Автор Тема: WINDOWS или LINUX  (Прочетена 119193 пъти)

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
WINDOWS или LINUX
« -: Март 01, 2017, 08:04:19 pm »
Далеч не съм спец по въпросите на OS! Затова отворих тази тема, с цел споделяне на опит и мнения най вече от потребители работещи под Linux. Смятам че те са запознати също добре и с Windows!
В момента лаптопа ми от 2012 г. работи под Win7. Още мин. год. писах в темата "Всичко за Windows10". Един ъпдейт дълго време ме подканяше да инсталирам Win10 безплатно, защото нещата били съвместими с моят лаптоп. По едно време не издържах на напъна и преминах на Win10. Да ама не!? Най сериозен се оказа проблема с видео картата. Настоящият драйвер не беше съвместим с Win10. Когато качих следващият драйвер съвместим с Win10, се оказа че не е съвместим с хардуера на картата. Така с някаква бейсик версия на MS гледах HD видео като поредица от мътни снимки.
Естествено, сега пак съм си на Win7!  Затрих всички досадни ъпдейти, изключих автоматично търсене на ъпдейти, и сега всичко е като песен. Да но Win7 вече не се поддържа! Рано или късно, нещо ще започне да увисва!
По няколко причини ми хрумна че Linux е добра алтернатива. Проучвам от 2-3 дни и се уверявам все повече в това.
Имам какво да споделя за краткото ровене! Достатъчно е да има интерес към темата за обмяна на опит.
Поздрави!

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #1 -: Март 01, 2017, 09:26:20 pm »
locco, имаш ли лични впечатления от минт? На този етап от проучване, сякаш и аз се спрях именно на минт 18.1 но на cinnamon edition от декември 2016.
http://blog.linuxmint.com/?p=3181
Има положителни и не толкова положителни мнения в блога, но не посочват на какви машини.

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #2 -: Март 01, 2017, 09:29:50 pm »
Здрасти, Кузмов,
Може да прегледаш ей тая темичка Linux, ако вече не си го направил. Писал съм доста там и споделил опит заедно с други колеги. Работя вече 10-на години с тази ОС и мога да кажа, че основната трудност за начинаещия е избора на дистирибуция поради голямото разнообразие на такива. Съобразно хардуера на машината може да се подбере по-лека или утежнена, нашарена дистрибуция. Отделно са специфичните изисквания на потребителя за работна среда и възможности. Вече администрациите на цели държави и образователни системи минават на свободни ОС, тъй че това е бъдещето. Мобилният Андроид заля света, а той също е Linux базиран. И т.н и т.н...
Вин-а може да си го оставиш за всеки случай, особено ако имаш някакви специфични софтове там. Аз си държа едно дърто XP за подобни нужди, щот заема малко място.
Нямам желания да ставам рекламен Linux агент, нито да споря с Вин спецове. Прости споделям опит, толкоз. Та, ако имаш въпроси питай, ама конкретно, без локуми.
Поздрави!...

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #3 -: Март 01, 2017, 09:43:38 pm »
По дяволите! Ужким разгледах раздела, а точно темата Linux ми е избягала от окото!
Да, напълно споделям написаното но още не съм готов за конкретни въпроси. Пък и нищо практически не съм направил!

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #4 -: Март 01, 2017, 10:20:19 pm »
Аз познавам Линукса от времето на Пататото, работя с Mint от 8 версия. За голямо съжаление Били купи Canonical, и Убунту вече е собственост на Micro$oft.
Сорсоветв на Минта са от Убунту, ако минаваш на Минт препоръката ми е Минт Дебиан. На този минт сорсовете са дебиански.
https://www.linuxmint.com/release.php?id=24
Препоръките ми са за MATE, с по-малко панделки е. Още нещо - с някои онлайн ТВ има проблем в Linuxa  заради FlashPlaier и Firefox.
Направи си едно ДВД да го разгледаш като система, може да ти хареса
Линукса никога не ми е гърмял без мое разрешение. В момента съм с MATE 18.1X64, но не знам до кога ще има сорсове.
Поздрави от Смолян.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #5 -: Март 01, 2017, 10:44:01 pm »
От изключително значение е за какво точно ще правиш с компютъра.
Нормално е един офис компютър на който се пишат документи и се браузва в нета да няма никаква разлика дали е с уиндоус или линукс. Но има неща, които просто не можеш да ползваш на линукс, или ползването им е съпроводено с големи неудобства. Примерно строителния инженер във фирмата ни по никакъв начин не може да мине на линукс. Алтернативите на CAD софтуери са изключително лимитирани, дори за обикновения АутоКад. А специализирани софтуери за изчисляване на сгради от типа на ETABS или SAP просто няма.
Видеообработка (говоря за професионална видеообработка, а не лепене на любителски клипчета от камерата на телефона) също няма.
Писането на софтуер също е ... абе не е като да няма, но не толкова удобно под Линукс. Да не говорим, че писане на Windows приложение под линукс е почти невъзможно (докато обратното вече не е толкова трудно).

Доста често се налага някои специфични настройки да се извършват с ровене по файлове с текстов редактор, или с дълги команди в конзолата, която не се слави с интуитивност на командите.

Поне откъм игри нещата напоследък мъничко се пораздвижиха, защото допреди 3-4 години една свестна игра не можеш да се играе на линукс :)

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #6 -: Март 02, 2017, 10:48:02 am »
juliang
Пробвайте с Виртуал Бокса на Oracle, до сега всичко върви, даже по-бързо отколкото на Win7.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #7 -: Март 02, 2017, 01:29:31 pm »
juliang
Пробвайте с Виртуал Бокса на Oracle, до сега всичко върви, даже по-бързо отколкото на Win7.
Не виждам смисъл да сложа линукс, на който във виртуална машина да пусна windows, на който вече да си пускам необходимите ми програми. Със същия успех мога да си пусна виртуалка на windows в която да кача един линукс и да си пиша документите на Libre Office ... възможно е но не виждам какво печеля.
Имам немалко приложения, които при 8 гигабайта РАМ се чувстват некомфортно. Не виждам как пускането на виртуална машина върху хост операционна система ще ми даде повече РЕАЛНА оперативна памет.

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #8 -: Март 02, 2017, 03:14:16 pm »
Предимствата са две:
Реално работи по-бързо с 1/3.
Можеш да си ровиш в нета под линукс, без да се притесняваш за бубулечки.
Ама си е ваша работа в крайна сметка.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #9 -: Март 02, 2017, 10:14:18 pm »
Благодаря за съветите! Все още нищо конкретно не правя. Не се очертава и в близките 10 дни. Какво точно ще правя ли juliang? Почти нищо. Игри пък още повече от нищо! Просто ще придобия знания които нямам. Освен това ми попадна една празна машина малко по добра от лаптопа ми. Безплатна колкото Linux. Опцията стартиране от диск ми допадна.
Хареса ли ми тогава инсталирам.  Ако ли не избирам друга дистрибуция.
И още нещо ми хареса! Кръпките се оправят светкавично, в най лошият случай до 2 дни. И сега ми кажи защо Win10 не ми тръгна като хората? Колко години да чакам съвместимост на видеокарта с драйвери?
Нещо като поста на locco по горе!
Пък какво ми пречи да си имам Win и Linux на един HDD? Ето тук пише до кога ще се поддържат версиите на Минт.
https://www.linuxmint.com/download_all.php
За други не съм открил още.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #10 -: Март 14, 2017, 05:10:57 pm »
Въпроса за това дали да се използва WINDOWS или LINUX е като въпрос дали човек иска да е (по-)независим от системата или не. Философски въпрос както и в някаква степен начин на мислене и виждане на живота колкото и странно да звучи.

От 17 години използвам LINUX професионално ( вече не си спомням колко ядра съм оптимизирал и компилирал ) и от 12 всичките ми домашни системи (лаптоп,настолен компютър и мини сървърни компютри като raspberry pi banana pi odroid, за които WINDOWS по принцип няма ядрена версия ) са на LINUX.
За манипулиране на информация и сървърни системи LINUX е на светлинни години сравнение с  WINDOWS особено когато вземе в предвид отворения код софтуер и леснотата с която той е пригоден за  LINUX използване, не случайно в последното десетилетие 95% от всички нови сървърни системи са LINUX.
Относно потребителските програми когато нещо ми потрябва просто намирам свободни версии и ги инсталирам, репозитарните портали имат богат избор. Понякога ми се налага да компилирам кода но това, в последните годни, е все по-рядко, и обикновено е за нови прототипни системи, които са нововъведения.

Не мога да препоръчам LINUX на който и да е било, обсеченото на човек който не е софтуерен/хардуерен специалист, това е като да препоръчаш начин на живот на определен човек, или човека има този интерес и е готов да преодолее трудности ( които неимоверно съпътстват но с времето стават все по-малко ) и се задълбава откривайки нов свят или продължава с това което е свикнал. Въпрос на желание и идея и виждане за развитие.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #11 -: Март 14, 2017, 09:47:36 pm »
Още в първото изречение на начален пост написах че не съм спец по ОС! Не се смятам че съм спец и по хардуер! До сега обаче съм се справял с всички проблеми сам по Win-a без чужда помощ. Къде интуиция, къде четене по форуми, информация има.
Да искам независимост, защото напоследък Win ме дразни. Смятам че е тромав, за конкретни дребни неща, отнема повече от желаното време.
До колкото разбирам от пишещите до тук няма отрицателни мнения за LINUX.
Благодаря! Ще си го препоръчам сам, пък после ще видим!

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #12 -: Март 14, 2017, 11:08:10 pm »
Малко кофти се свиква...като да си смениш местоработата с друга, на по-платена длъжност...но ако си адаптивен, не е проблем ;D

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #13 -: Март 15, 2017, 09:39:45 am »
Още в първото изречение на начален пост написах че не съм спец по ОС! Не се смятам че съм спец и по хардуер! До сега обаче съм се справял с всички проблеми сам по Win-a без чужда помощ. Къде интуиция, къде четене по форуми, информация има.
Няма нужда да си спец, Кузмов, нито софт-, нито хардуерен. Просто трябва да приемеш различната структура на ОС - ядро, Х сървър, графично обвивка и т.н. Отделно файловата система и факта, че тя сама се грижи за почти всичко около поддръжката. Няма дискове C, D...няма дефрагментация, няма регистър, чистене и т.н. Е, има и неща за ръчно почистване при желание за добра хигиена. Всички действия на системата се пишат в лог файлове, което  страшно помага при проблем.
Линукс дистрибуциите много дръпнаха в последните години. Вече много рядко се налага да се редактират текстови файлове с настройки на нещо си. И да се наложи не е драма, всичко е описано кое-как-защо. Относно адаптивността, хмм...според мен по-важно е да оцениш какво получаваш от ОС - куп графични среди с различни екстри и шарении, тотални настройки на външния вид и поведението на средата - теми, джамове, икони, курсори, цветове. В добавка получаваш практически готова за работа система с инсталирани всички необходими приложения за нормална ежедневна работа, подредени по категории в удобно меню. Тук трябва да се отбележи и пакетната система за инсталация през т.н. пакетен мениджър. Всички налични пакети на приложения ги виждаш на едно място със съответното описание кое какво и за какво е. Удобство - Да, свобода - Да и най-вече СИГУРНОСТ в мрежата. Преставаш да се притесняваш за буболечки и да товариш системата си с тъпи и енергосмучещи антивируси и подобни. Ако те гони параноята може да си пуснеш и защитната стена.
При желание да следиш състоянието на железарията може да си изкараш инфо за заети ресурси, натовареност, темпаратура и др. подобни. Езикови настройки, клавиатурни подредби - няма грижи. Автоматично се разпознават и монтират външни памети, камери и подобни. Сървъри, локални мрежи, споделяне...а стига, че фанах артроза.
Пресен пример - тия дни инсталнах на едно приятелче връз стар лаптоп Линукс и Вин ХП за работа с програми за архитектурно проектиране. Човекът е пълен невежа в материята, но беше учуден как само за 20-на минути успях да му сложа завършена система, без да ровя в мрежата за драйвери и допълнителен софт. Всичко тръгна от раз, даже WiFi и видео картите. Пича първо гледаше малко странно, после се престраши да цъкне това-онова и накрая установи възторжено, че било много лесно и удобно. Сега някой ше каже що съм си играл с дъртото ХП?.. Ами, щото е по-леко и човека с него си е свикнал. Можех да му цвъкна една виртуалка, но щеше да е прекалено голям удар по психиката и консерватизма му. Като посвикне може да пробваме и това.
Та така, колега Кузмов, няма нужда някой да ти препоръчва Линукс, той сам ще го направи, но трябва да пробваш, да почетеш първо, после да поцъкаш и нещата ше си дойдат на мястото.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #14 -: Март 15, 2017, 05:50:39 pm »
Брей, на линия съм вече! Това ми изглежда възторжено! Щото за 5 мин. работа чакам платената AVG да разреши след като се ъпдейтне.
Мисля че това си е едно на ръка, да приема различна структура. До колкото знам, самолет се кара по друго яче ;D ама се научава нали?
Хубаво е че някой ще дава акъли!
Със здраве!