Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Термопомпи, земно термични, климатици, хладилни и др.

Вечен топлоакумулатор

(1/2) > >>

Радико:
Намерих една интересна статия която провокире интереса ми:
https://greentech.bg/archives/70876
Със няколко дум идеята е, че понеже натриевата основа при разреждането си отделя топлина което може да се използва за акумулирането и. При излишък на енергия "през лятото" да се сгъстява разтвора  чрез изпарение а зимата да му се добавя вода и да се използва отделената при разреждането температура. Струва ми се, че концепцията има някой недостатъци, но в момента не съм наясно каква точно ще е енергиината плътност на такава система. Тоест колко джаула се отделят при разреждането на един грам основа. Някой знае ли как да го пресметне или трябва да ползвам емпиричният метод с каната и термометъра в ръка.

valex:
А амониевата селитра при разреждане се охлажда :)

Радико:
Да има доста вещества които отделят или поглъщат енргия при разрежднето им. Сярната киселина също отделя много голямо оличесво топлина при разреждане, дали не е и повече от содата освен това не знам дали не се изпаряваха гадости при сгъстявне чрез изпарение.
За сега първият въпрос е колко точно е топлината. 

бай Теню:
И чистият етилов спирт след добавка на вода се загрява. А при сода-каустика също се отделят миризми и въобще тези киселини и основи са си опасни играчки

fantom4e:
13°C за 5грама основа в 100мл вода при стайна температура 25°

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия