Автор Тема: WINDOWS или LINUX  (Прочетена 119222 пъти)

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #75 -: Ноември 11, 2017, 10:28:20 pm »
Радико, извън контекста, аз и сега мога да попитам -
какво е това антивирусна програма и кому е нужна.
Никога не съм имал и едва ли някога ще си инсталирам.
И никога не съм имал проблеми с вируси.
При правилна организация на работата антивирусна програма е абсолютно ненужна (а лично аз смятам, че по-скоро вреди). При мен дори Firewall и Virus protektion са изключени на W10.

За Линукс доколкото знам, слабото му място е, че основни програми не работят - Фотошоп, КорелДроу, Аутокад... така ли е?
Знам, че има аналози, но пренастройването на навици е кофти работа.
« Последна редакция: Ноември 11, 2017, 10:56:18 pm от tobo1 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #76 -: Ноември 11, 2017, 11:23:09 pm »
Хм Какво разбираш под правилна организация на работата. Да влизаш само в вд три "доверени сайта" и да ползваш само легален софтуер закупен с гаранция,че е чист. Значи или плащаш 2000$ за корела или използваш неправилна организация на рботата, защото няма безкористна кракваща програма както за корел така и за фотошоп така и за другите.
Иначе напълно те разбирам и за мен това пренастройване беше спънката да не мина на линукс години наред след първите ми експерименти с него "по времето на "Ред хат 5" Нещата сега се оказаха много по различни.
1. това че не ползваш антивирусна и си организираш правилно работата значи, не че нямаш шпиони а, че не знаеш, че ги имаш.
2. Пренстройването ми от корела към "inskape" беше с продължителност от половин час. Са ако го ползваш суперпрофесионално е друго ама едва ли.
Отгоре на това най добрите програми за "3D" в оригинален вариант са за линукс, примерно Блендер https://www.blender.org/ или платформите за интернет сайтове, магазини, включително и платформата на настоящият форум.

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #77 -: Ноември 11, 2017, 11:50:03 pm »
Долугоре знам, че нямам. Правил съм периодични проверки с какви ли не програми за сканиране и никога не съм намирал, включително и продължително сканиране на процесите, но в един момент спря да ме интересува изобщо. Под правилна организация разбирам, че мога във всеки един момент да си възстановя уиндоуса във видът в който съм го запазил на Backup. След 12 мин. мога да ти пиша от W8, след още толкова отново от W10, със всички мои настройки и програми в оптимален вид. Всъщност 99% от програмите ми са портабъл и даже не са зависими от W Backup. Антивирусната програма според мен е само бреме и дори покана, а не защита (но това си е мое мнение и не искам да го натрапвам на никого).

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #78 -: Ноември 14, 2017, 05:36:55 pm »
tobo1, да речем отваряш “куфара" пръскаш с пепарат, буболечките умират! Да, ама те са дошли отвън, значи пак могат да влезнат! А как ще се справиш с keylogger, който вече е научил как влизаш в сметките си, и е предал информацията? Ежеседмично IBM Trusteer rapport ми съобщава колко опита е блокирал. И това според влизането в акаунта на сметката.
С други думи казано, ако имаш празен разграден двор, всеки преминава но нищо не взема защото няма, и си излиза!
Ако ползваш компютъра си от куртоазия, просто за да имаш компютър, но нищо не работиш с него, наистина нямаш нужда от бреме. Питай Майстора 52, наскоро как си отвори крипто вирус!?
Ако нещо те плаши, и не ти се минава на Linux това е друг въпрос, но аз вече се чудя, защо до сега съм дремал!!

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #79 -: Ноември 14, 2017, 05:58:41 pm »
Плаши ме моето лично пренастройване. Някъде има ли бързи уроци за преход към Линукс? Разглеждах Минт и ми хареса като визия, ама едвам си намерих папките и дисковете къде са, кото индианец пред пишеща машина бях, буквално.

Ползвам компютъра си най-вече за работа. Може би ще трябва да се гръмна ако си изгубя работните файлове, затова имам 2-3 копия на най-важните.
Майстора предполагам е имал антивирусна програма и въпреки това е хванал вирус ??? Той и хилядите други защо не са били защитени като имат антивирусна? Искам да кажа , че изобщо не е панацея, а фалшиво успокоение антивирусната (и продължавам да твърдя че е покана, или поне указателна табела, кое може да мине и кое не, или покана с указателна табела едновременно).
Аз при най-малкото съмнение си връщам Бекъпа и за мен това е добро решение. С чисто сърце препоръчвам на всички този вариант на работа.
« Последна редакция: Ноември 14, 2017, 06:30:01 pm от tobo1 »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #80 -: Ноември 14, 2017, 09:39:44 pm »
В момента аз все още съм един доволен начинаещ, и никак няма да ми прилича да ти давам съвети! Ако все пак Linux те зарибява, питай колегите тук, рови в мрежата, и търси кураж!  Нищо лично, но мисля че метода който ползваш, да гарнтираш работата си от изгубване, е поостарял.
Аз ползвам за сега безплатно пространство в Google Drive, OneDrive и Dropbox. Същите при инсталация, правят идентична папка на компютъра със същото съдържание каквото и в облака. Ппката на компютъра е като всички останали. Променяш в нея каквото поискаш. Ако си online тази промяна синхронно се отразява в облака. Ако не си, когато си, папката сама си върши синхронизация. Същото става и когато правиш промяна в облака, или работиш на друг компютър. Така винаги имаш файловете си на компютъра и можеш да работиш online или ofline. Ако в/у компютъра ти премине валяк, нямаш проблем. От всеки друг компютър можеш да си влезнеш в облака и да си възстановиш или просто нещо да направиш.
Относно сигурността на личните файлове, надявам се големите сървъри са почти неуязвими. И до колкото зная, работят под Linux.

Неактивен VeleV

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 84
  • Пол: Мъж
  • Дай на глупака власт и му гледай сеира!
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #81 -: Ноември 15, 2017, 01:48:45 pm »
Ето какво е новото в Linux Mint 18.3 “Sylvia” Cinnamon.
https://www.linuxmint.com/rel_sylvia_cinnamon_whatsnew.php

Мисля, че на tobo1 ще хареса това:
"Linux Mint 18.3 features Timeshift, a tool dedicated to system snapshots. Timeshift is the perfect companion to the Linux Mint Backup Tool. It doesn't save your personal data, it saves everything else. Thanks to Timeshift you can create backups of the operating system itself. You deleted system files by mistake? You can recover them. You upgraded to a newer release and something isn't working well anymore? You can go back in time."

Това пък ще хареса на Михаил Кузмов:
"Cinnamon 3.6 supports GNOME Online Accounts. Among other things, this support makes it possible to browse Google Drive and OwnCloud in Nemo.
Connect your Google Account and Nemo automatically adds access to your Google Drive in the sidebar."


Ако някой си мисли, че Linux е само за играчка, а Windows е за сериозни и важни неща, дълбоко и широко се лъже.

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #82 -: Ноември 15, 2017, 03:15:36 pm »
Извинявам се за идиотския въпрос, ама каква е разликата между Cinnamon i MATE. И двете ги има като тръгнах да дърпам версията от линка на VeleV, запалихте ме, ей, ще го инсталирам, че от live диска не пази настройките.

Кузмов, каква е причината да искаш да минеш на Линукс - от чисто любопитство питам, интересно ми е защо изоставяш някакви изградени навици и преминаваш на друго.
« Последна редакция: Ноември 15, 2017, 03:39:20 pm от tobo1 »

Неактивен VeleV

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 84
  • Пол: Мъж
  • Дай на глупака власт и му гледай сеира!
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #83 -: Ноември 15, 2017, 03:37:02 pm »
Извинявам се за идиотския въпрос, ама каква е разликата между Cinnamon i MATE.

Преди години най-известната графична среда за Linux беше Gnome. Тя беше нещо като идол за заклетите линукси. Много известни програми за Linux като GIMP например са правени за Gnome и под нейния интерфейс.
Но след Gnome2, сегашната Gnome3 е разочарование за много хора, въпреки че разработчиците твърдят, че е правена по препоръка и като са ползвали мнението на потребители. Не зная какви са били тия потребители, но и на мен въобще не ми харесва.
Така че МАТЕ продължава разработката на Gnome2(името е сменено, защото Gnome е запазена марка). Така МАТЕ е може би най-стабилната графична среда за Linux и много програми за писани под нейните библиотеки.
Cinnamon(Канела) пък е разработка на Linux Munt, като използва новата Gnome3, но е с по-приятен вид и повече настройки.
Така че МАТЕ е стара и стабилна, Cinnamon е нова и понякога може да "крашне" заради недотам тестваните нови неща.

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #84 -: Ноември 15, 2017, 03:45:43 pm »
През 1999 година намразих линукса почти за винаги. Тогава се мъчих с един RED HAT 5.  Наистина беше мъка. Преди 2 години просто от интерес реших да видя прогреса как е без изобщо да си правя илюзията, че ще изоставя уиндовса си метнах на бързо един MINT. 
От тогава до ден днешен ползвам само MINT (с изключение на служебните РС).  За прост юзър като мен няма по добро. Нито един забив до момента, няма го онова постоянно чакъркане на харда, всичко върви леко, лесно се ъпдейтва и ъпгрейдва, всички програмки за чертане на платки и схеми вървят с WINE, програматора на PIC си върви без проблем. Допълнително удобство е че всички малки компютри от тип Raspberry Pi карат с линукс дистрибуции да не говорим и че всеки андроид е с линуксова ФС и като цяло мисля, че нямам какво лошо да кажа за линукс.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #85 -: Ноември 15, 2017, 04:03:57 pm »
Значи ако това което е написал VeleV ти звучи малко неразбираемо "което е нормално"
Приеми го така Разликата е като разликата между Уиндоус ХР и Уиндоус "7" Просто От майкрософт лъжат че сменят цялата оперционна система а дефакто сменят"По точно фризират" графичната среда. Нещо повече те умишлено са объркали нещата до безобразие за да не може да се разбере кое е "ОС" и кое Графична среда, Тоест направили са голяма "БОЗА" такова е и прозвището на Уиндоус между линукс потребителите„ и не само. За мен и теб като потребители разликта между двете среди проличава само в подредбата й последователността на прозорците при разни настройки. Примерно според ПДФа който предложих на Кузмов "който беше май за кинамон" се кликва на ткст в горният ляв ъгъл за да добавиш БГ-подредба на клавиатурата, пък аз намирам този текст и трябва да кликна на него в долният десен.  Ей такива дребни чисто дизайнерски разлики. Сега има и по сериозни разлики ама за да се сблъскаш с тях трябва да си програмист.

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #86 -: Ноември 15, 2017, 04:08:34 pm »
Имайте предвид, че 18.3 все още е БЕТА Версия и има още шлайфане.
Вероятно ще има Ътгрейд на някои стари версии до 18.3.
За започващите сега е по-добре 18.2.
СЕ от Смолян - Коцето.

П.П. И Скайпа за Линукс е Голямя Боза... Бозоварната работи$$$

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #87 -: Ноември 15, 2017, 04:14:23 pm »
Благодаря на всички, малко взе да ми светва.
Ако някой знае къде има уроци за олигофрени, за преход към линукс, да казва.
Да, на 18.3 си пише че е Бета.

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #88 -: Ноември 15, 2017, 04:28:42 pm »
Здасти, coke2k, кои програми за схеми и платки ползваш под Виното?..  Щото има  и нативни Linux такива. А относно Mint мога да кажа, че е добър вариант за преминаване от Windows поради сходния интерфейс. Аз също почнах с Ubuntu и Mint. Но след задълбаване в проблемите преминах на Debian базирана дистрибуция и не съжалявам. Всеки мохе да прецени какво му върши работа след известна загуба на време за тестове. В добавка има маса инфо в мрежата под формата на текст, картинки и видео.

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #89 -: Ноември 15, 2017, 04:39:25 pm »
Според мен най лесно е да си го учиш сам, като всяко нещо което искаш да направиш е просто да зададеш въпрос във гугъл. Примерно ако искаш да инсталираш някой пакет  да речем за сваляне на торенти пишеш в гугъл how to install utorrent on linux mint.  Излизат ти веднага сайтове с разписани командни редове които просто си копираш и пействаш в терминалния прозорец и всичко си става както си трябва. След няколко инстала ще научиш сам как става и ще го правиш без затруднения. После по същия начин и конфигурирането на програмите и на хардуеъра и с всички онези неща които се правят под виундовс.

@getca  ползвам Sprint Layout6 за платките и Corel Draw  за векторна графика нещо ако се наложи на лазер или рутер да се реже примерно. И това ми стига. WINE   си ги подкарва с виртуален уиндоус и нямам ниикакви затруднения и по нищо не личи че работя  под линукс с MS програми.