Автор Тема: WINDOWS или LINUX  (Прочетена 119103 пъти)

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #90 -: Ноември 15, 2017, 07:58:09 pm »
Хора, това долу го пише в Софтуерменеджера не Минта:
 85865 packages are currently available
Има каквото си поискате. Препоръчах ви Мате, защото интерфейса му е много близък до Виндоза.
Та така...

А с Линукса съм започнал от ПАТАТО-то. Тогава всичко се компилираше от сорсовете. Голямо разДПГъкване падаше.
По това време имаше едно филмче, как един ходи в храсталака по нужда, а едни дечурлига му сложиха лопата и му скриха акото. Имахме лаф, когато компилацията се издъни,  Нема го акотооо...
Това бвше стара лирика,  не ме критикувайте за нея.

СЕ от Смолян - Коцето.

Неактивен VeleV

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 84
  • Пол: Мъж
  • Дай на глупака власт и му гледай сеира!
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #91 -: Ноември 16, 2017, 01:26:02 pm »
Ето един добър сайт(само че е на английски) в който обясняват добре как да се използва и настройва Linux.
Има теми от рода "10 неща, които трябва да направим след инсталацията на Линукс", за сигурността и др.
Конкретно се обяснява за Linux Mint и Ubuntu, Xubuntu и др.

https://sites.google.com/site/easylinuxtipsproject/

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #92 -: Ноември 19, 2017, 04:20:49 pm »
Здравейте WINDOWDS and LINUX общество!  Намерих време и......
това го пиша от Linux-Mint 18.2-cinnamon. Вече инсталиран на HDD. Току що ъпдейтнат с последни файлове. Разглеждам, направих някои настройки според старите навици от WIN, и така напред!
Коце, swap не направих за сега, защото нещо не ми беше ясно. Значи, как се прави, как и къде се слага? Ето така изглежда диска ми.
P.S. Linux дяла е маркиран.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #93 -: Ноември 19, 2017, 08:22:17 pm »
Коце, swap не направих за сега, защото нещо не ми беше ясно. Значи, как се прави, как и къде се слага?
Linux (и не само) ползва swap-а за да освободи място за програмите. Така условно разполагаш с повече оперативна памет, отколкото има реално в компютъра. Windows-а го прави в отделен файл (pagefile.sys - скрит системен файл в главната директория), докато линукса дава възможност това да се случва в отделен дял. Така се избягва фрагментацията на този файл, оттам се качва бързодействието при работа с него. Това е от голямо значение именно за този файл.

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #94 -: Ноември 20, 2017, 12:23:27 pm »
Здрасти, Михаиле, Swap дяла го правиш с обем 2*RAM препоръчително. Не е зле да бъде разположен близо до началото на харда, за да е по-бърз достъпа. Приниципно може и без него при наличие на много RAM памет, но не е желателно, щото при определени условия системата може да избуши. Например на моята стара шайга в момента е пуснат само браузъра с 10-на таба, файл менажер и видео, RAM-а е пълен наполовина от 1GB общо и Swap не се пипа. Ако обаче пусна видео или някоя по-тежка графична програма системата прехвърля част от RAM в Swap дяла, който на практика се явява разширение, но с по-бавен достъп. Включването на Swap в работа видимо забавя системата, затова съм изкарал индикация в панела за активността и заетата памет. Тези неща може да ги тестваш практически, като имаш предвид, че ако работи само RAM паметта харда почти не се пипа.
На прикачената картинка се вижда зеатата RAM в десния джам на Task менажера и Swap 0%. Същото е на индикаторите в горния панел.
Поздрави!..

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #95 -: Ноември 21, 2017, 05:00:55 pm »
Бате Мишо, ще пробван нещо и ще пиша, защото диска ти вече е разделен на 4 части.
При това положение не може да се направи нов Swap Primary дял.

СЕ от Смолян - Коцето.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #96 -: Ноември 21, 2017, 05:04:01 pm »
getca, ето картинката от наблюдението на системата. Няма нищо стртирано, направих я преди да пиша. Което ще рече че от тук нататък ще зареждам нещо в пметта. Спомням си при WIN7 че съм стигал до 70-80% заетост. Според мен и тогава не съм позвал SWAP.  Т.е. сега имам малко под 3 gb не използвана памет.
Нае знам защо вижда 4 процесора след като е един с две ядра. 2.2+3.2 ghz.
P.S. грешна картинка

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #97 -: Ноември 21, 2017, 05:07:58 pm »
Вярната!

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #98 -: Ноември 21, 2017, 06:45:38 pm »
Хм, не е малко, близо 0,9GB зает RAM имаш. Доста е за прясно заредена система, но това е цената на шарениите, мда. При мен заема само 180MB след студен старт/рестарт. Но пък имаш повечко RAM, тъй че проблеми няма. А двата допълнителни професора са фалшиви :). Интересно е да се види колко памет ще лапне при стартиран браузър с повечко табове, пуснато видео някакво, подобно на ситуацията в моята картинка. Давай, тествай, показвай резултати, да видим как се държи това чудо. Трябва време да си покаже магариите ;D.
Дискусията може да я прехвърлим в темата за Linux при желание.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #99 -: Ноември 22, 2017, 10:42:46 pm »
Интересно, в #93 и #97 показах как Linux вижда HDD. Сега вижте как Win10 и EaseUS виждат HDD. Още преди да инсталирам Linux разделих диска и Win така го виждаше. След инсталацията на Linux пак така вижда. Т.е. дялът ext4 :L сякаш не съществува за Widows.
За капак "AVG PC Tune up" ми разправя че :L е повреден и иска да го поправя. Ако разреша, най вероятно ще скапе дяла и OS Linux на него.
Ами това е предупреждение, ако имате две OS внимавайте с някои програми, и то под Win които са. Очевидно недружелюбни!

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #100 -: Ноември 23, 2017, 09:20:21 am »
Хе-хе, нищо странно, колега  :) Той великия Win страда от нарцисизъм един вид, т.е. вижда само себе си. Имаше някаква програма преди време с която можеш да виждаш съдържанието на Ext форматиран дял под Win. Едва ли има смисъл от това обаче. Имай предвид, че при преинсталация на Win се затрива Boot loader-а на Linux поради горните причини. Докато под Linux спокойно си работиш с NTFS дялове на харда, правя го вече много време на стационарната щайга. Samba работи перфектно и споделени NTFS папки/файлове без грижи си ги чета/копирам на мобилните машини през локалната мрежа.
Има още много неща да откриваш, трябва си време. :)

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #101 -: Ноември 23, 2017, 10:37:50 pm »
Гафффффф! Вчера написах предният пост под Win. Изключих нормално комп. , днес включвам не ми се появява boot мениджъра!? Не мога да стартирам нито Linux нито Win. Стартирах отново през флашка Linux, и отново преинсталирах върху същият дял. Сега пиша с инсталиран Linux обаче, отново гаф, в boot мениджъра няма опция за избор на OS. Избора е само Linux, липсва Win. Преди не беше така!  Обаче анализатора на диска вижда че дяловете съществуват както си бяха.
Имали ли сте такъв случай? К,во правим ся??

Неактивен VeleV

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 84
  • Пол: Мъж
  • Дай на глупака власт и му гледай сеира!
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #102 -: Ноември 23, 2017, 11:59:24 pm »
Аз съм нямал досега такъв проблем, особено след инсталация и то на Mint.
Веднъж се получи така с Manjaro Linux, но когато обновяваше по-ново ядро. Тогава Windows го нямаше в менюто на Grub и явно беше бъг в конкретния скрипт. След като написах това което ще ти кажа се оправи.
Така че като влезеш в Mint, отвори конзолата и копирай(или напиши) това:

sudo update-grub

Ще ти иска паролата и като я напишеш трябва (обикновено) най-последния ред да ти излезе реда за Windows.

Това е най-лесния начин за поправяне, но ме притеснява че Linux Mint след повторната инсталация не е видял Windows.
По време на инсталация след избор на диск и къде да е Grub, видя ли какво ти изписа Linux-a. Mint те информира на кой диск ще е Linux, на кой Swap файла и на кой диск ще е Grub(boot loader-a).

 

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #103 -: Ноември 24, 2017, 04:49:00 pm »
ОТЛИЧНО Velev! Получи се точно така както го описа! Паролата  не искаше да се визуализира в конзолата, и това ме озадачи но чукнах ентер и всичко се получи! Сега пиша под Win10. Надявам се това да не се повтори!
TAB показва команди които трябва да се въведат но без описание коя какво върши. Вероятно някъде има списък!
Снощи докато умувах и търсех попаднах на този линк:
http://pcworld.bg/6827             Вероятно ще еполезно на мнозина. Мисля да го изуча на по късен етап.
Доста подробно и по сложно описание, надявам се актуално защото е от преди 10 год.

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #104 -: Ноември 24, 2017, 05:27:57 pm »
Михаиле, инсталирай си Grub Customizer, ако я няма налична. С нея може да редактираш менюто на Boot Loader-а, да задавш интервала за изчакване и приоритет на OS, да задаваш фона, цветовете и др. подобни. В твоя случай с помоща на тази програма, пусната от флашката, си могъл просто да преинсталираш Grub - от менюто File/Install to MBR. Не е било нужно да преинсталираш наново Mint-а. А командата sudo update-grub се изпълнява с бутон Refresh. Няма лошо да почукаш и в терминала, де :)