Автор Тема: WINDOWS или LINUX  (Прочетена 119163 пъти)

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #45 -: Септември 30, 2017, 04:13:24 pm »
Сега вече Ubuntu има шанс да стане що годе читава OS. Браво на Microsoft.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #46 -: Октомври 01, 2017, 02:18:42 am »
Сега вече ни е..аха мамата - пълна зависимост от Майкрософт и никакъв "опън сорс..." и квото се сетите там фрий...
Малко като Тъпанчев - "Когато имаме вътрешно счупване, правим го външно и...действаме по познатия начин..."
Те и Макинтош на времето бяха пионери в хардуера, но Майкрософт ги купиха и...им видяха сметката!

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #47 -: Октомври 01, 2017, 02:25:46 am »
Кат толкоз ви е зор качвайте чистия Дебиан. Или РедХат. Или която и да е от стотиците други линукс системи.
На мен лично ми е странно... Никой не реве че Пежо купиха Опел примерно, никой не го прави на световен въпрос. А за едно Убунто е*ати въпроса ... :)

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #48 -: Октомври 01, 2017, 11:59:53 am »
Юлиан и Низо, Атос е прав, няма свобода без свободен софтуер. Дебиан?, но до кога???
Дано не съм лош пророк, но не след дълго време, когато отидем да си купуваме телефон или лаптот, ще ни пращат в ХИРУРГИЯТА.

ЩЕ НИ КОВНАТ ЕДИН ПИРОН В ТИКВАТА И ЩЕ НИ КАЗВАТ: "ТОВА Е ПОСЛЕДЕН МОДЕЛ" !!!!!

СЕ от Смолян: Коцето

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #49 -: Октомври 01, 2017, 12:32:08 pm »
Юлиан и Низо, Атос е прав, няма свобода без свободен софтуер. Дебиан?, но до кога???
А някой някога сетил ли се е да донейт-не (демек да дари) поне 1 лев на фирмите или хората, създаващи безплатния софтуер? Тези хора отделят години от свободното си време за да създават такива проекти, и е нормално някога да пожелаят да поживеят, да имат пари за семейство и дом, а защо не и за ново Ферари?
Ама не - някой едва ли не е длъжен да произвежда продукт, при това се оплакваме че не е съвсем качествен или че не е съвсем сигурен, или че има прекалено много реклами, или че ни "краде" данните... обаче ако същия продукт го има за 5 лева, всички викат "Ама то много скъпо бе!"

Та така ... ще има свободен софтуер докато има хора които осъзнават че свободата не е безплатна.

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #50 -: Октомври 01, 2017, 04:11:28 pm »
Julian, приемам го лично, защото ме цитираш.
Трябва да знаеш, че мога да бъда ужасно саркастичен.

"Донейт-вал" съм Linuxmint и два Виетнамски сайта, при виетнамците имам неограмичен достъп.
Искаш ли документи?

Много здраве от Смолян - Коцето.

Неактивен VeleV

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 84
  • Пол: Мъж
  • Дай на глупака власт и му гледай сеира!
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #51 -: Октомври 01, 2017, 06:59:04 pm »
Linux не е Ubuntu.
Основно Linux е ядрото му и след това и различните графични среди.
Който иска да притежава Linux, трябва да купи ядрото му, но то не се продава :) .

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #52 -: Октомври 01, 2017, 07:11:16 pm »
Julian, приемам го лично, защото ме цитираш.
Сори, не съм искаш да прозвучи лично ... Аз също неведнъж съм давал някой лев на програмисти просто защото програмките са ми харесвали. Но за съжаление това са изключително редки случаи и сумите са несъразмерими с вложения труд.

Който иска да притежава Linux, трябва да купи ядрото му, но то не се продава :) .
Лиценза по който се предлага за Линукс изключва използването на ядрото за комерсиални цели. Няма как някой да иска пари за него, тъй като то е безплатно и може да се свали с всяка дистрибуция.

Неактивен VeleV

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 84
  • Пол: Мъж
  • Дай на глупака власт и му гледай сеира!
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #53 -: Октомври 01, 2017, 08:56:53 pm »
Ако някой се чуди, коя е най-добрата Линукс дистрибуция, то това е Gentoo.
https://www.gentoo.org/
Тук всичко, включително и ядрото се компилира точно за вашия хардуер.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #54 -: Ноември 05, 2017, 01:55:54 pm »
След началото на март 2017, когато открих темата, до днес съм, до под кривата круша! Карам си на Win10, един неуспешен опит да сваля читаво ISO на Mint после жеги и т.н. Сега отново ме човърка Linux! Попаднах на този преглед:
https://www.lifewire.com/top-linux-distributions-of-all-time-4084559        топ дистрибуции на Linux.
От прочита установявам че в челната тройка са Mint, Ubuntu и Debian.
 
Под №16 е Mint,  В момента първо място в класациите на Distrowatch.
Успехът на Linux Mint  се състои в лекотата на използване и традиционния интерфейс на работния плот.
На базата на Ubuntu, Linux Mint го отвежда на друго ниво с добра иновация и е много стабилна OS.
Linux Mint се появи в десятката през 2007 г. и застана на чело за първи път през 2011 г. (вероятно поради първоначалното бедствие на Ubuntu Unity) и оттогава остава там.   P.S. Не зная какво имат в предвид под бедствие, може би написаното в предните постове в темата.

Под №4 е Debian,  единственото разпространение, което е в топ 10 от 2002 г. насам.
Най-високата му позиция е 2 и това е сегашното текущо класиране.
Debian е основател на Linux и осигурява основата за много от другите налични дистрибуции днес, включително Ubuntu и Mint.
Използва се от професионалисти и големи фирми, което го прави ключово разпределение за хората, които мислят да се включат в Linux като избор на кариера.
Той е относително лесен за инсталиране и е изключително адаптивен и лесен за използване.

Под №25 e Ubuntu, за пръв път се появи през 2004 г. и бързо се издигна до номер 1 място през 2005 г., където остана там в продължение на 6 години.
Ubuntu възкачи Linux на съвсем ново ниво. През 2004 г. Mandrake е на първото място с 1457 посещения на ден. Когато Ubuntu заема първото място през 2005 г., той има 2546.
Все още една от най-популярните дистрибуции днес Ubuntu смесва иновациите, модерен десктоп, добра поддръжка и хардуерна съвместимост.
Ubuntu в момента е на 3-то място след Минт и Дебиан.

Един линк за Ubuntu, свежа информация:
http://www.omgubuntu.co.uk/2017/10/things-to-do-after-installing-ubuntu-17-10

Ще бъде добре, ако Linux masters на форума си напишат мнението!

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #55 -: Ноември 05, 2017, 04:37:46 pm »
Бате Мишо, ако искаш Минт- качвай Минт Дебиан. Качването на чистия Дебиан е малко по трудно.
Относно LINUX: той е кравата, всички телета бозаят от нея. Едното нададе повече и го откараха в М$кланицата.
Най-добре е да почнеш от Минт 18.2 MATE, другите са много шарени. Теглиш пакет, пишеш го на DVD и газ, може и на USB. Избора за 32 или 64 бита е според машината. https://linuxmint.com/download_all.php
Най-добре е на отделен диск. Трябва да се направи Swap дял най-отпред, който да е равен на оперативната памет. Останалото го делиш както ти трябва. Качвам снимка на мой диск.
Дистрибуциите на MATE и Xfce са най-изчистени от панделки, Xfce му е по-слаба графиката.
После качи Mint Debian, като видиш какво мяза.

СЕ от Смолян - Коцето

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #56 -: Ноември 05, 2017, 09:26:40 pm »
Здравей, Михаиле, не съм голям спец, но мога да споделя опит, събиран доста години вече. Избора на конкретна дистрибуция не е лесна работа. Първо трябва да си на ясно с твоите лични изисквания към ОС - за какво ще се използва, интерфейс стабилност и т.н. Да избираш по препоръки или някакви класации не те съветвам. Единствено провилният път е губене на известно време с жив образ на дистрото или инсталация на виртуална машина. На Ubuntu и дериватите му, вкл. Mint не се хвърляй много, защото има проблеми. Аз бях с Ubuntu до 12 версия и приключих след като сложиха измишльотината Unity и не само това, де. Не е зле да попрочетеш малко за Debian пакетната система, графичните среди и т.н. След като се ориентираш грубо за какво иде реч захапвай смело някоя дистрибуция и щракай. Аз лично мразя да си товаря машината с прекалени шарении и анимации. Затова работя с XFCE среда, която има средна тежест и добра стабилност без излишни глупости. Джамовете може да ги навиваш на руло, да задаваш прозрачност, теми и др. Ако имаш реална инсталация, напр. на виртуална машина, може да инсталираш каквато си искаш среда за тест. Избира се от Login менюто.
Друг важен момент е дистрибуцията да е добре документирана, да има форум за споделяне на проблеми, WIKI и др. Важно е също инсталаторът да е добре и разбираемо направен, щото могат големи бели да станат. Има доста тънки моменти, но ще коментираме след като си добил макар и минимален опит :) Иначе само бла-бла става.
Поздрави, давай смело и питай при неясноти!..

Неактивен VeleV

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 84
  • Пол: Мъж
  • Дай на глупака власт и му гледай сеира!
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #57 -: Ноември 05, 2017, 11:46:23 pm »
Михаил Кузмов, зная че като ти дам и аз моята препоръка, ептен ще се объркаш, но виждам че ти е интересен линукса и затова когато имаш време пробвай и сам ще си намериш най-добрата за теб дистрибуция.
Тъй като има много дистрибуции и незапознатите си мислят че има кой знае какви разлики. Разликите се създават от създателите на определена дистрибуция - пакетна организация, графична среда и разни скриптове, и помощни програмки за съответната дистрибуция.

Поначало всеки може да си създаде линукс дистрибуция като първо си свали и компилира линукс ядрото, след това си свали и компилира съответната графична среда и накрая трябва да обикаля из сайтовете и да си сваля и компилира различните програми за линукс.
Всичко това е направено от няколко човека или по-голяма организация, даде и се някакво име и се пусне като поредната линукс дистрибуция и ти се чудиш какво да избереш.
А всички са в крайна сметка едно и също. Програмите са едни и същи. Някои просто така са подбрали програмите и другите неща, че са улучили твоя вкус и ти си викаш "тоя линукс е по-добър". Да ама ако вземеш и тоя дето го смяташ за лош, пак може да стане като оня - по-добрия. Или махаш някои неща или слагаш други и готово. Естествено че трябва да се има и опит. То навсякъде е така.

Затова споменах Gentoo линукс, защото той е събрал всички програми на едно място, да не обикаляш по сайтовете. Така като ги компилираш от сорс кода и навсичко отгоре, и се задават определени флагове, за да се компилират ядрото и програмите конкретно за твоя хардуер. Това е много яко, защото сам се досещаш, че тия които създават някоя линукс дистрибуция не могат да компилират даже и една програма така, че да има разновидности за всички компютри по света, според конкретния хардуер на всеки компютър.
Но това ти го казвам само за информация.
Да не вземеш да качиш Gentoo. Тя си е за маняци хора, които искат да им работят най-бързо програмите и т.н., но трябва компютъра да ти е супер бърз, за да компилираш всичко от сорс код.

Обаче.
Друго нещо прави впечатление. Има много добри програми, които имат аналог и за Windows и за Linux. Но ако се разровиш из нета ще ти направи впечатление, че в повечето случаи за тях пише, че са тествани за Ubuntu. Или като дават пример как да се инсталират, все примера е за Ubuntu. Та за хубаво или лошо - все за Ubuntu.

Излезе новото Ubuntu17.10 като смениха графичната среда Unity с Gnome3.
Не е важно, че на мен не ми харесва Gnome3, но прочети из нета и ще видиш че на много хора не им харесва. Освен това тя стана най-тежката графична среда за линукс.
При мен като пробвах след чиста инсталация, Gnome3 ми заемаше 1,1G от рама, KDE5 Plasma 0,750G oт рама, а за сравнение Windows 10 ми заема 2,3G от рама.
Това ти го казвам, защото ще ти препоръчам KDE5 Plasma графичната среда и ако някой ти каже, че е тежка му кажи че KDE4 беше тежка. При KDE5 програмистите са успели да я направят по-добра, по-бърза и да заема по-малко памет. В KDE средата може да настройваш всичко за което се сетиш по твой вкус. Аз например обичам да ми е красив и приятен външния вид на дистрибуцията, а не да е спартански и грозен. А по някога е трудно и неприятно за работа с грозни менюта, прозорци и др.

Сега за две крайности.
Дебиан е със стари версии на програмите. Основно затова го плюят. Понякога направо е невероятно колко стари версии програми стоят и не се пускат новите. Извиняват се заради сигурността и че трябвало да се тестват, но при повечето програми имено заради сигурността се правят нови версии. Има програми от 2-3 години не са сменяни, толкова ли тестване искат? Аз така веднъж го инсталирах и си качих една програма и тя беше с 2 версии по-стара и просто нямаше един инструмент, който ми трябваше (имаше го в новата версия) и не можех да работя с нея!
Освен това трябва да си качваш ръчно много библиотеки при Дебиан, за да работят въобще някои неща и вероятно ще се откажеш, и ще се разочароваш от линукс.
На другия полюс например е Kubuntu. Той е Ubuntu с KDE. Тук обаче за разлика от Debian всичко е последна версия, даже и да не е толкова стабилна. И така много често забива. Но това даже не е толкова от програмите, а най-вече от новите ядра. Изобщо ако ти забива линукса, 90% примерно е заради ядрото. То всъщност Linux е ядрото, всичко друго е обвивка и разкрасяване.

И тъй като истината е по средата ти предлагам Linux Mint 18.2 Sonya KDE.
https://linuxmint.com/edition.php?id=244
Това не е защото е първи в класациите.
 
Всичко това дето ти написах е след няколко годишни проби на около може би 30 различни дистрибуции и то с различни графични среди на всяка от тях. Къде от любопитство, къде от неразпознаване на хардуер при някои от тях и така. Като под проби имам предвид, че повечето са били най-малко месец на компютъра, а други с години. Не съм ги захвърлял веднага.

Естествено идеална няма.

Поиграй си ако ти е интересно и когато имаш време, но мисля че ще достигнеш долу-горе до същите изводи.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #58 -: Ноември 09, 2017, 03:08:41 pm »
Колеги, благодаря за отзивите! Забавих се малко, защото лаптопа ми сдаде багажа май че този път официално! Крепих го доста време, дори беше на печене на дъното в лаптоп сервиз. Преди това обновиха BIOSа, профилактика и т.н.! Сега индикацията е черен екран, CapsLock мига един път през интервал. Според описанията, процесор. От сервиза не искат да се занимават повече. Добре че съхраних по облаците каквото беше нужно. Ами това е! Нямам до сега лаптоп да издържи повече от 5-6 год.!
По Linux направих следното, справка снимката. С EaseUS цепнах диска както се вижда, но не е окончателно. Долу в ляво се вижда ISOто на Mint 18.2 а под него една програмка която уж трябва да свърши цялата работа. Да ама ми запецна чекмеджето на DVDто. Сега ще отварям сандъка да видя какво се е случило. Записах ISOто на флашка и пробвах с програмката. Не се получи. Вероятно не е съвместима с Win10.
За сега съм до тук!!

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #59 -: Ноември 09, 2017, 03:59:01 pm »
Бате Мишо, теглиш си RUFUS, той е Фри и върви под Вин10. С него си направи флашката - безотказен е. Инсталирай Linux без Swap дял, защото няма смисъл да правиш Екстендет дялове. Ще се забави повече отколкото без Swap. После може да се пусне Swap в папка.
СЕ от Смолян - Коцето