих страстей может "...оказать сильное давление на вышележащую плодоносную Землю. От этого слоя, разветвляясь, идут каналы во все вышележащие слои. В минеральной Земле, на значительной глубине, имеются огромные пустоты. К ним подходят эти каналы, по которым в пустоты нагнетаются колоссальные массы, вызывающие либо землетрясения, либо извержения вулканов"

« Последна редакция: Ноември 06, 2018, 12:47:21 am от GreenHulk »

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #655 -: Ноември 06, 2018, 12:28:18 am »
Самата мисъл, че едно тяло ще се движи в посоката, в която му намалява теглото е безумна!

Всъщност при описаните явления в преводите от книгата, се наблюдава точно това. При спускане от повърхността надолу теглото намалява и човек може да се движи чевръсто и енергично с все по-малко приложена мускулна сила. Примерно при условията на намаляваща гравитация, ако човек скочи от височина няколко метра, тялото му пак ще бъде придърпано надолу, макар и с доста по-малка сила и почти никакво сътресение при приземяване.
Т.е. телата сякаш "търсят" равновесната точка (която всъщност е зоната с нулева гравитация), в която силата се уравновесява и зависват в покой.

При чертежа с кухата сфера топчето ще си остане там стига тази равновесна зона с нулева гравитация да лежи под формата на сфера поместена в материалната такава.

Интересно дали може да се направи кух сферичен магнит с поляризация външна повърхност N и вътрешна S или обратното :) Технически би трябвало да е възможно...

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #656 -: Ноември 06, 2018, 01:37:08 am »
Самата мисъл, че едно тяло ще се движи в посоката, в която му намалява теглото е безумна!

Всъщност при описаните явления в преводите от книгата, се наблюдава точно това. При спускане от повърхността надолу теглото намалява и човек може да се движи чевръсто и енергично с все по-малко приложена мускулна сила.
Хипарх, имам в предвид свободно падане, не целево съзнателно придвижване!

Примерно при условията на намаляваща гравитация, ако човек скочи от височина няколко метра, тялото му пак ще бъде придърпано надолу, макар и с доста по-малка сила и почти никакво сътресение при приземяване.
Уточни обаче (за Юлиан специално), че когато си "вътре", това надолу е в посока повърхността на сферата!

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #657 -: Ноември 06, 2018, 02:40:01 am »
Любопитното е, че това важи именно за свободно падане - примерно имаме дупка, свързваща външната с вътрешната повърхност. Ако човек се хвърли в нея (независимо от коя от двете повърхности), то той ще се устреми към равновесната зона с нулева гравитация независимо дали го желае или не. От придобитата инерция при падането, ще подмине тази зона на покой, след което бавно ще намали скоростта и ще започне да "пада" наобратно - и така докато не зависне в самата безтегловна зона. Тогава вече, стига да иска, може да се премести нанякъде (когато не влияят инерчните сили от гравитационните ускорения). Именно това е процесът на "осцилиране" за който споменах в един от преводите.
От тази енергийно уравновесена зона накъдето и да се тръгне, ще трябва да се приложи някакво усилие, за да се откъсне човек от нея. И колкото повече се отдалечава от там, толкова по-голямо трябва да е усилието (разбира се не до безкрай, а поне докато в близост имаме материя). Това би трябвало да означава, че при куха Земя (и енергийна сфера в нейната материя), ще имаме вътрешна сфера-ядро на безтегловност, както в космоса.

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #658 -: Ноември 06, 2018, 08:16:20 am »
Астос, прокарваш права от центъра на тялото до центъра на топчето, после прокарваш допирателна перпемдикулярна на правата  по вътеешния край на топчето, всичко, което е към центъра на тялото отсечено от допирателната ще дърпа топчето към центъра. Може да си направите извода. Топчето ще се придвижи към центъра до равновесно състояние.
Въпроса, който разглеждате в темата го разглеждате като изпускате три важни неща:
1. Абсолютен вакуум.
2. Абсолютна температура.
3. Абсолютна скорост.
Без тези неща преливате от пусто в празно.

Поздрави - Коцето

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #659 -: Ноември 06, 2018, 09:46:59 am »
При магнита цилиндричен или сферично кух, нещата са по различни отколкото при гравитацията в центъра на земята. При магнита централно тяло ще бяга винаги към периферията защото имаме неустойчиво равновесие, в центъра на земята е същото неустойчиво равновесие, но там тялото ще може да се установи в центъра, защото силата на гравитацията намалява с по малко от разстоянието, отколкото при магнитното поле, но за разлика от него, е много по слаба силата на гравитацията. Просто двете сили магнитната и гравитационната, намаляват с различни стойности от квадрата на разстоянието, но също действат с различни сили на едно и също разстояние. Магнита залепва тежки железни предмети и не им дава да падат на земята, което показва че магнитната сила е в пъти по голяма от гравитационната сила. Но гравитационната сила намалява много по малко с квадрата от разстоянието, отколкото магнитната сила. Това е причината в кух магнит топчето да бяга към периферията и да не може да се установи в центарът , докато при гравитацията ще има някаква тенденция към това състояние. Така че със сигурност, центъра на земята е в безтегловност.